Güncel

İYİ PARTİ Kırşehir'de Kadına Yönelik Şiddete Dikkat Çekti

İYİ PARTİ Kırşehir'de Kadına Yönelik Şiddete Dikkat Çekti

27 Kasım 2019 07:34
-A

+A


İYİ Parti üyeleri Kırşehir'de Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla etkinlik düzenledi. Etkinliğe Kırşehir İYİ Parti İl  Başkanı Müfit Göçen , Belediye Başkan Yardımcıları Nuri Araz ve Asaf Kayaoğlu, Kırşehir İyi Parti Üyeleri katıldı. İYİ Parti İl Başkanı Müfit Göçen kadına şiddetin önlenmesinin en önemli adımın eğitim olduğunu vurguladı.
Kırşehir İYİ Parti  İl Başkanlığı , Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle broşür dağıttı.
Kırşehir İYİ Parti İl  Başkanı Müfit Göçen , Belediye Başkan Yardımcıları Nuri Araz ve Asaf Kayaoğlu, beraberindeki Kırşehir İyi Parti Üyeleri, "#6284SayılıKanunu Biliyor musunuz? "broşürlerimizi dağıtıp halkımızı bilinçlendirmek için 25 Kasım Uluslararası #KadınaŞiddeti Önleme gününde sahadaydı.
Kırşehir Memleket ve Yeni Yeşilyurt Gazetelerini de bu esnada ziyaret eden  İYİ Parti Teşkilatı Ahi Çarşısı'nda esnafa broşür dağıttı.
Kırşehir İYİ Parti İl Başkanı Müfit Göçen ve beraberindeki heyet 25 Kasım Kadın Dayanışma Günü sebebiyle Kırşehir Memleket ve Yeni Yeşilyurt Gazetelerinize  ziyaret gerçekleştirdi.
Ziyaret sırasında Yanıkömeroğlu,  Kadın Politikaları Başkanı Aysel Siber ve Kırşehir  Sosyal Politikalar ve Kadın Politikaları Sorumlusu Aysel Uzun ortak bir açıklama gerçekleştirdi. Yaptıkları açıklamada:  “Türk kadını hem tarihimiz boyunca hem de özellikle Türkiye Cumhuriyeti devletinin en zor günleri olan kurtuluş ve kuruluş yıllarında; “Türk milletinin ayağa kalkması için benzersiz bir mücadele vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün Dünyada hiçbir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım diyemez” sözleri Türk kadının gösterdiği özverinin dünya çapında örnek teşkil ettiğini işaret etmektedir. Birbiri ardına gelen savaş dönemleri boyunca eşlerini, kardeşlerini, evlatlarını ve nice sevdiklerini cephelere gönderen ve yine gerektiği anda yavrusunu sırtına bağlayıp kanıyla cepheye cephane taşımak için günlerce yol kat eden annelerimizden bize miras kalan dirayet ve cesaret Türk kadının hayatın her alanında başarabileceklerinin bir teminatıdır.
Ne acılar ki, 21. Yüzyılın neredeyse bir çeyreğini geride bıraktığımız bu günlerde ülkemizde kadınlar erkek egemen sosyal bir yapıyla mücadele  etmek zorunda kalıyorlar. Kadınlarımız hukuk nezdinde eşit haklara sahip olmasına rağmen bugün hala temelinde eğitimsizlik yatan pek çok haksızlığın mağduriyetini yaşıyorlar  Türk kültürünün temel taşlarından olan saygı ve hoşgörünün yerini alan şiddet olayları gün geçtikçe etki alanını genişleterek her yaş ve sosyoekonomik gruptan kadınlarımızın kişilik haklarını ve bedenine yönelik tecavüzden cinayete kadar geniş bir aralıkta artarak devam etmektedir. Akla, vicdana, insani değerlere sığmayan bu duruma karşı durmak, kadınıyla erkeğiyle toplumun her bir ferdinin sorumluluğudur.
Günümüz gerçekliğinde eğitime erişime erişim sağlayamadığı için ekonomik özgürlüğe sahip olmayan kadınlar kadar işsizlikle baş etmeye  çalışan eğitimli kadınlara da rastlanmaktayız. Birde tüm bu anlatılanların dışında kalan ‘şanslı’ olarak addedile; ancak haksız rekabetle ayrımcılıkla ve mobbing ile baş etmeye çalışan kadınlarımız var. Elbette ki bu durum yalnızca ülkemizdeki kadınların değil, dünyanın hemen her ülkesinde yaşayan bir çok kadının her gün karşı karşıya kaldığı bir haksızlıktır. Bu süreci daha sağlıklı yürütebilen ülkeler olduğu gibi kadınların temel insan hak ve hürriyetlerine erişimleri açısından bir arpa boyu kadar dahi yol alamamış ülkelerde mevcuttur.
Bu noktada bizlere düşen görev ilk olarak kadın-erkek eşitliği konusunda hukuki düzenlemelerin sağlamlaştırılması ve en etkili biçimde uygulanmasına kadar tüm alanlarda hızlı iyileştirmelere gidilmesinin sağlanması için ne yapabileceğimizi tespit etmek ve vakit kaybetmeden bu dönüşümünden bir parçası olmaktır.
Kadınların etkin varlık gösterebilecekleri kendilerini daha iyi ifade edebilecekleri bir düzende daha iyi ailelerden daha iyi çalışma ortamlarından, daha iyi bir adalet sisteminden, daha verimli bir ekonomiden savaşlarla sonlanmayan sorunsuz diplomatik ilişkilerden ve daha nicelerinden bahsetmek bir hayal olmaktan çıkaracaktır. Bu nedenle kız çocuklarımızın yetiştirilmesine önem ve kadınlarımıza iş imkanı yaratılmasına öncelik verilmesi şarttır. Daha güzel ve yaşanabilir bir  gelecek sağlayabilmek için bugün alınacak önlemlerden bir diğeri de kadınlarımız tarafından yetiştirilen ve yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımıza ilişkindir. Unutulmamalıdır ki, yarının kadınlarına şiddet yerine saygı gösterecek erkekler, bugünün kadınlarının oğullarından başkası değildir.” ifadelerini kullandılar.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku