Güncel

İlimiz konut üretimine kısıtlama...

İlimiz konut üretimine kısıtlama...

1 Nisan 2021 15:07
-A

+A

      Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni düzenleme ile beton atılmasına sınırlama getirdi. Yeni düzenleme ilimiz bir çok inşaat firmasını sıkıntıya düşürdü. Yetkililerden konu hakkında çözüm bulunmasını isteyen ilimiz inşaat firması sahipleri veryansın etti. Düzenlemenin firmalarını sıkıntıya düşürdüğünü ifade eden firma sahipleri pandemi dönemi ile  işlerin durmasına bir de bu düzenleme getirilince kötü giden inşaat sektörünün işlerini yavaşlattığını öne sürdüler.
        Bakanlığın getirdiği sınırlama kapsamında Kırşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü çalışmaları arttırdı. İlimiz İnşaat firmaları için çalışmaları sürdüren İl Müdürlüğünün yaptığı çalışmaların kendi işlerini kısıtladığını dile getiren firma sahipleri ilimizde konut üretiminin yavaşladığını belirtti. İlimizde mevsim nedeni ile konut çalışmalarına hız veren firmalar, daha önce verilen beton atılma izninin şimdi verilmemesini sorguluyor. Durma noktasına gelen işlerin şimdi de izin alınamadığı için yavaşladığını belirten ilimiz inşaat firmaları ne yapacağını şaşırmış durumda... Bu durumun işçilere de yansıdığını ifade eden firma yetkilileri sorunun çözüme kavuşmasını istiyor.
KONUT SEKTÖRÜNE VE ESNAFINA BÜYÜK ZARAR VERECEK
        Kırşehir’deki sivil toplum kuruluşlarının başkanlarıyla birlikte bu konuda yaşanan sıkıntıları yetkililere ilettiklerini ama dönüş yapılmadığını belirten firma sahipleri “Bizler her türlü yasal kuralları yerine getirerek Kırşehir’de konut üretmeye çalışırken, ne yazık ki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde çeşitli gerekçeler öne sürülerek yapılan çalışmaların inşaatlardaki üretimin yavaşlamasına neden oldu.
         Kırşehir’de beton atma sırası nasıl belirlenecek...Daha önce şartları uygun olan her inşaata en kısa sürede beton atılma izni verilirken, şimdi buna nedense izin verilmiyor... Bu da inşaat yapım süreçlerinde büyük gecikmelere neden olacak ve dolayısıyla dışarıdan çalışmak üzere Kırşehir’e gelen kalıpçı, demirci istedikleri oranda iş bulamayınca başka illere gidecektir. Bu da Kırşehir’deki konut sektörüne ve esnafına da büyük zarar verecektir." ifadelerine değindiler.
BETON ATILMASINA SINIRLAMA...
        Kontrollü ve denetimi düzgün yapı stoku elde etmek için  Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yeni düzenleme getirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapmış olduğu düzenlemeler ile beton dökümü sırasındaki bazı  engelleri ortadan kaldırmak için yeni bir sisteme geçti. Yeni sistemde beton döküm sırasında alınan numunelerin içerisine çip koyulmakta ve yapı laboratuvarının el terminleri ile o çipleri okutması gerekmekte. Bu durum inşaat sektöründe eski düzeni bozdu. Beton dökmek için izin beklemek zorunda kalan müteahhitler bu durumdan şikayetçi...

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

İCRADAN SATILIK 4+1 DAİRE!

İCRADAN SATILIK 4+1 DAİRE!

15:07 - 16 Nisan 2021

İNŞAAT İŞLERİ YAPTIRILACAK

İNŞAAT İŞLERİ YAPTIRILACAK

15:01 - 16 Nisan 2021

TEŞEKKÜRLER KIRŞEHİR...

TEŞEKKÜRLER KIRŞEHİR...

14:51 - 16 Nisan 2021

TEŞEKKÜRLER KIRŞEHİR...

TEŞEKKÜRLER KIRŞEHİR...

14:51 - 16 Nisan 2021

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku