Güncel

İl Müftülüğü'nde 15 Temmuz Demokrasi Ve Şehitleri Anma Programı Düzenlenecek

İl Müftülüğü'nde 15 Temmuz Demokrasi Ve Şehitleri Anma Programı Düzenlenecek

13 Temmuz 2019 07:13
-A

+A


Kırşehir İl Müftülüğü tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Anma Programı düzenleneceği belirtildi.
Ülkemizin bütün illerinde olduğu gibi Kırşehir'de de 15 Temmuz anma programları gerçekleştirilecek. FETÖ Silahlı Terör Örgütünün 2016 yılı Temmuz’unda gerçekleştirdiği hain darbe girişimine karşı o gece yurdun dört bir tarafında verilen mücadele, 15 Temmuz’un üçüncü yıl dönümünde düzenlenecek etkinliklerde hatırlanacak, şehitlerimiz, gazilerimiz saygı ve rahmetle yad edilecek.
 Bu kapsamda Kırşehir Müftülüğünde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Mücadele Günü anma programı düzenlenecek. İl Müftülüğü tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla `ANADOLU COGRAFYASINDA VARLIK MÜCADELEMİZ VE 15 TEMMUZ` Konulu konferans düzenlenecek. Osman Gazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı Ögretim Üyesi Doç. Dr. Adil ŞEN tarafından verilecek olan konferans 14 Temmuz 2019 Pazar günü saat. 18.00 de Neşet Ertaş Kültür merkezinde yapılacak. Düzenlenecek olan bu programa tüm görevliler ve vatandaşlar davet edildi.
            Din istismarı ile mücadele etmek ve bu konuda toplumu Kur'an ve sünnete dayalı sahih dini bilgi ile aydınlatmak amacıyla Kırşehir ile birlikte 81 il ve 132 ilçe olmak üzere 213 noktada "15 Temmuz ve Din İstismarı" konulu konferanslar düzenlenecek. Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 15 Temmuz etkinlikleri çerçevesinde camilerde şehitler için Kur'an okunacak, şehit yakınları ziyaret edilecek, din istismarının arkasına gizlenen Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) gerçek yüzü gençlere anlatılacak.
Diyanet İşleri Başkanlığınca "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla ülke genelinde düzenlenecek programlara ilişkin genelge yayımlandı.
Buna göre, Diyanet İşleri Başkanlığı öncülüğünde "Şehitlerimiz İçin Kur'an Okuyoruz" kampanyası başlatılarak,bu kapsamda 15 Temmuz'a kadar her cami ve Kur'an kursunda en az bir Kur'an hatmi okunacak.
15 Temmuz 2019 Pazartesi günü öğle namazı öncesi tüm il ve ilçe merkez camilerinde, tüm şehitlerin ruhlarına ithafen "Kur'an-ı Kerim Ziyafeti" programları yapılacak. Diğer cami ve mescitlerde ise şehitlerin ruhlarına ithafen Kur'an-ı Kerim tilaveti yapılacak.
"15 Temmuz ve Din İstismarı" konulu konferanslar düzenlenecek
Din görevlilerinin öncülüğünde Yaz Kur'an Kursu öğrenci ve velilerinin katılımıyla vatan sevgisi, milli birlik ve beraberlik konulu etkinlikler yapılacak. Bu kapsamda il ve ilçe gençlik koordinatörleri tarafından Yaz Kur'an Kursu öğrencileri arasında "15 Temmuz Kardeşlik Etkinliği" düzenlenecek. Programlarda Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan "Vatanım Her Şeyim" adlı çocuk kitabı ücretsiz olarak dağıtılacak.
Din istismarı ile mücadele etmek ve bu konuda toplumu Kur'an ve sünnete dayalı sahih dini bilgi ile aydınlatmak amacıyla 81 il ve 132 ilçe olmak üzere 213 noktada "15 Temmuz ve Din İstismarı" konulu konferanslar düzenlenecek. 3 Temmuz'da başlayan konferanslar 19 Temmuz'a kadar sürecek. İl müftülükleri tarafından bu konferanslarda "Din İstismarı" başlıklı kitap dağıtılacak.
Gençlere FETÖ sunumu
Türkiye genelinde Diyanet Gençlik Merkezlerinde gençlerin bilinçlendirilmesine yönelik faaliyetler gerçekleştirilecek. Gençlik Koordinatörleri tarafından bu merkezlerde, gençlere konu ile ilgili hazırlanan kısa film çalışması izlettirilecek, "Fetö: Din İstismarının Arkasına Gizlenen Terör Örgütü" başlıklı sunum yapılacak.
Cezaevi vaizleri marifetiyle ceza infaz kurumları ve geçici barınma merkezlerinde tema çerçevesinde konferanslar düzenlenecek. Toplantılarda müftüler, şehitlerin ruhlarına ithafen dua edecek.
90 bin camide eş zamanlı selalar okunacak
15 Temmuz Pazartesi gününü 16 Temmuz Salı gününe bağlayan gece saat 00.13'te Türkiye'deki 90 bin caminin tümünde eş zamanlı olarak selalar okunacak. Ayrıca merkez ve 15 Temmuz etkinliklerinin yapıldığı bölgelerdeki camiler sabah namazına kadar açık tutulacak, minarelerin ışıkları yakılacak.
Müftüler başkanlığındaki heyetlerce şehitlikler, şehit yakınları ve gaziler ziyaret edilecek.
Tüm illerde, temmuz ayı içinde "15 Temmuz Ruhu" başlıklı konferanslar düzenlenecek. Hafta boyunca vaazlarda ve yerel medya organlarında şehitlik, milli irade ve dini değerlere sahip çıkmanın önemi anlatılacak.
Söz konusu etkinliklerle 15 Temmuz ruhunun, birlik ve beraberlik şuurunun, din istismarına karşı farkındalığın artırılması, gençler ve çocuklar başta olmak üzere millet nezdinde ortak bir bilince dönüştürülmesi amaçlanıyor.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku