Güncel

Gazi Üniversitesinde Ahilik Paneli Düzenlendi

Esnaf Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan ; "Kardeşlik, cömertlik anlamlarına gelen Ahiliğin özünü İnsana verilen değer oluşturur".

Gazi Üniversitesinde Ahilik Paneli Düzenlendi

27 Kasım 2020 16:26
-A

+A

Esnaf Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü  Necmettin Erkan ; "Kardeşlik, cömertlik anlamlarına gelen Ahiliğin özünü İnsana verilen değer oluşturur".

 
Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü tarafından Ahilik kültürünün tanıtılması, gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla üniversiteler ile iş birliği içinde Ahilik Panelleri düzenleniyor. Ahilik alanında çalışmalar yapan akademisyenlerin, Ahi Evran-ı Veli ve ahiliğin tarihimizdeki yeri ile sosyal, iktisadi, siyasi, kültürel etkileri hakkında üniversitelerde yapılan panellere iş dünyasından önemli ve tanınmış kişiler de davet ediliyor. Üniversitede öğrenim gören gençlere ahilik değerleri ile başarı hikâyelerinin bir arada sunulduğu panellerin amacı ahilik kültürünün tanıtılmasının yanında gençlerin motivasyonlarının da arttırılması.
 COVİD 19 salgını tedbirleri kapsamında Gazi Üniversitesi işbirliği ile 27 Kasım’da(Bugün) çevirim içi olarak düzenlene Ahilik Paneli, Esnaf Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan ve Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız’ın açılış konuşmaları ile başladı.
Konuşmaların ardından Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İsmet Çetin’in moderatörlüğünde, panelistler Gazi Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ali Yakıcı ve Prof. Dr. Gıyasettin Aytaş tarafından sırasıyla; “Ahilik ve Fütüvvetnamalerinin Eğitim Öğretim Hayatındaki Yeri” ve “Türk Edebiyatında Ahilik Kültürü” konulu sunumlar gerçekleştirildi.
Esnaf Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan ,Ahilik kültürünün tanıtılması, gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla üniversiteler ile iş birliği içinde düzenlenen panelde konuşma yaptı.
 Erkan konuşmada Şu ifadeleri kaydetti:
"Anadolu’nun Türk ve İslam medeniyetinin en önemli kalelerinden biri olmasını sağlayan;
Asırlardır süren birlik ve kardeşliğimizin maddi ve manevi temellerini hazırlayan Ahiliği ve Ahi Evran-ı Veli’yi gençlerimize hatırlatmak; Ahilik şuurunu yaşatmak için düzenlenen Ahilik Paneli’ne hoş geldiniz.
Bakanlığım adına hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.
Kardeşlik, cömertlik anlamlarına gelen Ahiliğin özünü
İnsana verilen değer oluşturur.
Geçmişi on üçüncü yüzyıla dayanan Anadolu Ahileri, İnsanın “yaratılmışların en şereflisi” olduğu ilkesinden hareketle, Üretimde ve ticarette,Yardımlaşma ve dayanışma içinde,
Hak ve hukuku gözeten kurallara sıkı sıkıya bağlı,  Köklü ve sağlam bir toplumsal düzenin kuruluşuna vesile olan Esnaf teşkilatlanmalarıdır.
Ahiliğin düsturları, toplum tarafından da,Can-ı gönülden benimsenmiş, hüsn-ü kabul görmüş,
Zamanla bir yaşam biçimi haline gelmiştir.
Bugün medeni dünya ülkelerinin, Uygulamaya ve hâkim kılmaya çalıştıkları
Kaliteli mal ve hizmet üretimi, Toplum refahı ve sosyal sorumluluk gibi değerler
On üçüncü yüzyıldan itibaren Anadolu topraklarında Ahilerin kişiliği ve vizyonu olarak varlığını sürdürmüştür.
Ahiliği, tarihsel koşulları bakımından eşsiz ve kıymetli kılan da budur.
Son yüzyılda medeni ülkelerin gündemine giren Ticaret ahlakı, müşteri memnuniyeti, kalite standardı gibi kavramlar, Asırlar öncesinde Ahiler tarafından hayata geçirilmiştir.
Sadece ticaret alanında değil, Ahlak ve maneviyat olarak da Medeniyetimizin en değerli hazinelerinden biri olan Ahilik,Selçuklu Devletinde Türk- İslam medeniyetlerini kaynaştıran bağ,
Osmanlı’yı cihan devleti yapan sır,İstiklal Harbi’nin arkasındaki özveridir.
Ahilik bir bakıma, milli hafızamız ve karakterimizdir.
Bu nedenle,Toplumuzu manevi bakımdan imar eden Sarsılmaz temeller üzerine yerleştiren bir kurum olarak Ahiliğin Bizlere bıraktığı miras değerlidir.
Birlik ve beraberliğimizin bugüne kadar olduğu gibi, Bundan sonra da devam etmesi için Yaşatılması gerekir.Ahi Evran-ı Veli’nin “Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir,
İlim, akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir.”  Sözü hepimizin bildiği üzere, Ahiliğin temel ilkesidir.
Burada geçen,Akıl, ahlak ve çalışma kavramlarına dikkatinizi çekmek isterim.
Bu üç kavram, bireylerin, toplumların ve milletlerin başarı anahtarıdır.
Ahiliğin tüm zamanlarda geçerli, evrensel ilkelerini Gençlerimiz başta olmak üzere Vatandaşlarımıza ve tüm insanlığa anlatmak Ve bu ilkeleri yaşatmak Dünyanın içinde bulunduğu zorlu dönemde
Daha da önemli hale gelmiştir.
İnsanın sarf malzemesi olarak görüldüğü,Birilerinin refahı için milyonlarca hayatın gözden çıkarıldığı,
Kimsenin kimseye el uzatmadığı bir dünya düzeni bugün büyük bir kriz ve arayış içindedir.
Ahilik, evrensel boyutuyla tüm bu adalet, hakkaniyet sorunlarına çaredir.
Türkiye,medeniyetinin zenginliklerini yaşatacak kadar güçlü,Ve tüm insanlık alemiyle paylaşacak kadar cömert bir ülkedir.
Bu, yaşadığımız çağda insanlığa en büyük katkı olacaktır.
Ahilikte hayat bulmuş ahlak ve çalışma ilkelerini Yaşatmak, tanıtmak ve Gelecek nesillere taşımak gibi ulvi bir görevi olan Bir Bakanlığımız var.
Bu kapsamda, Ahilik şuurunu canlı tutmak adına Üniversitelerimizde paneller düzenliyoruz.
Ahilik kültürünün yaşatılması için Ahinâme Dergisi’ni yayınlıyoruz.
Bakanlığımızın web sayfasından da ücretsiz erişim sağlanan Dergimizle,
Esnaf, sanatkâr ve kooperatiflerimizle ilgili gündemlerin yanında,Ahilik ile ilgili akla gelecek her konunun sesi oluyoruz.Türkçe ve İngilizce dillerinde yayınlandığımız,İki ciltten oluşan Ahilik Ansiklopedisi Yerli ve yabancı okuyucuların ve araştırmacıların Başvuru kaynağıdır. Ahilik Ansiklopedisi çok sayıda bilim insanının ve çalışma arkadaşımın katkılarıyla hazırlanmış temel bir eserdir.
Her yıl,Kırşehir merkez olmak üzere, 81 ilimizde Ahilik Haftası Kutlamaları düzenliyoruz.
Üniversitelerimizde düzenlediğimiz panellerle gençlerimize ulaşmak ve Değerli hocalarımızın desteğini almak bizim için büyük bir önem taşıyor. İzninizle sözlerimi burada bitiriyorum. Sayın Rektörüm ve Hocalarım başta olmak üzere, Panelin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."dedi.
Üniversite öğrencilerinin de katıldığı panel soru cevap bölümünün ardından sona erdi.(Ümmügülsüm Eroğlu)
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku