Güncel

İl Müdürü Op. Dr. Bulut'tan kutlama mesajı

İl Müdürü Op. Dr. Bulut'tan kutlama mesajı

4 Aralık 2019 07:46
-A

+A

 
 
Ülkemiz başta depremler olmak üzere sel, toprak kayması, çığ düşmesi gibi doğal afetlere sıkça maruz kalmaktadır. Doğal afetlerin yanı sıra endüstriyel kazalar ve kitlesel olaylar ile acil hastalık ve yaralanma hallerinde hızlı ve etkin müdahale ile ölümlerin önlenmesi ve sakatlıkların azaltılması sağlık hizmetlerinde öncelikli hedeflerdendir. 
Acil sağlık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla 112 Acil Sağlık hizmetleri ülke geneline tüm kırsal bölgeleri kapsayacak şekilde yaygınlaştırılmıştır. Kırşehir'de de 112 personeli zamanında ve kaliteli hizmet vermeye devam ediyor. 
Kırşehir'de Acil sağlık hizmetleri, vatandaşlara herhangi bir acil hastalık veya yaralanma halinde, günün 24 saati Kırşehir halkına 16 istasyon'da toplamda 215 sağlık personeli ile hizmet vermektedir. 
Kırşehir İl Sağlık Müdürü Op.Dr. Ali Bulut Sağlık Haftası kapsamında Kırşehir'de verilen Sağlık Hizmetleri hakkında açıklamalarda bulundu.
Kırşehir'de 112 personelinin vakalara ulaşım süresi kapsamında Türkiye ortalamalarına göre çok iyi durumda olduğunu dile getirerek 112 Sağlık personelinin özel gününü kutladı. Kırşehir İl Sağlık Müdürü Op.Dr. Ali Bulut yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
"Kırşehir 112 Acil Sağlık Hizmetleri, İl Ambulans Servisi Başhekimliği bünyesinde 16 istasyon'da toplamda 215 sağlık personelimizce yürütülmektedir. Kırşehir olarak istasyon ve Ambulans başına düşen nüfus oranımız, vak'alara ulaşım süremiz Türkiye ortalamalarına göre çok iyi durumdadır. İlimizde 1 adet yoğun bakım obez ambulansı, 1 adet 4 sedyeli çoklu ambulans, 2 adet UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) aracı, 2 adet kar paletli ambulans ve 34 adet panelvan ambulansı olmak üzere toplam 40 ambulansımız bulunmaktadır.
İl Ambulans Servisi Başhekimliğimizin 2019 yılı ilk 11 aylık verilerine göre; toplamda 26.232 Vak'aya müdahale edilmiştir. Kentsel Vak'aya (şehir merkezi) ulaşım süremiz ortalama 5 dakika 49 saniye, Kırsal Vak'aya (köy, kasaba vb.) ulaşım süremiz ortalama 15 dakika 17 saniyedir. 112 çağrı merkezine yapılan asılsız çağrılar, arayan kişilerin doğru adres verememesi ve hasta konumunun net olarak belirlenememesi, trafikte sürücülerin ambulansa yol vermemesi, vb. nedenlerle maalesef ambulansların vakalara ulaşmasını zorlaştırmaktadır.
Vatandaşlarımızın bu konuda daha duyarlı olmalarını 112'yi gereksiz meşgul etmemelerini özellikle rica ediyoruz. Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla bir kez daha vurgulamak isterim ki acil durumlarda saniyeler çok önemlidir. Ambulansa ait siren sesi duyulduğunda ya da tepe lambası yanarken görüldüğünde yol verilmesi hayati önem taşımaktadır. Trafikte ilerleyen ambulansa yol verme konusunda özen gösterilmemesi, zamanla yarışan 112 acil müdahale ekibinin hayati tehlikesi olan hastayı zamanında tedavi merkezine yetiştirmesine engel olmaktadır. 112 acil çağrı hattının gereksiz yere meşgul edilmesinin önlenmesi ve trafikte ambulansların geçiş önceliğine özen gösterilmesi konularında toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla "Yaşama Yol Ver" projesi ilimizde de sürdürülmektedir.Bilindiği üzere01-07 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu vesile ile hertürlü zor şartlarda bile görevini fedakârca ve başarıyla yerine getiren Acil Sağlık Hizmetleri çalışanlarımızın insanımıza vermiş oldukları bu kutsal hizmeti hertürlü takdirin üzerindedir. Çalışanlarımızın bu özel haftalarını kutlar, kazasız belasız sağlıklı huzurlu görevler dilerim."
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku