Güncel

KAR SİPERLERİ TRAFİK KAZALARINI EN AZA İNDİRİYOR

KAR SİPERLERİ TRAFİK KAZALARINI EN AZA İNDİRİYOR

19 Ocak 2019 07:48
-A

+A


 
 Kırşehir'de, şehirlerarası bağlantı yollarında kar sürgünlerinin neden olduğu kazaların engellenebilmesi için kar siperleri 2014  yılında yerleştirmiştir.
Ankara-Kayseri karayolunda 199 kilometrelik bir güzergahın bulunduğu Kırşehir'de, Karayolları Kayseri 6. Bölge Müdürlüğüne bağlı 61. Şube Şefliği ile Kırşehir Emniyet Müdürlüğü iş birliğinde, iki yıl önce 8 kişinin öldüğü otobüs kazasındaki bölge de dahil olmak üzere kar sürgünlerinin oluştuğu alanlar tespit edilmişti.
Otobüs kazasında 8 kişinin hayatını kaybettiği Kaman yol kavşağı ile Akpınar ve Mucur ilçeleri yakınlarındaki risk tespit edilen yerlerde kurulan yaklaşık 8 kilometre uzunluğundaki kar siperleriyle aşırı tipi ve rüzgarın oluşturduğu buzlanma ve don olaylarına karşı önlem alınarfak tehlike en aza indiriliyor.
Kırşehir Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kentin Doğu ve Güneydoğu illerini batıya bağlayan önemli geçiş güzergahlarından biri üzerine olduğunu, bölge trafik olarak 199 kilometrelik karayolunu kontrol ettikleri belirtildi.  Özellikle Ankara-Kayseri karayolunda yaşanan kazaların önemli sebeplerinden birinin tipi ve kar sürgünleri olduğunu ifade eden yetkililer, bu alanların tespiti ve risklerin azaltılması için Karayolları 61. Şube Şefliği ile iş birliği yapıldığı dile getirildi.
Diğer sorumlu kurumların da katılımıyla karayolu trafik güvenliği ve kış tedbirleri kapsamında toplantılar yapıldığını vurgulayan Kırşehir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri kar yağdığında yolların kapanması durumunda, risk teşkil eden güzergah ve noktalarda alınacak tedbirlerin gözden geçirildiğini vurguladılar.
Normal şartlarda il genelinde meteorolojik olaylar mevsim normallerinde seyrederken bile yolların bazı bölümlerinde rüzgarların etkili olduğu aşırı buzlanma veya sis gibi doğa olaylarının oluştuğu noktaların bulunduğuna işaret eden Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, "Güzergahta rüzgarların yoğunluklu olarak estiği kritik noktalarda 8 bin 100 metrelik kar sürgünlerini engelleyici paneller inşa edilerek riskler azaltıldı. Mevsimsel faktörler normale döndüğünde ise ağaçlandırma çalışmaları da aynı şekilde devam edecek." dedi.
Trafik ekiplerinin sorumlu bulundukları yol ağında Karayolları ekiplerinin koordineli şekilde 24 saat esasına göre denetim yaptıklarına işaret edilerek, diğer etkenlerle meydana gelebilecek kazalara karşı hassasiyetle çalıştığına vurgu yapıldı.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku