Güncel

Esnaf, Ramazan'da Umduğunu Bulamadı

Esnaf, Ramazan'da Umduğunu Bulamadı

14 Haziran 2017 07:26
-A

+A

               Kırşehir'de son yıllarda ekonomik darboğazda olan ve önemli sıkıntılar yaşayan esnafa bu yıl da Ramazan ayı yaramadı. Gıda sektörünün dışındaki sektörlerde fazla bir iş olmaması nedeniyle işlerinde yüzde 40 ila 50 oranında düşme olduğunu belirten Kırşehir esnafı, bunun geçici bir durum olması temennisinde bulundu.
 
 
      Ramazan ayı piyasalardaki sıkıntıları vatandaşların bazı ihtiyaçlarını ertelemek durumunda kalması nedeniyle biraz daha arttırdı.
      Telefon sektöründe hizmet veren bir esnaf, işlerinin Ramazan ayıyla birlikte önemli ölçüde düştüğünü ifade etti. İnsanların saat 4-5’ten sonra caddeye çıkmaya başladığını, onların da genellikle mutfak ihtiyaçlarını giderdiğini belirten telefon satıcıları, “Okulların kapanması, hasat sezonunun girmesi ve Ramazan ayının başlaması ile birlikte piyasalarda yaşanılan sıkıntılar oldukça arttı. İşlerimizin yüzde 40-50 seviyesinde düştüğünü söyleyebilirim. İnsanlar ancak akşam dışarı o da yediklerini sindirmek için çıkıyor. Bu da bize olumsuz yansıyor. İnşallah bayramla birlikte işlerimizin yeniden açılacağını bekliyoruz. Aksi takdirde sıkıntılı bir kış ayına yelken açarız” dediler.
      Oyuncakçılar da bugünlerde adeta sinek avlıyor. Ramazan ayının başlaması ile birlikte piyasalardaki nakit sıkıntısının artış gösterdiğini ve bunun kendilerine de olumsuz yansımalar yaptığını belirten oyuncakçı esnafı, “Akşama kadar oturuyoruz. Onun dışında herhangi bir alışverişten bahsetmek söz konusu değil. Tabii ki bu geçici bir durum ve bayramla birlikte piyasaların normale dönmesini bekliyoruz. Karnelerin alınması da işlerimizi maalesef hareketlendirmedi” dediler.
      Okulların kapanması ile birlikte kırtasiye sektöründe yaşanılan krize Ramazan ayı yenilerini ekledi. 
      İşlerinin bu aylarda oldukça düştüğünü belirten kırtasiyeciler de “Ramazan ayında insanlar genellikle mutfak masraflarını yani acil ihtiyaçlarını almak zorunda kalıyor. O nedenle de diğer sektörler beklediği iş hacmini yakalayamıyor. Bizim de işlerimiz öğrenciye bağlı. Yani sezonun yaklaşması ile birlikte işlerimizin yeniden beklediğimiz düzeye geleceğini umuyoruz” diye konuştular. 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
1 17 Aralık 2019 13:04

1acuHykLFumSwx

Cevapla
1acu7AAKaYWmIJ 17 Aralık 2019 13:04

1

Cevapla
1 17 Aralık 2019 11:26

Qc43Bhfp'));select pg_sleep(9); --

Cevapla
1 17 Aralık 2019 11:26

Y3lMNLfG');select pg_sleep(6); --

Cevapla
1 17 Aralık 2019 11:26

IZdEU8Iv';select pg_sleep(6); --

Cevapla
ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku