Güncel

Final Okulları Kolejinde Afete Hazır Okul Eğitimi

Final Okulları Kolejinde Afete Hazır Okul Eğitimi

11 Mart 2020 15:35
-A

+A

 

İlimizde devam eden Afete Hazır Okul Eğitimleri kapsamında Final Okulları Kolejinde, temel afet bilinci eğitimi ve deprem tahliye tatbikatı gerçekleştirildi.
 İl AFAD Müdürlüğü  Personellerince verilen eğitimde; Okul Afet Ve Acil Durum Planı, Yapısal riskler (Okul alanı içinde veya civarında bulunan binaların güvenliğine dair olası tehlikeler), Yapısal olmayan riskler (Binaların içinde bulunan mobilya, araç gereçle birlikte, çatı, pencere, merdiven, ısıtma ve soğutma sistemleri, su depoları, tesisat boruları ve çıkış güzergahları gibi binaya ilişkin unsurların oluşturduğu tehditler), Altyapısal riskler (Haberleşme ve ulaşım ile birlikte su, elektrik, doğal gaz gibi yaşamsal altyapı şebekelerine dair riskler), Çevresel riskler (Hava sıcaklığı, su taşkınları, sel, tehlikeli madde sızıntısı gibi ortam koşullarına dair riskler ve iklim değişimi etkileri).
 Afetlerden önce alınması gereken tedbirler, afet anında yapılması gereken doğru davranış şekilleri ve afet sonrası için yapılması gerekenler, Afet sonrası ilk 72 ssat, Afet ve Acil Durum Çantası, Toplanma Alanları, Deprem Sigortası, konuları anlatılmıştır.
 Eğitim sonrası deprem tahliye tatbikatı ile öğrencilerin paniğe kapılmadan, ekiplerimizin gözetiminde okuldan tahliyesi gerçekleştirildi.
 Tatbikat sonunda, İl AFAD Müdürlüğüne  ait Yeni Nesil Arama Kurtarma Aracımızın araç, gereç ve ekipmanlarının tanıtımının yapıldı.
 Eğitimlerle; Bireylere afetlerin ilk 72 saatine hazırlıklı olmaları için afete hazırlık kültürünü kazandırmak, bireylerde farkındalık yaratmak, bireylerle yaşadıkları mekânlarda alabilecekleri temel önlemleri paylaşmak, bireylerin afetlerde doğru davranış şekillerini öğrenmelerini ve uygulamalarını sağlamak, afet ve acil durum planlarının yapılmasına yönelik bilgilendirme yaparak, alınabilecek temel önlemleri paylaşmak amaçlanmaktadır. (HABER MERKEZİ)
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku