Güncel

İl Müdürü Bulut, Diş Hekimleri Gününü kutladı

İl Müdürü Bulut, Diş Hekimleri Gününü kutladı

20 Kasım 2019 07:45
-A

+A


Bilimsel diş hekimliği eğitiminin 22 Kasım 1908’de başlaması nedeniyle ülkemizde her yıl 22 Kasım günü Diş Hekimleri Günü, 22 Kasımı içine alan hafta Ağız ve Diş Sağlığı haftası olarak kutlanmaktadır. Bu yıl da 20-26 Kasım tarihleri arasında “Ağız ve Diş Sağlığı Haftasını” kutlanıyor.
Kırşehir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Ali BULUT, Diş Hekimleri Günü nedeni ile bir kutlama mesajı yayımladı. İl Müdürü Bulut yayımlamış olduğu mesajında şunları kaydetti:
                "Bilimsel diş hekimliği eğitiminin 22 Kasım 1908’de başlaması nedeniyle ülkemizde her yıl 22 Kasım günü Diş Hekimleri Günü, 22 Kasımı içine alan hafta Ağız ve Diş Sağlığı haftası olarak kutlanmaktadır. Bu yıl da 18-24 Kasım tarihleri arasında “Ağız ve Diş Sağlığı Haftasını” kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz.
                Sağlığımızın önemli bir parçası olan ağız diş sağlığı bakımının özellikle küçük yaşlardan itibaren verilecek eğitimlerle kazandırılmasında ebeveynlere ve diş hekimlerine büyük görevler düşmekte ve tüm diş hekimlerimiz bu doğrultuda büyük bir gayret göstermektedir.
Halkımızın Ağız ve Diş Sağlığının korunması ve iyileştirilmesi yönünde büyük bir özveri göstererek fedakârca çalışan tüm Diş Hekimlerimizin ve Sağlık Çalışanlarımızın Haftasını kutluyor, sağlıklı günlere hep birlikte ulaşmak dileğiyle başarılar diliyorum."
                Koruyucu ağız ve diş sağlığı etkinlikleri kapsamında Kırşehir'de  anaokulu ve ilkokullarda flor uygulamaları yapılmaktadır. Sağlıklı ve bilinçli nesiller yetiştirmek için Ağız ve Diş Sağlığı Haftasında bütün sağlık kuruluşları ile birlikte eğitim ve tarama çalışmaları yapılmakta olup, diş çürükleri, dişeti hastalıklarının önemi, ağız kanserleri, hamilelikte ağız ve diş sağlığı, koruma yolları, doğru diş fırçalama yöntemi, diş ipi kullanımı, diş hekimine düzenli olarak gitme alışkanlığını kazandırma, yeterli ve dengeli beslenme konularında öğrencilere, öğretmenlere ve halka yönelik eğitimler yapılmakta,broşürler dağıtılmaktadır.Ağız ve diş taramasından geçen öğrenciler, diş tedavileri için diş hekimi bulunan en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmektedir. Ağız ve Diş Sağlığını koruyabilmek için öncelikle kişilerin kendi sağlığının bilincinde olmaları gerekmektedir. Ağız ve diş sağlığının korunması fazla zaman almayan ve çok maliyet gerektirmeyen bir uygulamadır. Toplumu ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirmek için eğitim şarttır.
               

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku