Güncel

Kırşehir AEÜ Çalışmaları Hürriyet Gazetesinde

Kırşehir AEÜ Çalışmaları Hürriyet Gazetesinde

18 Mart 2019 07:29
-A

+A


            Pilot Üniversite projelerinin hayata geçmesi ile birlikte Kırşehir’in kalkınmasını da sağlayacak olan projeler ulusal basında yer bulmaya devam ediyor. Hürriyet Gazetesi Yazarı Yalçın Bayer Tarım ve jeotermal alanda pilot seçilen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin çalışmalarını köşesinde beğeniyle anlattı. 14 Mart 2019 tarihinde okurlarıyla paylaştığı yazısında Bayer, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin 2016 yılında tarım ve jeotermal alanda pilot üniversite seçildiğini belirterek üniversite tarafından geliştirilen ve hayata geçirilmeye başlanan jeotermal seracılık, kaba yem ve sağlık turizmi projelerine dikkat çekti.
Hayata geçmeye başlayan bu projeler sayesinde sera ve sağlık turizmi ile uğraşan ulusal ve uluslararası yatırımcıların Kırşehir’de yatırım yapmak için uğraştıklarını belirten Yalçın Bayer, Almanya, Belçika gibi ülkelerden hasta getirterek sağlık turizminde tedavi sağlamak isteyen şirketlerin üniversiteye teklifler verdiğini açıkladı.
Jeotermal sera projesi ile de Karakurt bölgesinde bir yatırımcının 500 dönüm üzerine kurulacak seralarda yaklaşık 600 kişiye iş imkanı sunulacağına da yazısında yer veren Bayer, jeotermal sera projesi ile Kırşehir’in kalkınmasında büyük katkısı olacağını vurguladı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin Türkiye’nin 7. sırada olduğu jeotermal potansiyele sahip örnek bir projeyi Kırşehir’de hayata geçirdiğini belirten Yalçın Bayer yazısında, üniversitemizin önceliğinin kümeleme yöntemi ile seraların kurulmasını sağlayarak yatırımcıların yanı sıra Kırşehirdeki çekirdek aileler için de gelir umudu oluşturduğunu ifade etti.
Üniversitenin diğer bir projesi olan kaba yem projesine de yazısında yer veren Bayer, hayvancılığın yoğun bir şekilde yapıldığı Kırşehirde bu proje ile yem sıkıntısının azalacağını ve çeşitliliğin artacağını söyledi.
Yalçın Bayer, köşe yazısında sağlık turizmi ile ilgili proje hakkında oldukça ayrıntılı yer vererek pilot üniversite kapsamında geleneksel ve tamamlayıcı tıp, sporcu sağlığı ve termal rehabilitasyon hizmetlerin de kullanılmasının yeni bir sektör oluşmasına imkan tanıdığını belirtti. Örneğin ünlü futbol kulüpleri futbolcularını Kırşehir’de tedavi ve rehabilite edebileceğini anlatan Bayer, yazısında Üniversite Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın “Kırşehir’in bir değeri olan sıcak jeotermal suyla öyle bir markalaşma yapıyoruz ki, artık Kırşehir sağlık turizminin, seracılığın merkezi haline geliyor”  sözlerine yer verdi.
Hürriyet Gazetesi Yazarı Yalçın Bayer köşe yazısında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin çalışmaları hakkında şu ifadelere yer verdi:
             "Kırşehir’e sağlık turizmi ve seracılık yatırımı KIRŞEHİR Ahi Evran Üniversitesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla 2016 yılında, tarım ve jeotermal alanında pilot üniversite seçilmişti. Şimdilerde Kırşehir’e sera yatırımcıları, yurtdışından termal turizmle uğraşan otelciler yatırım yapmak için kolları sıvamış. Almanya, Belçika gibi ülkelerden hasta getirterek sağlık turizminde tedavi sağlamak isteyen şirketler teklifler veriyor. Karakurt bölgesinde 500 dönüm üzerine kurulacak seralar ile yaklaşık 600 kişiye iş imkanı sunulacak.
            Üniversitenin ihtisas alanlarından biri jeotermal tarım. Pilot çalışmalar yem ürünlerindeki sıkıntıyı alacak. Kaba yem çeşitliliği artırılarak girdi maliyetleri neredeyse %20 azaltılacak. Ahi Evran Üniversitesi ayrıca Türkiye’nin 7. sırada olduğu Jeotermal potansiyeline sahip Kırşehir’de örnek bir projeyi hayata geçiriyor. Üniversite önce kendi uygulama seralarını kuruyor. Kümeleme yöntemi ile kurulan bu seralar dışarıdan gelen yatırımcıların yanı sıra yöredeki çekirdek aileler için yeni bir gelir umudu oluyor. Bununla beraber pilot üniversite kapsamında geleneksel ve tamamlayıcı tıp, sporcu sağlığı ve termal rehabilitasyon hizmetlerinde kullanılarak yeni bir sektör oluşmasına imkan tanınıyor. Örneğin ünlü futbol kulüpleri futbolcularını burada tedavi ve rehabilite edebilecek. Üniversite Rektörü Prof.Dr. Vatan Karakaya çok iddialı: “Kırşehir’in bir değeri olan sıcak jeotermal suyla öyle bir markalaşma yapıyoruz ki, artık Kırşehir sağlık turizminin, seracılığın merkezi haline geliyor” diyor."
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku