Güncel

KİOKS SİSTEMİYLE DAHA HIZLI RANDEVU ALMAK MÜMKÜN

KİOKS SİSTEMİYLE DAHA HIZLI RANDEVU ALMAK MÜMKÜN

29 Şubat 2020 14:36
-A

+A

 

2019 yılında Kırşehir Ahi Evran Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hizmete giren KİOKS cihazları, muayene için gelen hastave hasta yakınlarının işlerini kolaylaştırıyor. Toplamda 10 tane KİOKS cihazının bulunduğu Ahi Evran Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hasta ve hasta yakınları çok kısa sürede muayene olmak istedikleri poliklinik ve doktoru rahatça seçebiliyor.
Telefondan ve MHRS sistemi üzerinden randevu alan hastalar, KİOKS sistemi üzerinden sadece Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını girerek istedikleri hizmete erişebiliyorlar.
Türkiye’de birçok hastanede kullanılmaya başlayan KİOKS sistemi, hem personelin zamandan tasarruf yapmasını sağlıyor hem de hastaların uzun süre sıra beklemesini engelliyor.
Kırşehir’deki sistemden memnun olduklarını belirten hastalar, uzun vakit harcamadan istedikleri polikliniklere ve doktorlara erişebildiklerini belirtti.
KIOSK UYGULAMALARI
Kiosk; mikro işlemci kontrollü bir bilgisayar ve dokunmatik ekrandan oluşan bir sistemdir. Dış ortamlarda rahat kullanılması, zarar görmemesi ve estetik nedenlerden ötürü özel tasarımlı kasalar içinde saklanır.
Belediyeler kioskları bilgi sorgulama ekranları olarak kullanabilmektedir.
Kolay kurulabilir olması, düşük maliyeti ve kapladığı alanın küçüklüğü nedeniyle istenilen her yerde kullanılabilir. Kioskların ayaklı, duvara monte, dış mekankiosku gibi çeşitli uygulamaları vardır. Kiosklar kablolu veya kablosuz iletişim (Wi-Fi, GPRS, 3G) ağları aracılığıyla birbirleriyle haberleşebilir, bir sunucu (server) aracılığı ile istenilen aralıklarla bilginin güncelleştirilmesi veya sunucuya on-line bağlantı kurulması sağlanabilir.
Kioskların Yapısal Özellikleri
Kiosklar monitör, kabin, bilgisayar sistemi ve ek donanımlar şeklinde gruplanabilecek temel bileşenlerden oluşur. Bu bileşenlerin kiosklara özgü bazı özellikleri bulunur.
Monitör :  Monitör bir kioskta işlevsel olarak birinci sıradaki donanımdır. LCD ekran ve dokunmatik teknolojilerin kullanıldığı kiosk monitörleri, kullanılan dokunmatik teknolojilere (Resistive, Capacitive, SurfaceWave, Infrared) göre farklılık gösterir.
Kabin : Kiosk kabinleri projelerinize ve kullanım amacınıza göre standart bir kiosk modelinin tasarımına sahip olabileceği gibi işletmenize özel dizaynda yapılabilmektedir. Kiosklar, dış veya iç mekan kullanımına göre özel dayanıklılıkta üretilir.
Bilgisayar Sistemleri : Kiosklar, içlerine monte edilmiş mini pc sistemleri ve bunların üzerinde çalışan yazılımlar ile işlevlerini yerine getirir.
KioskYazılımı :  Kioskun kullanım amacına veya projelerinize göre uzman ekibimiz tarafından özel yazılımlar üretilir. Bu sayede kiosk her türlü yapıya dönüşerek ihtiyaçlarınıza çözüm getirir.Kioskta yer alan yazılımların dokunmatik ekran ve ek donanımsal özellikleri (yazıcı, barkod okuyucu) destekleyecek şekilde özel olarak geliştirilmesi gerekmektedir. Normal yazılımlara göre ekranlar daha büyük tasarlanmakta, kullanıcıdan alınması gereken bilgiler için ekran klavyesi ile girişler yapılabilmektedir.
Ek Donanımlar
Yazıcı; Kiosk için özel üretilmiş termal yazıcılar sayesinde kullanım alanlarına göre bazı durumlarda fiş, kupon, bilet gibi basılı çıktılar alınabilir.
Kart Okuyucu : Kiosk üzerine entegre edilecek kart okuyucu sayesinde kullanıcının ekran klavyesinden giriş yapmasına gerek kalmaksızın veri girişinin barkod aracılığı ile yapılabilmesi sağlanır.
Barkod Okuyucu : Kioska entegre edilecek barkod okuyucu sayesinde, kullanıcıdan alınacak verilerin girişi kolaylaştırılır.
Yukarıdaki donanımlar dışında ihtiyaçlarınıza veya projelerinize göre daha farklı donanımlar da kiosklara uzman ekibimiz tarafından entegre edilir.
Kiosk Kullanım Alanları
Kamu kuruluşları
Belediye hizmetleri
Alışveriş merkezleri
Sinema, tiyatro ve konser salonları
Havalimanı ve otogar gibi ulaşım kapıları
Müzeler, fuarlar
Eğitim ve sağlık kuruluşları
Restoranlar olmak üzere pek çok alanda kullanılabilir.
Kiosk Çözümleri
On-line Web Uygulamaları
Ürünlerin Tanıtımı
Mezarlık Bilgi Sistemi
Borç Sorgulama Ekranı
On-line Hizmet Çözümleri
gibi pek çok alanda çözüm üretilebilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku