Güncel

EMEKLİ ÖĞRETMEN BAYAR ASLAN YILLARIN BİRİKİMİNİ OKUYUCULARI İLE BULUŞTURDU

EMEKLİ ÖĞRETMEN BAYAR ASLAN  YILLARIN BİRİKİMİNİ OKUYUCULARI İLE BULUŞTURDU

12 Nisan 2021 13:47
-A

+A

        Öğretmeninden Murat Sürmeli'ye ziyaret....
        1971 yılında  Kırşehir cumhuriyet ilkokulunda beden eğitimi öğretmenliği yapan  Bayar Aslan,emekliliğinin ardından kaleme aldığı öykü ve şiir kitabını okuyucuları ile buluşturdu.
Bayar Aslan uzun yıllardır Kırşehir’de beden eğitimi yapan Aslan “Yaşamın Renkleri “adlı  öykü kitabı ile” Bahçem “adlı şiir kitabını Memleket ve Yeni  Kırşehir Yeşilyurt.  
        İlk tayin 1971 yılında Cumhuriyet  İlkokuluna  Beden Eğitimi olarak atanan Aslan,  Kırşehir’de bir çok  şampiyonluklar  yattı. 3 defa Türkiye  şampiyonu bazında dereceler elde eden  Aslan, bir çok defada  gurup yarışmalarında dereceler elde ettiğini bildirdi.
Bayar Aslan açıklamasında ;okullarda sporun anlaşır lığı oyun ağırlıklı olduğu için öğrencilerin ilgisini çekerdi ve spor ile iç içe yaşarken bana olan sevgileri ile  başarı ile dönüş yapardık. Öğrencilerim ile olan ilişkim anlatılmayan yaşanan bir sevgi bağı var idi. Emekli oldum ve halen öğrencilerim ile görüşüyor şuanda olduğu gibi öğrencim Murat Sürmeli ile beraberim  halen bana olan sevgilerini görmek ve yaşamak ayrı bir gurur kaynağı.
        Belirli bir süre görevime  beden eğitimi  öğretmenliğinden okul müdürü olarak devam ettim ve yurt dışı  sınavlarını kazarak Belçika’ya 6 sene  görevli olarak gittim. Belçika’da görevimin son ermesi ile 10 yıl süre ile müdür olarak devam ettiğim mesleğimle emekli oldum.
         Emekliliğimin ardında  yaşanmış öykü ve şiir kitabımı çıkarmak benim için ayrı bir duygu ve gurur vericidir. Kitaplarım gelir için değil sadece sevdiklerime olan kalıcı bir  armağandır .
Şiir benim  benim öğrencilik yıllarımdan gelen bir edebiyat dalı idi. Öğrencilik yıllarımdan bu tarafa yazdığım kısa şiirlerimi  biriktiriyordum ve bir baktım ki o zaman dan bu zamana bir çok şiirim oldu ve pandemi süreci içerisinde  belirli düzenlemeleri yapmanın ardından bir dostumun da desteği ile şiir ve öykü kitabımı çıkarıp sevenlerim ile paylaşma fırsatım oldu.
Bayar Aslan Kimdir?
      Bayar Aslan: Kırşehir'e bağlı Yağmurlu Büyük Oba köyünde 17 Nisan 1948 yılında doğdum. 5-6 yaşlarında iken Kırşehir merkeze taşınıp, ilk ve orta öğrenimimi burada tamamladım. Öğretmen Okulunu yatılı olarak kazanıp 1966 yılında mezun oldum. İlk olarak Ağrı ili Hamur ilçesinde göreve başladım. İki yıl burada görev yaptıktan sonra askere giderek, İsparta Okuma Yazma Okulunda bir yıl çalışıp askerliğimi tamamladım. Daha sonra, Kırşehir ili Çiçekdağı ilçesi Alan köyünde bir yıl görev yaptım. Bir yıl da merkeze bağlı Seyrek köyünde çalıştıktan sonra, İlkokullarda Beden Eğitimi Kursları sınavını kazanarak kursları tamamlayıp, Merkez Cumhuriyet İlkokulunda Beden Eğitimi Öğretmenliğine 1971 yılında başladım. Bu arada Gazi Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü dışardan bitirdim. Cumhuriyet Okulunda sekiz yıl Beden Eğitimi Öğretmenliği yaptıktan sonra aynı okula Müdür oldum. Dört yıl bu görevi yaptım. Daha sonra yurt dışı görev için Belçika'ya gittim. Altı yıl burada işçi çocuklarımızın eğitimi ile ilgili çalıştım. Görev süremin bitiminde yurda dönerek Ankara'ya tayin oldum. Ankara Altındağ H. Naci Mıhçıoğlu okulunda on yıl müdür olarak görev yapıp 2000 yılında emekliye ayrıldım. Halen Ankara'da yaşamaktayım.
       Öğrenciliğimden beri şiire ilgim hep vardı. Zaman buldukça amatörce karardıklarımın epeyce biriktiğini görünce şiir sever dostların da desteği ile bu çalışmaları kitaplaştırmak istedim. Bu şiir bahçem sanki bir duygu tarlası. Bu duyguların çeşit çeşit ürünleri var bu bahçede. Kendi ellerimle, kendi hislerimle, kendi duygularımla yeşerttiğim bu ürünler sevgili dostlara küçük bir ikramımdır.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
Sebahattin özbay 14 Nisan 2021 22:05

Değerli hemşehrim, meslektaşım Bayar Aslan. Uzun ve yorucu çalışmalarının ürünü olan şiir kitabını sevdiklerinle paylaşmadan ve ekmeğinden dolayı seni tebrik ediyorum. Sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Cevapla
Yakup erkan 13 Nisan 2021 06:50

Kıymetli hocam kıtabınıza nasıl ulaşabiliriz yayın evi yada siparış adresin belirtirseniz memnun olurum Öğretmenlerin yeri bende başkadır gel birde eski öğretmenlerin hayranıyım

Cevapla
Meliha kök aktas 13 Nisan 2021 00:37

Değerli hocam sizi kutluyorum sağlıklı nice yillariniz olsun insallah

Cevapla
Mehmet KEMIKSIZ 12 Nisan 2021 16:29

Sevgili kardeşim BAYAR tebrikler eline diline sağlık kalemine kuvvet.

Cevapla
Emel candan

Banada kitap sözü vardı

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku