Güncel

Fen-Edebiyat Fakültesinde 19 Mayıs Konulu Konferans Düzenlendi

Fen-Edebiyat Fakültesinde 19 Mayıs Konulu Konferans Düzenlendi

20 Mayıs 2021 15:21
-A

+A

      Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından ‘’19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramının Önemi ve Tarihi’’ konulu bir konferans düzenlendi. 17 Mayıs 2021 tarihinde YouTube kanalından canlı yayınlanan konferansın moderatörlüğünü Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Arş. Gör.  Atakan Çiçek yaparken konuşmacı olarak yine aynı bölümden Doç. Dr. Bengül Bolat katıldı.
BOLAT : ‘’19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI BİR SONUCUN DEĞİL BİR BAŞLANGICIN BAYRAMIDIR’’
       Doç. Dr. Bengül Bolat konuşmasına 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramının 1938 yılında resmi olarak kutlanmaya başladığını söyleyerek başladı. Genelde resmi bayramların milli mücadelenin bitmesini sembolize eden bayramlar olarak belirlendiğini hatırlatan Bolat, 19 Mayıs kutlamalarının ise bir başlangıç olduğunu kaydetti. Bolat, 19 Mayıs’ın Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmasının Anadolu’ya ilk adımı atmasının tarihi olduğunu söyledi. Kutlamaların tarihsel gelişimine de değinen Bolat, öğrencilerin, sporcuların ve askerlerin katılımıyla stadyumlarda yapılan gösterilerin içeriğine ve anlamına dair tespitlerde bulundu.
       1938’de yayımlanan 19 Mayıs kutlamaları genelgesinde; 19 Mayıs’tan Türk Milletinin yeniden harekete geçmesi, fizik ve moral kalkınmasının ilk hamlesidir diye bahsedildiğini belirten Bolat, burada hem ülkenin kuruluşunu hem de nüfus dinamizminin vurgulaması açısından bayramın önemine atıf yapıldığına dikkat çekerek konuşmasını sonlandırdı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku