Güncel

Gazetelerimiz İmtiyaz sahibi Murat Sürmeliden Başkan Ekicioğlu'na ziyaret

Gazetelerimiz  İmtiyaz sahibi Murat Sürmeliden Başkan Ekicioğlu'na  ziyaret

25 Kasım 2020 12:23
-A

+A

Gazetelerimiz İmtiyaz Sahibi Murat Sürmeli, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu'nu makamında ziyaret etti.

Sıcak sohbet ortamında gerçekleşen ziyarette fikir alış verişinde bulunuldu.
Ziyaret esnasında Ekicioğlu  Kırşehir'de  süren  proje faaliyetlerinin devam ettiğini  aktardı.
Ekicioğlu projeler hakkında şu bilgileri verdi.
Ahi Evran Külliyesinde etaplar halinde inşaatı devam ediyor.
Külliyenin ilk etabı tamamlandı, ikinci etap çalışmalarının da devam ettiği, zanaatkarlar çarşısı, kütüphane, Ahilik Araştırma Merkezi gibi yerlerin de bu etapta bitirileceğini dile getirilmişti. Ahi Evran Külliyesi'nin tamamlanmasında başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devlet idaresinden büyük destek alındığı belirtilmişti.
Yapımı devam eden Külliyenin çalışmalarına devam ediliyor. Ahi Evran Külliyesi 2. Etap'ta yapımı devam eden zanaatkarlar çarşısında incelemelerde bulunana mevcut Başkan Selahattin Ekicioğlu pandemiden dolayı kısıtlanan çalışmalara hız verildiğini ifade etti.
Külliyede faaliyetlerin sürdüğünü belirten Başkan Ekicioğlu, projenin tamamlanacağı bilgisini verdi.
          Anadolu topraklarında geniş bir esnaf teşkilatlanmasına öncülük eden Ahi Evran-ı Veli Hazretleri’nin türbesinin bulunduğu Ahi Evran Camii ve alanında yapılmakta olan Ahi Evran Külliyesi, Kırşehir’imizin tanıtımında önemli rol üstleneceği gibi, kıymetli bir kültürel mirasın temsilcisi olarak yeniden canlandırılması için de önem arz eden bir sosyal sorumluluk projesidir. 2013 yılı Haziran ayında inşaatına başlanan Ahi Evran Külliyemizin şu ana kadar; Sahne, sahne arkası birimleri, vip salonu, çok amaçlı servis birimleri ve çok amaçlı meydan ile WC-şadırvan, cami arkası park, Ahilik Müzesi binası tamamlanmıştır. Zanaatkarlar çarşısının inşaatı ve Müze teşhir tanzim proje çalışmaları devam etmektedir.
Kırşehir'de mevcutta devam eden diğer projeler:
KIRKÖY PROJESİ Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Kırşehir Belediyesi tarafından sunulan “Kırköy Kampüsü – Kırşehir’de Dezavantajlı Gruplara ‘Umut’ Doğuyor” projesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarfından başarılı bulunarak desteklenmeye hak kazandı ve Kırşehir Belediyesi ile Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) arasında proje sözleşmesi imzalandı. Toplamda 5 milyon bütçelik Kırköy Projesi’nin 1,5 milyonu Ahiler Kalkınma Ajansı desteği ile geri kalan kısmı da Kırşehir Belediyesi’nin öz kaynakları ile karşılanacak.
GÜNEŞ ENERJİSİ PROJESİ
Kırşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü arkasında yaklaşık 20.000 m2 alana kurulacak Güneş Enerji Santrali projemiz Belediyemiz’in öz kaynakları ile yaklaşık 5 milyon 300 bin TL’ye mal olacaktır. Faaliyete geçme süresi yaklaşık 3 ay gibi bir zamandır. Kurulma aşamasındaki tesisimizin kurulu gücü 1 megawatt’tır. Çevreye duyarlı Güneş Enerjisi Santralimizin faaliyete geçmesi ile birlikte yıllık ortalama 1.379.438 kilowatt/saat enerji üreteceğiz. Belediyemizin enerji ihtiyacı için 6 megawatt’lık güce ihtiyaç vardır. Amacımız bu potansiyeli artırarak Belediyemizin enerji ihtiyacını tamamı ile karşılamaktır. Enerji Santrallerimize nans sağlamamız durumunda ilavelerle devam edeceğiz.
ŞEHİRİÇİ MİNİBÜS TERMİNALİ PROJESİ Eski Pazar alanının bulunduğu 10.500M²’lik yer Şehir içi Minibüs olarak projelendirildi. Kırşehirlilerin ulaşım kalitesini arttıracak, kolay ulaşımı sağlayan, konforlu, işlevsel ve nitelikli bir terminal alanı hedef alınarak tasarlanan proje ile şehir içi ulaşıma bir düzen getirilmesi, ve kent sakinleri için rekreatif bir alan oluşturulması amaçlanmıştır.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku