Güncel

EMNİYET, DÜĞÜN MAGANDALARINA FIRSAT VERMİYOR

EMNİYET, DÜĞÜN MAGANDALARINA FIRSAT VERMİYOR

4 Ağustos 2016 07:20
-A

+A

İlimizde düğün sezonunun  gelmesi ile birlikte sayıları bir hayli artan ve yoğun katılımlarla gerçekleştirilen düğünlerde silah atılmasının yasak olduğuna dikkat çekiliyor.
Düğünlerdeki silahlı kutlamaların önüne geçmeyi hedefleyen Kırşehir Emniyet Müdürlüğü, düğünlerde magandaların havaya ateş açılması neticesinde her yıl onlarca insanın hayatını kaybettiği ülkemizde başlatılan kampanya ile üzücü hadiselerin önüne geçiliyor.
Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül  ise Kırşehir genelinde yapılacak düğünlerde silah sesi çıkması halinde ağır cezai işlem uygulayacaklarını ifade ediyor.
Meskun mahalde silah atılmasının suç olduğunu ve cezasının ağır olduğunu anımsatan Emniyet Akgül, "Eğer herhangi bir düğünde silah atıldığı ile ilgili ihbar alırsak veya böyle bir olay tespit edersek o düğün sahibine en ağır cezai işlemi uygulayacağız. Düğün sahiplerine bu konuda büyük görev düşüyor. Ne kendileri sıkıntıya girsinler, ne de bizleri zor durumda bırakmasınlar" şeklinde konuştu.
                Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, yaz mevsimi nedeniyle, düğünlerin artacağına dikkat çekerek, düğünlerde ateşli silah ve kuru sıkı tabancaların atılmasının suç teşkil ettiğini anımsatarak, "Düğün evi ölü evine dönmesin. Duyuyoruz ve görüyoruz. Türkiye'nin her köşesinden her yıl düğünlerde atılan silahlar nedeniyle ölümlü olaylar gerçekleşiyor. Bu tür olayların önüne geçmek için düğünde silah atılmasına asla müsaade etmeyeceğiz" dedi.
Meskun mahalde silah atılmasının suç olduğunu ve cezasının ağır olduğunu ifade eden Akgül, düğün sahiplerinin mağdur olmamasını istemediklerine vurgu yaparak, tüm Kırşehirlilerin konuya hassasiyet göstermelerini istedi.
                Kırşehir Emniyet Müdürlüğü, sokak düğünü yapan düğün sahiplerini gürültü, yolun trafiğe kapatılması, yayaların geçişini engelleme gibi olumsuz durumlara karşı uyardı. Uyarıya uymayan düğün sahiplerine para cezası kesileceği belirtildi.
                Ramazan ayının sona ermesiyle düğün sahipleri ve evlilik hazırlığındaki çiftlerin oldukça mutlu olduğu gözlenirken, emniyet müdürlüğü yetkilileri, sokak düğünlerinde meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı düğün sahiplerini uyardı. Düğün sahiplerine Kırşehir Valiliği Mahalli Çevre Kurulu 51 nolu kararı gereğince; çevresel gürültü, cadde ve sokaklara araç trafiğini olumsuz etkileyecek şekilde masa ve sandalye konulması, çadır kurulması ve yayaların geçişlerini engelleyen durumlara karşı önlem amacıyla tebligatlar gönderildi. Ayrıca gece 23.00'dan itibaren herhangi bir uyarıya gerek kalmaksızın düğünlerin sonlandırılması için düğün sahiplerine bilgiler verildi.


SOKAK DÜĞÜNLERİNDE YASALARA AYKIRI
HAREKET EDENLERE CEZA YAĞACAK

Emniyet müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre; yasalara uymayan düğün sahipleri ve vatandaşlara idari para cezası uygulanacak. 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu 32. maddesi gereği, izinsiz havai fişek atanlar 208 lira, aynı kanunun 36. maddesi gereği gürültü ve müzik yayını yapanlar 100 lira idari para cezası ödemek zorunda kalacak. Ayrıca ateşli silahlar kapsamında sokak düğünlerinde kurusıkı tabanca atanlar ve taşıyanlara idari para cezası kesilecek. Sokak ve caddelerde trafiği tehlikeye düşüren ve engelleyenler 2918 Trafik Kanunu 14. maddesi gereği 391 lira para cezası ile cezalandırılacak.

SOKAK DÜĞÜNLERİNE 'EVET', GÜRÜLTÜYE 'HAYIR'

Haziran ayı ortalarında, Toplum Destekli Polislik (TDP) Şube Müdürlüğü ekiplerinin 500 kişi ile yaptığı ankette, düğünlerde ses yükseltici cihaz kullanılmasıyla ilgili ilginç sonuçlar dikkati çekmişti. Sokak düğünleri ve oluşturduğu gürültü kirliliği ile ilgili yapılan ankette, vatandaşların yüzde 74'ü sokak düğünlerine 'evet', gürültü kirliliğine 'hayır' demişti.

Endüstri tesisleri, eğlence yerleri, sokak düğünleri gürültüsü gibi şikayet ve ihbarlar, illerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il müdürlüklerine İHBAR 155  çağrı merkezi vatandaşlara 7 gün 24 saat hizmet veriyor.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku