Güncel

HELEBİŞÇİLER GELENEĞİ gün yüzüne çıkıyor...

HELEBİŞÇİLER GELENEĞİ gün yüzüne çıkıyor...

8 Kasım 2019 07:15
-A

+A


Kırşehir Kent Konseyi, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına Müzik Şehri olarak kabul edilme başarısının ardından müzik kültürünün canlandırılması ve eski geleneklerin gün yüzüne çıkarılması amacıyla Kırşehir'in kadim Kültür ve Sanat Geleneği olan Helebiş Gecelerinin yapılması için toplantı düzenledi.
            Kırşehir Belediyesi çatısı altında düzenlenmesi planlanan Helebiş Geceleri'nin konsept ve içeriği ile ilgili ilk toplantı gerçekleştirildi.
            İstişare toplantısında Kırşehir Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Araz, Kent Konseyi Başkanı Tahsin Üçgül, Kırşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Tuncay Polat, Kent Konseyi Genel Sekreteri Tolga Akpınar, Ahilik ve Turizm Derneği ve Çalışma Grubu Başkanı Fatih Mahmutoğlu, Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu Başkna V. İbrahim Düğer, Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı Mehmet Göktürk, Ahi Evran Üniversitesi Öğr. Üyesi Mahmut Seyfeli yer aldı.
Kent Konseyinde toplanan Helebiş Gecesi Düzenleme Komitesi ardından Kırşehir Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Araz'ı makamında ziyaret etti. Geniş kapsamlı bir toplantı daha yapılması kararı ile toplantı son buldu.
DOSTLUĞU EĞLENCEYLE BİRLEŞTİREREK SERGİLEYENLER: HELEBİŞCİLER
Türkiye'de UNESCO ile yaratıcı şehirler ağına dahil olan Kırşehir'in müzik kültürü yeniden canlandı. Bu kapsamda Kırşehir Kent konseyi geleneksel müzik kültürümüzü canlandırmak için çalışmalara başladı. Kırşehir kentinin toplumsal hayatında “Helebişciler” ve “Helebiş geceleri” adı altında yapılan eğlenceyi tekrar yaşatmak isteyen Kırşehir Kent Konseyi konu ile ilgili toplantılara devam edecek. İşte bir dönemin eğlencesi olan ve Kırşehir ustalarının da eşlik ettiği Kırşehir Helebişçiler gecesi:
"Kırşehir kentinin toplumsal hayatında bir de “Helebişciler” ve “Helebiş geceleri” vardır. Helebişcilik, farklılıklar olmakla birlikte Şanlıurfa’nın sıra gecesine benzetiliyor. Helebişcilik bir Kırşehirliler gecesi olmasının ötesinde Kırşehir’de yüzyıllar öncesinde başlayarak son yıllara kadar yürütülen bir eğlence geleneği idi. Ankara’da, İstanbul’da, Kırşehir’de yaşayan 15-20 kişilik bir hemşeri grubu günler tespit ederlerdi. Toplantı Kırşehir’de yapıldığı gibi Ankara’da, İstanbul’da düzenlendiği olurdu. Helebişciler belirli kişilerden oluşmakla birlikte meclislere başkaca Kırşehirliler hatta başka illerden dostları yakınları da bulunurdu. Eğlence öncesi yenilecek içilecekleri herkes yanında getirir, “gönlü zengin” sofralar kurulurdu. Kırşehir’deki Terme veya Dinekbağ bahçelerinde yapılan eğlence toplantılarının ilerleyen saatlerinde saz, söz, sohbet doruklara çıkardı. Meclis dışarı taşar eğlence grubu Kale’ye çıkıp ateş yakardı. Ardından grup toplu halde şehri dolaşmaya başlar büyük bir coşku ve dostluk gösterisi sergilenirdi. Eğlenceler kimi zaman birkaç gün sürerdi. Bazılarına Ozan Şemsi Yastıman bir dönem Helebiş gecelerinin tertipleyicisi oldu. Hemşerilerini şiirli davetiyelerle davet etti. Sohbet ortamlarının şahı Mehmet Civelek’te yanlarından eksik olmaz, unutulmaz renkler katardı. Ustalar yani Kırşehir Abdalları sazı, kemanı, köçeğiyle Helebiş gecelerinin orkestrasıdır. Helebişciler Kırşehir’in sohbet ve eğlence dünyasını geliştiren folklorünü zenginleştiren tatlı bir gelenekti. Helebişcilerin kendi aralarında oluşturduğu düzen bize Ahiliğin, Bektaşiliğin, Mevleviliğin günümüzde süren etkilerinin burada mevcut olduğunu gösterir."

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku