Güncel

İLK YARDIM TEMEL EĞİTİMİ GERÇEKLEŞT

İLK YARDIM TEMEL EĞİTİMİ GERÇEKLEŞT

12 Temmuz 2019 07:30
-A

+A

İ
            Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet içi temel eğitim programı kapsamında Temel Yaşam Desteği, Ambulans Malzemeleri ve kullanımı, Elektriksel Tedaviler, Olay Yeri Değerlendirmesi ve Triaj konulu eğitim gerçekleşti.
Bir kaza ya da hayatı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da kazazedenin durumunun kötüleşmesini önlemek için, ilaç kullanılmadan yapılan uygulamalara ilkyardım denir.
Belirli bir eğitim almış ve insan vücuduna müdahale etme alanında yasalarla yetkilendirilmiş kişilerce yapılan, ilaçlı müdahalelere acil tedavi denir ve ilkyardım kavramı ile karıştırılmamalıdır. İlkyardım eğitimi almış olmak bir kişiyi sağlık personeli yapmaz.
İlkyardım uygulamalarının öncelik sırasıyla üç temel amacı vardır; Yaşamı kurtarmak ve sürdürülmesini sağlamak, Durumun daha da kötüleşmesini önlemek, Olanaklar ölçüsünde iyileşmeyi  kolaylaştırmak. Bu amaçlar çerçevesinde Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Akpınar, Mucur ve Çiçekdağı Devlet Hastanesi entegre istasyon personellerine hizmet içi temel eğitim programı kapsamında Temel Yaşam Desteği, Ambulans Malzemeleri ve kullanımı, Elektriksel Tedaviler, Olay Yeri Değerlendirmesi ve Triaj konulu eğitim gerçekleşti.
Genel ilkyardım bilgileri, Hasta/yaralının ve olay yerinin değerlendirilmesi, Temel yaşam desteği
Kanamalarda ilkyardım, Yaralanmalarda ilkyardım, Yanık, Sıcak çarpması ve Donuklarda ilkyardım
Kırık, Çıkık ve Burkulmalarda ilkyardım, Bilinç Bozukluklarında ilkyardım, Zehirlenmelerde ilkyardım
Hayvan ısırmalarında ilkyardım, Göz, Kulak ve Buruna yabancı cisim kaçmasında ilkyardım
Boğulmalarda ilkyardım, Hasta / yaralıyı taşıma teknikleri gibi bir çok konuda bilgiler veren  Ömer Faruk İlhan, Şaziment Tokmak, Serkan Göçmen ve Aysel İlhan’ın sunumuyla gerçekleşen eğitime ilgili katılım sağlayan personellerle birlikte verimli bir eğitim gerçekleşti.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku