Güncel

Japon Bahçesi'ni 100 bin turist ziyaret etti

Japon Bahçesi'ni 100 bin turist ziyaret etti

11 Şubat 2019 07:20
-A

+A


- Kırşehir'in Kaman ilçesindeki Japon Bahçesi, Japon turistler başta olmak üzere ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor
 Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi tarafından 1993 yılında, Altes Prensi Takahito Mikasa'nın Kalehöyük kazılarını başlatması anısına ve bölge halkına rekreasyon alanı oluşturulması amacıyla yaptırılan Japon Bahçesi'ni geçen yıl 100 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti.
Japonya'dan bitkiler getirilerek kurulan Japon Bahçesi, Japon arkeologların da yer aldığı Kaman ilçesine bağlı Çağırkan köyündeki Kalehöyük Kazı alanı, Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ve Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü yerleşke bulunuyor.
Avrupa Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Sanat Çalışmaları ile Chicago Kütüphanesi tarafından "En İyi Yeşil Tasarım" ödülü alan Japon Bahçesi, Japonya sınırları dışında bulunan en büyük botanik bahçelerinden biri olma özelliğini taşıyor. 
Kırşehir Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Kaman ilçesindeki Japon Bahçesi yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. Geçen yıl, ücretsiz olarak gezilebilen Japon Bahçesi'ni çoğunluğunu Japon turistlerin oluşturduğu 100 bin kişi ziyaret etti.
Aynı yerleşke içinde bulunan ücretli olan Kaman Arkeoloji Müzesini 30 bin, Hirfanlı Gölü Kamp alanını da 10 bin kişi ziyarette bulundu.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku