Güncel

KADIN EMEK PAZARI SEZONU KAPATTI

KADIN EMEK PAZARI SEZONU KAPATTI

15 Ekim 2018 07:24
-A

+A


 
Kırşehir Belediyesi ve Kadın Meclisi’nin katkıları ile 2011 yılında faaliyete başlayan Kadın Emek Pazarı 2018-2019  sezonu kapattı.
 Ahi Çarşısı yanı Kültür-Sanat Sokağı’na kurulan Kadın Emek Pazarı’nda; el sanatları yaz ayları boyunca yeniden canlandırıldı. Kadın Emek Pazarı’nda iğne oyası, kurdele nakışı, yün örgü çeşitleri, folklorik bebek, yağlı boya resim tabloları, tuz lambaları, ahşap işçiliği ürünleri, mutfak önlükleri, takı tasarımı, örgü poşetlikler, çeşitli yazma kenarları ile tel kırma, keçe tasarımı, örgü ve kırk yama alanlarında gerçekleştirilen el emeği göz nuru el işleri sergilendi. El işleri noktasında hanımların büyük ilgi gösterdiği Kadın Emek Pazarı’nda yıllarca el dokuması kilimler ile Kırşehir’in el halı dokumacılığı da yapıldı.
     Kırşehir Belediyesi olarak sosyal belediyecilik adına çalışmalardan biri de kadın emek pazarı olduğuna değinen Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar BAHÇECİ; “Kadın Emek Pazarımız bayanlarımızın el becerilerini gösterdikleri ve bunları sergiledikleri yer haline geldi. 2011 yılı itibari ile faaliyete açtığımız Kadın Emek Pazarımızda; bahar aylarında ve yaz boyunca hanımlarımız, kendi el emeği göz nuru ürünlerini hem ucuza hem de daha kaliteli bir şekilde Kırşehirlilere sunma fırsatı buldular. Bunların yanı sıra Kadın Emek Pazarımızda yiyecek ve kültür-sanat ürünleri de satıldı. Ayrıca vatandaşlarımız kurulan tezgâhlarda birbirinden farklı desen ve renklerden oluşan el dokuma halıların nasıl yapıldığını gözlemlerken, diğer yandan da el işi göz nuru işleri satın aldılar.
     Kadın Emek Pazarımız ürün yelpazesini genişleterek her yıl daha güçlenen ve daha oturmuş bir şekilde işlemektedir. Bu yıl Kadın Emek Pazarımızda 20 dükkân ve Valiliğe ait 13 dükkân ile birlikte toplamda 33 dükkân yer aldı. Bu dükkânlardan 4 tane dükkânımızı gıda ürünlerini sergileyen bayanlara ayırdık. Burada bayanlarımız içli köfte, içli mantı, gözleme çeşitleri, yöresel ev yemekleri, gül şerbeti, kayseri mutfağı, ekmek arası köfte, hamur işleri, tatlılar, pasta çeşitleri gibi ürünleri satışa sundular.
     14 dükkânı da el ürünlerini sergileyen bayanlarımıza ayırdık. Dükkânlarımızı talep olduğu sürece 15 günlük periyotlarla devralıp yeni sahiplerine teslim ettik. Bu dönem içinde 30 tane bayanımız dükkân açtı ve 15 günlük periyotlarla toplamda 10 grup oluşturduk.
Kadın Emek Pazarımızı sivil inisiyatifin bir başarısı olarak görüyorum. Çünkü hanımlarımız el emeği göz nuru ürünlerini burada sergileme fırsatı yakalıyor. Bu açıdan Kadın Emek Pazarımızı her yıl bahar ayında açıp kadınlarımıza bu imkânı sunmaya devam edeceğiz.”
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku