Güncel

EL ÜRETİMİ AYAKKABILAR DAHA KALİTELİ

EL ÜRETİMİ AYAKKABILAR DAHA KALİTELİ

31 Ekim 2018 07:56
-A

+A


Kırşehir Ahi Çarşısı esnaflarından Ramazan Ay, el emeği ve göz nuruna  sahip çıkma çağrısı yaparak, el yapımı ayakkabının kıymetinin bilinmesini istedi. Ay “Sağlığınız için yerli ayakkabıları tercih edin." dedi.
            Kırşehir Ahi Çarşısı esnaflarından Ramazan Ay, el üretimi ayakkabıların fabrikasyonlarına göre daha kaliteli, uzun ömürlü ve dayanıklı olduğunu söyledi. Fabrikasyon ürünlerde pres baskı olduğunu, elle yapılan ayakkabılarda ise dikiş ve yapıştırma yöntemi kullanıldığını belirterek, “ayakkabının derisine, köselesine özen gösterilir. En ufacık hata giderilir
 Ay,ayakkabılarınız daha güzel olur. Hala el emeği, göz nuru tercih eden özel sipariş veren müşterilerimiz var. Fabrikada ayakkabı bir seferde yapılır, Benim yapmış olduğum ayakkabılar ise  20 sefer elimden  geçer. Bazen kalite değil marka önemli oluyor. Gözler önünde yapılan üretim güvenlidir. Benim yapmış olduğum ayakkabılarda  sıkıntı olduğu zaman hakem heyetine gitmez. Kusur varsa hemen sorun giderir. Hakiki köselelerde tamir ve tadilat olur ama sunide olmaz. Farklı uygulamalarla ayakkabı yenisine dönüşebilir” dedi.
“KÖSELE AYAKKABI GİYİN”
 Müşteri gerçek deriden ve yüzde yüz köseleden ayakkabı yaptırıyor, fabrikasyon ürünlerde ise suni deri ve suni kösele kullanıldığını belirten Uzun, Türkiye’de kösele ayakkabı giyen sayısının azaldığını söyledi. “Terleme yapmaması ve ayakların kokmaması için kösele giyilmeli. Hakiki deriyi ve kösele ayakkabıyı anlamak için mağazalardaki broşürlere bakılabilir” diyen Ay, “Ayakkabıların tabanında kösele olduğuna işaret eden etiketler bulunur. Kösele ayakkabı almak isteyen vatandaşlar bu etikete dikkat etmeli” diye konuştu.
Ay: “Ayakkabıcılığın unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasına giriyor ve çırak yetiştirilmiyor.
 Toplum, el emeğine sahip çıkmalı. Neden bunlar piyasada satılmasın. Alınan ürünler ile aramızda dünyalar kadar fark var. İnsanlar el emeği ile yapılan ürünlere daha çok rağbet ederse hem ekonomiye yararlı olur hem sağlıklı ürünler tercih etmiş olurlar
YÜZDE 65’İ YURTDIŞINA
Gençlerden tek istediğim, yabancı marka diye koku saçan, sağlıksız, kanserojen tehlikesi içeren ayakkabılardan uzak durmaları. Hiç biri marka değil, Çin’den, Uzakdoğu’dan, Endonezya’dan geliyor. Ülkemizdeki kaliteli üretime yönelirlerse Türk toplumunun sağlığı da o kadar iyi olur. Yurt dışından gelen ürünlere yüzde 85 vergi uygulanıyor. Üretim kapasitemiz yüzde 25’lere kadar arttı. Artık Türkiye’de üretilen ayakkabının yüzde 65’ini yurt dışına satılıyor Hollanda, Almanya bizim ayakkabımızı tercih ediyor. Eskisi gibi yurt dışından ayakkabı gelmiyor.”
Mesleğimiz önceden çok kıymetliydi, fabrikasyon ürünler yoktu, el emeği vardı. Kazancımız da çok iyiydi. 1 asgari ücreti 1 haftada kazanırdık. Eskiden zanaatkarlık kıymetliydi. Şimdi bir fabrika günde bin çift yapıyor.Eski işler yok artık. Eskiden 1 kalfanın yanında 3-4 eleman olurdu. Bizim mesleğimiz sihirlidir. Eline çiriş (yapıştırıcı) değdiyse o mesleği bırakamazsın. Bizde ustaya kalfa denir. Bizdeki usta her zaman taşerondur. Patron yani usta, eleman yetiştirmez, kalfa yetiştirir. Bugüne kadar çok eleman yetiştirdim ama çoğu mesleği bıraktı. Uzun zamandır  çırak gelmediği için kimseyi yetiştiremiyorum. Meslek liselerinde okuyanlar da fabrikalara gidiyor. İşi bilen en genç kalfa 40’lı yaşlarında. Ben işimi severek yapıyorum, güç harcıyorum. Bu mesleğin sevgisi bambaşkadır, ayakkabı aşktır.”
“EL EMEĞİNDE İSTİHDAM KALMADI”
Bizim zamanımızda sigorta vardı. Emekliliğim var ve emekliliğim olmasa bir zamanlar büyük getirisi olan bu mesleğim şu anda yok oluşuyla karşı karşıya ve beni ayakta tutmaz .. Başka meslek yapma şansım yok.
Ayakkabı sektöründe istihdam çok ama el emeğinde istihdam kalmadı. Bu yüzden mesleğin geleceği kalmadı. Teknoloji geliştikçe insanlar emek sistemi ile çalışmak istemiyorlar. Zanaatkarın değeri bilinmiyor. Kaliteli ayakkabının değerini bilen var ama çok az” dedi.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku