Güncel

Felç geçiren hasta beyin anjiyosu ile sağlığına kavuştu

Felç geçiren hasta beyin anjiyosu ile sağlığına kavuştu

13 Ekim 2020 16:04
-A

+A

- Kırşehir'de felç geçiren 77 yaşındaki hasta, beyin anjiyosu yapılarak sağlığına kavuşturuldu.Kırşehir Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, geçici felç geçiren 77 yaşındaki Duran Yılmaz, tedavi için yakınları tarafından Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirildi.

Nöroloji muayenesi ve tetkikleri yapıldıktan sonra hastaneye yatırılan hasta, anjiyo ünitesine alındı.
Radyoloji polikliniğinde görevli uzman Dr. Mustafa Demir ve Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Alpaslan, Duran Yılmaz'a beyin anjiyosu yaparak hastayı sağlığına kavuşturdu.
Tedavi ile ilgili bilgi veren Dr. Öğretim Üyesi Alpaslan, anjiyo ünitesine alınan hastanın kasık bölgesini uyuşturarak yerleştirdikleri katater yardımı ile beyin damarlarını, beyin dış doku ve tümörlerini görüntüleyerek incelediklerini ifade etti.
Bu sayede güvenli bir cerrahi ortam sağladıklarını vurgulayan Alpaslan, şunları kaydetti:
"Daha sonra başka bir katater yardımıyla her iki karotis arter (şah damar) ve beyin damarları değerlendirildi. Yapılan inceleme sonucunda hastanın sağ internal karotis arteri tamamen tıkalı, sol internal karotis arterinin yaklaşık yüzde 50 tıkalı olduğu saptandı. Bunun üzerine başka bir seansta yapılmak üzere hastaya tedavi planlandı."
YAPILAN İŞLEMİ ANLATTILAR 
Hastaya başarılı bir şekilde beyin anjiyosu yapan Uzman Dr. Mustafa Demir ve Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Alpaslan yapılan tedaviyle ilgili şunları söyledi:  
Hastamız anjiyo ünitesine alınarak, kasıktan uyuşturularak katater yerleştirildi. 
Daha sonra başka bir katater yardımıyla her iki karotis arter(şah damar) ve beyin damarları değerlendirildi. 
Yapılan inceleme sonucunda hastanın sağ internal karotis arteri tamamen tıkalı, sol internal karotis arterinin yaklaşık yüzde 50 tıkalı olduğu saptandı. 
Bunun üzerine başka bir seansta yapılmak üzere hastaya tedavi planlandı. 
1) Beyin Anjiyosu Nedir? 
Beyin anjiyosu, genellikle kasık damarlarından girilerek (gerekli durumlarda kol damarları da kullanılabilir), kataterler yardımı ile beyin damarlarının veya beyin içi veya beyin dışı doku-tümörlerin görüntülenmesi işlemidir. Tanı amaçlı olabileceği gibi tedavi amaçlı da kullanılır. İşlem, anjiyografi ünitelerinde, alanında uzman radyologlar tarafından yapılmaktadır. İşlem esnasında X ışını ile görüntü oluşturan anjiyografi cihazları kullanılır. 
2) Beyin anjiyosu hangi durumlarda istenir? 
Büyük oranda damarsal hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılır. Örnek olarak; beyin damarlarındaki anevrizmaların (baloncuk), arteriovenöz malformasyon denilen damar yumaklarının, fistüllerin tanı ve tedavisinde kullanılır. Beyin kanaması geçiren hastalarda sebebin ortaya konulması ve gerekirse tedavisinin yapılmasında kullanılır. Damarsal beslenmesi fazla olan bazı tümörlerin tedavisinde veya cerrahi öncesi kanlanmasının azaltılıp daha güvenli bir cerrahi sağlanması amacıyla da kullanılabilir. 
3) Beyin anjiyosu neden yapılır? 
Beyin anjiyosu, diğer görüntüleme yöntemleri ile damarsal hastalıklardan şüphelenildiği durumlarda en kesin tanıyı vermesi amacıyla kullanılır. Ayrıca diğer görüntüleme yöntemleri, muayene bulguları veya laboratuvar sonuçları ile tanısı net olarak konulamayan hastalarda kesin tanıyı belirlemek için kullanılır. Beyin tümörü ve tümör dışı hastalıklarda tanı, tedavi ve tedaviye cevabı izlemede de kullanılır. 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku