Güncel

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Adına Yapılan Patent Başvuruları Meyvelerini Vermeye Başladı

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Adına Yapılan Patent Başvuruları Meyvelerini Vermeye Başladı

20 Ekim 2021 16:01
-A

+A

       Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri Bölümü öğretim elemanı Öğr. Gör. Ferhat Tolsak ile üniversitenin eski personeli Doç. Dr. Emrah Aydemir’in sporcuların çeviklik ve sıçrama performansının ölçülmesini hedefleyen ve geçtiğimiz yıllarda Üniversitenin Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) tarafından patent çalışmalarına başlanan cihaz, patent tescil belgesi almaya hak kazandı. Cihaz patentinin alınmasına öncülük eden TTO Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kurban, 19 Ekim 2021 tarihinde rektörlük makamında Üniversite Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya patent tescil belgesini sundu.
        Üniversite adında tescil edilen patent hakkında bilgiler veren Kurban, “‘ÇEVİKLİK VE SIÇRAMA ÖLÇÜM CİHAZI VE BU CİHAZIN UYGULANMA YÖNTEMİ’ isimli patent sayesinde, sporcuların sıçrayış yüksekliklerini azami doğruluk oranı ile hesaplayarak aynı zamanda sporcuların performanslarının arttırılmasını da sağlayan bir antrenman sisteminin geliştirilmesinin önü açılmış oldu.” dedi. Fikri ve Sinai Mülkiyet Hakları (FSMH) konusunda yaptıkları girişimleri destekleyen başta Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya olmak üzere FSMH Değerlendirme Kuruluna, TTO ekibine ve kendileri ile işbirliği yapan paydaşlara teşekkür eden Kurban, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi adına patent çalışmalarının devam edeceğini söyledi.
        Üniversite Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya üniversite için ilk olan ‘ÇEVİKLİK VE SIÇRAMA ÖLÇÜM CİHAZI VE BU CİHAZIN UYGULANMA YÖNTEMİ’ isimli patentin üniversiteye hayırlı olması temennisinde bulunarak Teknoloji Transfer Ofisinin ticarileşebilme kapasitesi yüksek olan buluşları üniversiteye kazandırılması konusunda gerekli adımları atmasının kendilerini sevindirdiğini belirtti. Fikri ve Sinai Mülkiyet Hakları Yönetimi konusunda yapılan çalışmaların meyvelerini almaya başlamanın haklı gururunu yaşadıklarını dile getiren Rektör Karakaya, “Bizlere bu gururu yaşatan buluş sahibi hocalarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku