Güncel

İlimiz çiftçileri tedirgin...

İlimiz çiftçileri tedirgin...

27 Mayıs 2021 15:37
-A

+A

       Buğday, arpa, yaş çay ve bakliyat alım fiyatları önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Hububat alım fiyatları açıklanırken, gözler çiftçiye çevrildi. İlimiz çiftçilerinin tercihlerinin ne yönde olacağı merak konusu.
Hububat alım fiyatlarının açıklanmasının ardından ilimiz çiftçileri yaşanan kuraklıktan dolayı ürün sıkıntısı olasılığının yanı sıra, piyasada oluşabilecek farklı ürün fiyatları oluşmasından tedirgin.
      Çiftçinin hak ve menfaatini koruyacak bir alım fiyatı açıklandığı belirtilirken, çiftçinin tercihini TMO’dan yana yapması bekleniyor. Sektör yetkilileri ise alım fiyatları yüksek açıklansa da yine TMO’nun bu fiyatlardan çiftçiden ürün alamayacağını ve ürünün kıt olmasından dolayı buğday, arpa fiyatlarının alım fiyatlarının çok üstüne çıkacağı uyarısında bulunuyor.
Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, buğday, arpa, yaş çay ve bakliyat alım fiyatları önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Geçen yıl açıklanan fiyatların düşük olmasından dolayı TMO, çiftçiden yeterli ürün alamamış, stok açığı ise ithalatla kapatılmaya çalışılmıştı. Kuraklıkla birlikte verimde ciddi düşüşün beklendiği bu dönemde açıklanan hububat fiyatları çiftçi için ne anlam ifade ediyor? TMO bu yıl çiftçiden yeterli ürün alabilecek mi? TMO’da bu yıl çiftçiden yeterli ürün alınacağı konusunda iyimser bir beklenti hakim iken, sektörde tedirginlik hakim.
        Yetkililer tarafından yapılan değerlendirmede hububat ve bakliyat alım fiyatlarını piyasa beklentilerinin üstünde açıklandığını ve çiftçiden olumlu mesajlar aldıklarını, piyasada açıklanan alım fiyatlarından çok farklı fiyat oluşumlarına izin vermeyecekleri belirtiliyor. Diğer yandan sektör temsilcileri ise açıklanan alım fiyatlarından ziyade kuraklıktan dolayı ciddi bir ürün sıkıntısı yaşanacağı ve bundan dolayı hasatla birlikte buğday ve arpada fiyatların yükselmeye başlayacağına dikkat çekiliyor. Hububatta sert ekmeklik buğday alım fiyatı 1650 TL’den 2250 TL’ye, makarnalık buğday 1800 TL’den 2450 TL’ye, arpa 1275 TL’den 1750 TL’ye çıkarıldı. Artış oranlarına bakıldığında geçen yıla göre alım fiyatları ortalama yüzde 36 oranında artırıldı. Ancak, alım fiyatlarına enflasyonun üstünde yapılan artışlar kimseyi yanıltmasın. Çünkü bu artışlar çiftçinin lehine gibi görünse de çiftçinin son bir yılda kullandığı girdilerdeki maliyet artışları ve dış piyasadaki fiyatlar alım fiyatlarının bu seviyelerde açıklanmasını zorunlu kıldı bilgileri aktarıldı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku