Güncel

ESKİDEN BU MEVSİMLERDE ÇATIR ÇATIR YORGAN SATILIRDI

ESKİDEN BU MEVSİMLERDE ÇATIR ÇATIR YORGAN SATILIRDI

12 Ocak 2019 07:28
-A

+A


Tarihi Uzun Çarşı'da yorgan ustası Adem Çakmak teknolojiye ve zamana direnerek unutulmaya yüz tutan mesleğini yaşatmaya gayret ediyor.
Kış mevsiimini yaşadığımız bu günlerde yorgan satışlarının çatır çatır olması gerekirken bu meslek grubunda yaprak bile kıpırdamıyor 
Bir zamanlar dar gelirli, orta halli, zengin tüm evlerde olmazsa olmaz yün yorganlar, düğünlerde oğlan  kız çeyizlerine ilk başta koyulan ipek yorganlar şimdilerde fabrikasyon ürünlerle girdiği rekabette zamana direnmeye çalışıyor.
            Uzun Çarşı civarında bulunan dükkanında yorgancılık yapan Antepli Adem Çakmak, yaptığı açıklamada 30 yıllık mesleğinin artık modern hayatın içinde kaybolduğunu söyledi.
Teknolojinin el emeğinden hızlı olduğunu makine ürünü yorgana yetişemediklerini ifade eden Çakmak, “ Eskiden talepten iş bitiremezdik şimdi yapacak iş yok. Elyaf yorganlar çıkınca bizim işte bitti” dedi.
            El emeği yorganların eskisi kadar popüler olmasa da vazgeçemeyenleri tarafından hala tercih edildiğini bu yüzden mesleğin devam ettiğini anlatan Çakmak, şunları kaydetti:
 “Eskiden yatak örtüsü yoktu şimdi çeşit çeşit nevresim modelleri çıktı. Ama eskiden kalma alışkanlıkları olan insanlar kıyamadığı için atamıyor. Evinde döşekleri olanlar getirip yorgana çevirtiyor o nedenle bir hareket var. Bir de torununa çeyiz için yorgan almak isteyenler geliyor fakat tahminim bu gidişle meslek 5 yıla tamamen biter.”
“ Kuyumcuya Değil Yorgancıya Kız Verilirdi ”
            Mesleğe ilk çırak olarak başladığı zamanlarda diğer mesleklerin kalfalarından 3-4 misli daha fazla para kazandığını dile getiren Çakmak, “ 80’ler o dönemler meslek revaçta. Müşteriye iş yetiştiremiyorduk hatta hatır gönülle iş yaptıranlar olurdu. Yorgancılık en önemli mesleklerdendi insanlar kızlarını kuyumcuya değil yorgancıya verirdi. Şimdi yorgancılık diye bir meslek olduğunu doğru düzgün bilen yok. Geçenlerde emniyete bir iş için gitmiştim görevli memur internette yorgancılık diye bir iş bulamadı terziler odasına bağlıymışız” diye konuştu.
            Bir zamanlar bu mesleği öğrenip yapmak isteyen çokken artık mesleğin inceliklerini öğrenmek isteyen kimsenin kalmadığını vurgulayan Çakmak sözlerini şu şekilde sonlandırdı:
“ İnsanlar çocuklarını yetişsin diye yanımıza verirdi şimdi kimse çırak vermiyor. Ben oğluma öğretiyorum baba mesleği sonuçta bilsin. Zamanında bu işe 3 tane usta yetiştirdim. 2000’li yıllarla düşüş başladı. Bir bizim sanat değil ki hemen hemen hepsi aynı. Yorgancılık unutulmaya yüz tutmuş değil ne yazık ki unutulmuş kaybolmuş bir meslek oldu.”

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku