Güncel

Gazeteci Yazar Dünya Kırşehirliler Dernek Başkanı Ünal Kaya: "AHİLİK KİMSENİN OYUNCAĞI DEĞİL LİDER ÜLKE TÜRKİYE'nin KURTULUŞ REÇETESİDİR"

Gazeteci Yazar Dünya Kırşehirliler Dernek Başkanı Ünal Kaya: "AHİLİK KİMSENİN OYUNCAĞI DEĞİL LİDER ÜLKE TÜRKİYE'nin KURTULUŞ REÇETESİDİR"

4 Aralık 2019 07:54
-A

+A


Gazeteci Yazar Dünya Kırşehirliler Dernek Başkanı Ünal Kaya, Kırşehirlilerin ve Kırşehirli siyasetçilerin tepkisine yol açan "Ahiliğin merkezi Konya'dır" sözünün ortamı gereksiz gerdiğini ve Ahilik kutlamalarının komuta merkezinin Kırşehir olduğunu ifade eden açıklamalarda bulundu. Ahilik Kutlamalarının Kırşehir'de yapılması Kırşehirlileri gururlandırdığını ifade eden ve kutlamaların diğer illerde yapılmasının Ahiliğin başka illere gitmesini gerektirmediğini dile getiren Gazeteci Yazar Dünya Kırşehirliler Dernek Başkanı Ünal Kaya konu hakkında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti:
"AHİLİK" Lider ülke Türkiye'nin temelidir. Markalaşma, üreterek büyüme, sanayileşme, dışa bağımsız ekonomi oluşturarak, çırak, kalfa, usta ilişkisinin özü kurtuluş reçetesi ve yoludur.
Geçtiğimiz günlerde Konya'da düzenlenen "ULUSLARARASI AHİLİK FUARI ve İŞ AHLAKI ZİRVESİ" programının ardından Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim ALTAY'ın "Konya Ahiliğin Merkezidir" sözleri Ahilik tartışmasının ateşini fitillemişti. Kırşehirlilerden ve Kırşehirli siyasetçilerden tepki çekmişti. Gazetelerde manşet, sosyal medyada haber tepkilere neden olmuştu.
Türk milleti olarak Ülkemiz adına yapılan bu çalışmalar bizleri mutlu etmektedir fakat kendi öz değerleriyle özdeşleşen şehirlerin kimlikleri o şehirlerde canlandırılırsa daha iyi verim alınır amaçlar hedefine ulaşır. Bu programların Kırşehir'de yapılması tabiki hemşehrilerimizi fazlasıyla mutlu ederdi. Ahilik adına yapılan amacına ve hedefine ulaşan her program nerde olursa olsun, hangi ilde yapılırsa yapılsın sonuna kadar destekçisiyim. Ahilik kutlamalarının komuta merkezi Kırşehir'dir, Ahilik Konya'ya gitmiyor, Ahi Evran'ın Türbeside oraya taşınmıyor.Yapılan açıklamalar ortamı germiştir ve gereksiz eleştirilere yol açmıştır. Mevlana ile alakalı bir uluslararası program yapılsa bunun merkezi Kırşehir dense tepki görür aynen Ahilik'te olduğu gibi. Bu nedenle hangi görevde olursak olalım hassasiyet içeren manevi değerlerimizle alakalı ortamın atmosferine kapılıp, alkışlarla yürürken laflarımıza dikkat edip konuşmalıyız.
Bir Bakanımızı Ahilik adına ziyarete gittiğimizde Bakanımızın danışmanlığını yapan Eski Milletvekilimizin konuşması beni şoke etmişti. Mustafa KARAGÜLLÜ ile Kırşehir Eski Milletvekili Abdullah ÇALIŞKAN Ahilik merkezini bizden aldılar Denizli yerine Kırşehir'e götürdüler dedi. Beni bu kelimeler çok üzmüştü ve şimdide aynı vaka ile karşı karşıya kaldık. "Eşyaya teslim olmayan Ahlaktır AHİLİK" Makam sahibi olmak ayrı, Ahlak sahibi olmak ayrı, fitneye fırsat vermekte apayrı bir durumdur.
Ahilik adına yapılan hizmetlerin içeriğine ve amacına ulaşmasına bakmamız lazım ve hangi ilde olursa olsun desteklememiz lazım.Bu ülke hepimizin birliğimizin dirliğimizin bozulmaması için hep birlikte çalışmamız lazım.Siyasi çekişmelere öz değerlerimizi alet etmeden hedeflerimize ulaşmalıyız. Ahilik siyasetten güç almamıştır, siyasete güç katmıştır.
AHİLİK adına ömrünü ve servetini harcayan rahmetli Mustafa Karagüllü, devlet töreni ile merkezi Kırşehir'de kutlanması için Ahilik Haftasına öncülük etmiştir, kendilerini rahmetle anıyoruz.
Günümüzde başında AHİ ve AHİLİK olan Vakıflar, dernekler, ocaklar şirketler sadece cebini doldurma, bir yerlerde itibar görme, makam mevkilere gelmek, ordan burdan ticaret adı altında kendi maddi çıkarları için manevi değerlerimizi maalesef göz göre göre kullanma peşine düşmüşlerdir.
Çekini ödemeyen, devletten vergisini kaçıran, ticari ahlakı kalmamış, insanlara tepeden bakan, manevi değerlerimizi merdiven yapan sözüm onlara kişi ve kişiler tarafından AHİLİK temsil edilir olmuş ve vicdanlarımızı sızlatmaktadır.Önce bunların önüne geçilmeli ve dur denilmelidir.
 
Kırşehir Türk dilinin kurulduğu Türkçe'nin ve Ahiliğin merkezidir.Bu ülkede başına AHİ ismini koyup ardına yabancı kelimelerle süsleyen kurum ve kuruluşlar maalesef günümüzde ticaret ahlakında ayaklar altına almışlardır. AHİLİK adının her yerde rahatça kullanılmaması için Ticaret Bakanlığımız hassasiyetle çalışmalar yapmalıdır.Bizlerde kendilerine destek vermeye hazırız.
AHİLİK, sadece etkinlik yaparak kutlanan bir gün veya hafta olmamalı.
AHİLİK BAYRAMI olarak resmileşmeli, terfiler şed kuşatılarak o gün yapılmalıdır.Ustasının izni olmadan kalfalar usta olmamalıdır, makamlara yükselmemelidir. Adamı olan değil adam olan Usta olan liyakat sahibi işin ehli insanlar işlerin başına getirilmelidir.
Ahilik başlangıcı ve çıkış noktası Kırşehir'dir.1954 yılında ilçe yapılan Kırşehir ilçelerinden olduğu gibi bölgenin Termal ve Kültürel gelişmesinin önü kesilmiştir, AHİLER ŞEHRİ KIRŞEHİR demokrasi gazisi olarak tarihe geçmiştir.Haklarının tekrar verilmesi Hacı Bektaş-ı Veli ile Ahi Evran-ı Veli'yi, Evliyalar diyarı Kırşehir'de tekrar birleştirmeliyiz.
Kapadokya'nın giriş kapısı sayılan Kırşehir Termal Turizim ile kendine yer bulmalıdır.Karakurt ile Kozaklı termal mesafesini azaltarak öz kimliğine döndürülmelidir.
DÜNYANIN İLK ASTRONOMİ OKULU, Uzayı inceleyen yer Türk-İslâm kültür ve medeniyetinin en muhteşem mimari özelliklerini yansıtan Cacabey Medresesi, Selçuklular döneminde dinî ilimler yanında müspet bilimlerin de öğretildiği bir fakülte olarak kullanılmış; gökyüzünün, güneşin, ayın, yıldızların hareketlerini inceleyen bir gözlemevi olarak Kırşehir'de yıllar boyu ayakta kalmıştır.Buranında tekrar canlandırılıp Milli diriliş ruhuna hazırlamalıyız.
Moğolları 30 bin kadın asker yetiştirerek karşı duran ve onları geri püskürten Dünya'nın ilk KADIN TEŞKİLATI'nın kurucusu Ahi Evran'ın eşi Fatma Bacı'nın memleketidir Kırşehir.Selçuklu Devleti'nin yapmış olduğu faaliyetler ve değerleriyle aslında Selçuklu'nun da başkenti Kırşehir'dir.
Türk dilinin gelişmesi ve yayılmasında büyük hizmetleri bulunan, bu uğurda ölümsüz eserler yazan ilk Türkçeci şairlerimizden Âşık Paşa Kırşehir'in bir değeridir.
Osmanlı İmparatorluğu'nun kurulması aşamasında Kırşehir'de 20 dakika secdeye yatan Ahi Evran, Hacı Bektaş'ı Veli, Şeyh Edebali gibi değerlerimize ilk işaret ordan gelir yeni bir Cihan Devleti kurulacak.Kırşehir'de doğan Şeyh Edebali Ahi Evran tarafından görevlendirilerek Bilecik Söğüt'e gönderilir ve Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşu başlar.
Bu manevi değerlerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz.Kırşehir'i değerlerinden kimse ayırmasın.Kırşehirliler Selçuklu'da Osmanlı'da olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti'nde de değerler yetiştirmiş dimdik devleti milleti için elif gibi ayakta durmuşlardır.
Kırşehir demokrasi gazisidir itibari iade istiyoruz.Elimizden alınan ilçelerimiz tekrar bizlere teslim edilsin manevi değerlerimize herkes el uzatmasın.Bilen bilmeyen bizden fazla KIRŞEHİRLİ olmasın.
Bu kadar değerleri olan, ispatlı kanıtlı Türbelerinin bile bu şehirde olduğu değerlerimizin manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum.Yapılan her hizmet ve icraatlar bence değerlerimizin olduğu değerli şehrimiz KIRŞEHİR'de yapılmalıdır.
YERLİ ve MİLLİ DİRİLİŞ'in şehridir KIRŞEHİR.
Gönül adamı Neşet Ertaş'ın dizeleriyle sözlerime son veriyorum.
"Bütün dünya Allah diyor
Onun nimetini yiyor
İnsan kısbetini giyor
Ayrılık güden olmasın
 
Kendin bilen bunu anlar
Çünkü haktır bütün canlar
Yardımlaşsın tüm insanlar
Dünyada fakir kalmasın
 
Bir garibim budur derdim
Tüm dünyayı ben de gördüm
İsterim ki benim yurdum
Dünyadan geri kalmasın
 
Gönüldağı'nda gönüllerde kalmanız temennisiyle, Selam ve dua ile kalın sağlıcakla..."

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku