Güncel

FAKİR FUKARA NE YAPSIN ?

FAKİR FUKARA NE YAPSIN ?

21 Ocak 2019 14:37
-A

+A


Kırşehir'de pazara giden vatandaşlar  tezgahlarda gördüğü fiyatlar karşısında şok oldu. Vatandaşlar tarafından çokça tüketilen patates, kuru soğan, sivri biber, Patlıcan, Salatalık ve bir çok sebze ve meyvelerde  zam rekoru kırıyor. Bir hafta öncesi 6 liraya satılan sivri biber bu günlerde 15 TL'ye kadar yükseldi.  Patlıcan, salatalık, domates ve soğan fiyatları da aynı şekilde zamlandı. Birkaç gün önce 2 liraya satılan kuru soğan şuan 5 liraya satılıyor. Yüzde 100’ün üzerinde zamlanan patates ve soğanı Kırşehir'de alım gücü düşük olan vatandaşlar satın alamıyor. En çok tüketilen sebze olan patlıcan, sivri biber, patates ve soğanın zam rekorları kırmasına vatandaş tepki gösteriyor.
YÜKSEK FİYATIN SEBEBİ ARACILAR
Geçen yıl para etmediği için tarlada kalan patates, bu yıl adeta 'altın' kadar değerli oldu.
Patates ve kuru soğanın pahalı olmasının temel sebebini aracılara bağlayan Pazarcı Sedat Sarıtaş, “Tarlada 1 lira etmeyen patates aracıların etkisiyle pazar esnafı ve marketlere yüksek fiyattan geliyor. Durum böyle olunca patates ve kuru soğanın fiyatı ciddi anlamda yükseliyor” dedi. Yaşanan aşırı fiyat yükselişinin hasadın az olmasıyla da ilgili olduğunu belirten Sarıtaş, çiftçinin bu sene yeterli miktarda patates ve soğan üretmediğini ifade etti. Sarıtaş, “Patates ve kuru soğan fiyatları bir hafta içerisinde 2 katına çıktı. Bunun en büyük etkeni patates ve kuru soğanın bu sene fazla üretilmemesidir. Çiftçiler geçen yıl para etmeyen patatesi bu yıl tarlalarına ekmediler. Patates hasadı az olunca doğal olarak fiyatlarda yükseldi” diye konuştu.
PAZARLARDA DURGUNLUK VAR
Patates ve soğana yeni yıl öncesi ve sonrası olmak üzere ardı ardına gelen zamlara rağmen son bir haftada fırsatçıların 2 liradan 5 liraya kadar yükselttiği patates soğan fiyatları pazara çıkan vatandaşları şaşırtıyor. Tezgahların arkasındaki esnaf da fiyatlardan şikayetçi. Esnaf fiyatlar arttıkça müşterinin azaldığını söylüyor. Kırşehir pazar esnaflarından Halit Karataş şu şekilde konuştu: “Mahsulün az olması ve üretiminin olmaması fiyatların bir anda yükselmesine sebebiyet verdi. Mahsul fazla olsaydı, fiyatlar daha düşük olabilirdi. Fiyatlar bir anda iki katına çıktı. Çünkü talep arttıkça ve mahsul az oldukça fiyatlar artıyor. Fiyatlar artınca da satışlar düşüyor. Müşteri fiyatları görünce 3 kilo alacağına 1 kilo alıyor ya da hiç almadan gidiyor.”
ZAMLAR VATANDAŞIN TEPKİSİNE SEBEP OLUYOR
Sivri biber, patlıcan,  salatalık , Patates ve Kuru soğana yapılan zamlar Kırşehir'de vatandaşın tepkisine sebep oluyor. Tarlada düşük fiyatlara alıcı bulan patates pazarlarda 5 liraya satılıyor. Yapılan zamların planlı olduğunu ifade eden vatandaşlar tarım ülkesinde sebzenin bu kadar pahalı olmaması gerektiğini söylüyor.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku