Güncel

FORBES TÜRKİYE, TÜRK MİLYARDERLER LİSTESİNDE KIRŞEHİRLİ ÖZMEN ÇİFTİ DE YER ALDI

FORBES TÜRKİYE, TÜRK MİLYARDERLER LİSTESİNDE KIRŞEHİRLİ ÖZMEN ÇİFTİ DE YER ALDI

9 Mart 2020 16:29
-A

+A

 

2020 yılında, Türkiye'den 29 dolar milyarderi çıktı. Geçen yıla göre milyarder sayısı 3 artarken, iki yıl önceye göre ise 6 azaldı.
Öte yandan, listenin başında Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı'ndan geçen ay ayrılan Murat Ülker bulunuyor. Doğuş Grubu’nun patronu Ferit Şahenk listede 3. sırada yer alırken, TFF Başkanı ve Limak Holding yönetim kurulu başkanı Nihat Özdemir 9, Doğan Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Aydın Doğan 25, hükümete yakınlığıyla bilinen işadamı Ali Ağaoğlu 37, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ise 43. sırada yer aldı. Fatih- Eren Özmen çifti Sierra Nevada Corporation 2020 serveti: 1.40 milyar dolar - 2019 serveti: 1.20 milyar dolar - 2018 serveti: 1.50 milyar dolar ile 17. Sırada yer aldı.
Genç milyarderlerin yükselişi de dikkat çekti.
Her ikisi de Kırşehir’in Mucur ilçesinden olan Eren Özmen ve Fatih Özmen çifti ABD'de kurdukları Sierra Nevada Corporation ile NASA'nın uzay istasyonuna kargo taşıyan 1,5'er milyar dolarlık servetle ilk kez dünya milyarderleri arasında yer aldı.
Kırşehir’in Mucur ilçesinde doğan Özmen Nevada, Reno Üniversitesi (UNR) Elektrik Mühendisliği Lisans ve Yüksek Lisans derecesi vardır. Navigasyon ve iniş sistemleri üzerinde yüksek lisans savı ile Fatih Özmen Sierra Nevada Corporation yıllarında çok sayıda sistem ve çok sayıda kilit programların yönetiminin gelişiminde rol almayı başardı. 1994 yılında, Fatih Özmen ve eşi Eren Özmen şirketi satın aldı.
Fatih Özmen mülkiyet yapısı döneminde, Sierra Nevada Corporation 18 ABD eyaletinde ve İngiltere, Almanya ve Türkiye gibi 33 ülkede Sierra Nevada Corporation, genişleyen 19 stratejik satın almalar tamamlamıştır.
Sierra Nevada Corporation, bilim adamları, mühendisler ya da çoğu teknik geçmişlere sahip yaklaşık 3000 kişilik bir işgücünü içerecek şekilde büyüdü.[8] Şirket, Amerika Birleşik Devletleri'nde en iyi performans gösteren Federal Müteahhitlerden biri olarak sıralanır.
2008 yılında, Sierra Nevada Corporation MicroSatSystems, Inc. (Ocak 2008)[10] ve SpaceDev, Inc. (Aralık 2008)[11] şirketlerini satın aldı. Satın almalar SNC'yi uzay ve havacılıkla ilgili endüstrilere itti. Şirketin son projesi ticari bir uzay taşımacılığı aracı olan Kasım 2016 duyurulan, Dream Chaser uzay aracı oldu.[12] NASA, Bütünleşik Ticari Tayfa Yeteneği (CCiCap - Commercial CrewIntegratedCapability) girişimi çerçevesinde uzay aracını geliştirme yönünde Sierra Nevada Corporation'a yaklaşık 385 milyon Amerikan doları tahsis etti.[12] Bugüne kadar, Dream Chaser 26 Ekim 2013 tarihindeki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü'nde ilk serbest uçuş dâhil, kilometre taşlarının bir dizisini karşıladı.[13]
2014 yılında, Fatih ve eşi Eren, bilim, mühendislik ve gazetecilik gibi alanlarda girişimci destek programlarına kalıcı katkı sağlayarak Nevada Üniversitesi Reno İşletme Yüksekokulu Merkezinin yaratılması için üniversite tarihinin en büyük bağışını yaptı. Nevada Valisi BrianSandoval, "Özmen Merkezi"ne göre devletin ekonomik kalkınma çabaları için yardımcı olmuştur.
ABD’li savunma ve uzay-havacılık şirketi Sierra Nevada Corporation'ın (SNC) başkanı. 1980'lerin başında yükseköğrenim sürdürmek için Türkiye'den ABD'ye gitti. 1985 yılında Nevada’da, Reno Üniversitesi'nden İşletme Yönetimi yüksek lisans derecesini aldı. 1988 yılında Sierra Nevada Corporation'a katıldı. Eşi Eren Özmen ile birlikte 1994 yılında Sierra Nevada Corporation şirketini satın aldı. ABD merkezli uzay sistemleri, ticari yörünge taşımacılığı, mikro uydular, enerji, tele-tıp, ve nanoteknoloji gibi konularda uzmanlaşan bir teknoloji şirketi olan SNC, aynı zamanda NASA’nın da en güçlü partnerleri arasında.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku