Güncel

Geri kazanım payı alınacak´ ambalajların sayısı artırıyor...

Geri kazanım payı alınacak´ ambalajların sayısı artırıyor...

15 Mayıs 2019 07:44
-A

+A

ARTIK ONLARDA PARALI OLACAK!
Çevre Bakanlığı, marketlerde alışveriş için kullanılan poşetleri ücrete tabii tutmuştu. Bu kapsamda Kırşehir'de marketlerde verilen poşetler için belli bir ücret alınıyor. Bu durum Kırşehirli vatandaşlar tarafından tepki görmüştü. Kimi vatandaş poşet uygularsını umursamazken kimileri de evlerinde getirdikleri yada çantalarında buladurdukları poşetlerle aldıkları ürünlerini taşıdılar. Çevre Bakanlığı, poşetin ardından ´geri kazanım payı alınacak´ ambalajların sayısını artırıyor. Şimdi de bakanlık tarafından Ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kabı, cips-çerez ambalajları ve içecek kutularına da ´katılım payı´ geleceği açıklandı. Konu ile ilgili şu bilgiler verildi:
"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ücretli poşet uygulamasının ardından, "geri kazanım payı alınacak" ürünlerin sayısını artırma kararı aldı.  Bakanlık bu kapsamda hazırlanan "Geri Kazanım Katılım Paylarına İlişkin Yönetmelik Taslağı"nı görüşe açtı. Taslağa göre ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kabı, cips kutuları ve çerez ambalajlarına katılım payı geliyor. Gazlı ve gazsız içeceklerin kutularından da katılım payı alınacak. 
30 HAZİRAN´DA BAŞLAYACAK
Edinilen bilgiye göre uygulamanın 30 Haziran´da devreye girmesi bekleniyor. Ürünler, sınıflandırılarak adet veya ağırlık olarak tanımlanıp, kayıt altına alınacak, bakanlığa bildirilecek.
Ücretlendirme Vergi Usul Kanunu uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacak.
ÖDEMEYENE CEZA
Katılım payıyla ilgili beyannamelerini kanuni süre içinde vermeyenlere 18 bin 037 lira, ödemediği tespit edilenlere, miktarın yüzde 20 fazlası olacak şekilde idari para cezası verilecek.  Ayrıca poşeti ücretsiz verene metrekare başına 12.37 TL ceza öngörülüyor.
HANGİ ÜRÜNLERİ KAPSAYACAK ?
Ürün, başka bir eşyanın ayrılmaz parçası değilse ambalaj kabul edilecek.
Şeker kutuları, dergi poşetleri, çelik gaz tüpleri, konserve kutuları, ekmeğin sarıldığı kağıt, yoğurt kapları ve cips kutuları ambalaj sayılacak.
Su ve süt ile bunların işlenmesi sonucu hazırlanan gazlı veya gazsız içecekler, meyveli içecek, meyveli doğal mineralli içecek, aromalı doğal mineralli içecek, yapay soda, kola, tonik, aromalı su, enerji içecekleri, sporcu içecekleri ve distile/damıtma yoluyla elde edilenler dahil alkollü içkilerin ambalajları içecek ambalajı olarak tanımlanacak."
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku