Güncel

İlimiz okulları mercek altında

İlimiz okulları mercek altında

20 Kasım 2021 16:43
-A

+A

         Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde okullarda bulunan kantin, kooperatif ve yemekhanelerin denetimleri gerçekleştirildi. Oluşturulan komisyon tarafından gerçekleştirilen denetimlerde yasak gıdaların satılıp satılmadığı denetlenirken Komisyon, hem bu yasağa uyulup uyulmadığının denetimini hem de 5996 sayılı gıda kanununa göre gıda işletmelerinin asgari teknik ve hijyenik şartlarını taşıyıp taşımadığının kontrolünü yaptı.
        Oluşturulan Komisyon okullardaki yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi işletmelerde öğrencilere satılması yasak olan gıda maddelerini satıp satmadıkları, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden İşletme Kayıt Belgesi alıp almadıkları, teknik ve hijyenik kurallara uyup uymadıkları, satılan gıda maddelerinin son kullanma tarihlerini geçip geçmedikleri, soğukta muhafaza, gıda maddelerinin hazırlanması, sunumu gibi konularda denetimler yapıldı.
Çocuklarımızın temiz ve hijyenik ortamlarda güvenilir ve sağlıklı gıdalara erişiminin sağlanması amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Koordinesinde resmi/özel tüm eğitim kurumlarımızda bulunan kantin, kooperatif, büfe, çay ocağı ve yemekhanelerin denetimleri yapıldı.
         Denetimler; Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesine Dair 2020/8 Sayılı Genelge çerçevesince kurulan ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Mühendisleri, İl Sağlık Müdürlüğü Çevre Sağlığı Teknisyenleri ve Yiyecek İçecek Hizmetleri Alan Öğretmenlerden oluşan "Denetim Komisyonu" tarafından gerçekleştirildi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku