Güncel

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi öğretim elemanlarından Azerbaycan'a destek

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi öğretim elemanlarından Azerbaycan'a destek

30 Eylül 2020 16:09
-A

+A

 

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ) öğretim elemanları, Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarına saldırısına tepki gösterdi.
KAEÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde bir araya gelen öğretim elemanları adına basın açıklamasını okuyan Uluslararası İlişkiler Bölümü araştırma görevlisi Burak Güneş, Dağlık Karabağ sorununun yaklaşık 30 yıldır Azerbaycanlıların bağrında kanayan bir yara olarak durduğunu söyledi.
Güneş, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin ve Genel Kurulunun kararları uyarınca Dağlık Karabağ bölgesinin Azerbaycan toprağı olduğunu hatırlattı.
Ermenistan ve bağlı unsurlarının, BM'nin aldığı kararlara rağmen, hukukun gereklerini yerine getirmekten imtina ederek, silahlı kuvvetlerle bölgeye saldırı düzenlediğini belirten Güneş, şunları kaydetti:"Azerbaycan hükümeti, Ermeni unsurlarının silahlı saldırılarına ilişkin BM nezdinde gerekli girişimleri de yaparak, uluslararası hukuka bağlılığını da teyit etmiştir. Bu bağlamda, Ermenistan'ın işgal altında tuttuğu Azerbaycan topraklarından derhal çekilmesi, sorunun çözümündeki tek çıkar yol olarak durmaktadır. Hukukun ve adaletin gereği olarak Ermenistan ve bağlı unsurlarının, hukuksuz şekilde işgal ettiği toprakların kurtarılması tüm Türk dünyasının ve adaleti kendisine kılavuz edinmiş tüm devletlerin omuzlarında bulunan büyük bir sorumluluktur. Bu sorumluluğu canıyla ve kanıyla yerine getirmeye çalışan Azerbaycan'ın, Türkiye olarak, daima yanında olmaya devam edeceğiz."
Güneş: “Türkiye, Uluslararası Hukuktan Kaynaklanan Egemen Haklarını Sonuna Kadar Kullanma Yetkisine ve İradesine Sahiptir”
Uluslararası hukukun temel aktörü olarak devletlerin, üç temel ülkesi bulunduğunu söyleyen Güneş, uluslararası hukukun her bir ülke üzerinde devletlere bazı egemen haklar tanıdığını anlattı. Güneş, bu bağlamda değerlendirildiğinde Türkiye’nin kendi deniz ülkesinde uluslararası hukuktan kaynaklanan egemen haklarını sonuna kadar kullanma yetkisine ve iradesine sahip olduğunu kaydetti.
Güneş: “Uluslararası Hukuka Göre Devletler Sorunlarını Dostça Çözmelidir”
Doğu Akdeniz’deki durumun son dönemlerde güncelliğini artırarak gündemdeki yerini koruduğuna dikkat çeken Güneş, Doğu Akdeniz’deki temel sorunun deniz yetki alanlarının belirlenmesi olduğunu anlattı.Güneş, Yunanistan’ın Türkiye’yi yok sayarak uluslararası hukuku görmezden geldiğini, uluslararası hukuka göre devletlerin aralarındaki sorunları dostça ve hakkaniyete uygun olarak çözmeleri gerektiğini belirtti.
Güneş: “Türkiye Doğu Akdeniz’in Önemini Dirayetli Bir Şekilde Göstermiştir”
Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlere eşlik etmesi için hem deniz hem de hava kuvvetleri unsurlarını görevlendirerek Doğu Akdeniz’in ne kadar önemli olduğunu dirayetli bir şekilde gösterdiğine dikkat çeken Güneş, bu dirayetin bozulmadan devam ettirilmesinin Türkiye’nin hem ulusal çıkarları hem de ulusal güvenliği açısından büyük öneme sahip olduğunu dile getirdi. Güneş açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Askeri gücün yanı sıra Türkiye’nin, diplomasi ve uluslararası hukuk açısından ciddi bir çabanın içine girerek kamu diplomasisi faaliyetleri ile uluslararası her platformda haklılığını dile getirmesi, lobi faaliyetleri yürütmesi ve kamuoyu oluşturması gerekmektedir. Doğu Akdeniz’e kıyısı bulunan tüm devletlerin ortaklaştığı ikili ya da çok taraflı Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) antlaşmaları yapılmalı, geniş ve meşru bir zemin oluşturulmalı ve koordinatları BM Genel Sekreterliği’ne iletilmelidir.”
İşgalci Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarına yönelik açıklamalarında yapıldığı basın toplantısında uluslararası hukukun açık ihlali olan ve sivil kayıplara yol açan Ermeni saldırısı şiddetle kınandı.
Güneş: “Ermenistan Dağlık Karabağ Meselesinde Hukuksuzluk Yapmaktadır”
Yüzyıllardır Azerbaycan Türklerine ev sahipliği yapan Karabağ’ın problemli bir bölge olarak lanse edilip işgal edilmek istenmesini dile getiren Güneş, dünya siyasetinin iki kutba ayrıldığı Soğuk Savaş döneminde, bir süreliğine de olsa sükûnetin sağlanarak geçici çözümlerin masaya yatırıldığını söyledi. Güneş, Azerbaycan hükümetinin hiçbir zaman Karabağ’daki haklarından vazgeçmediğini ve Ermenistan’ın hukuki bir dayanağı olmaksızın Karabağ üzerinde hak iddia ettiğini ve Azerbaycan Türklerinin gerek diplomasi gerekse askeri gücü ile cevap vermekten çekinmediğini belirtti.
Güneş: “Azerbaycan’ın Uluslararası Hukuktan Doğan Meşru Savunma Hakkı Vardır”
Azerbaycan topraklarının işgal altında olmasının gerek hukuki gerekse vicdanen yargılanması ve mahkûm edilmesi gereken bir gerçeklik olduğunun altını çizen Güneş, BM Güvenlik Konseyinin ve Genel Kurulunun kararları uyarınca Dağlık Karabağ bölgesinin Azerbaycan toprağı, Ermeni unsurlarının işgalci kuvvet olduğunun açık şekilde tanımlanması gerektiğine vurgu yaptı. Azerbaycan’ın uluslararası hukuktan doğan “tek başına ya da ortaklaşa” meşru savunma hakkı bulunduğunu hatırlatan Güneş, bu hakkın BM Antlaşmasının 51.maddesinde de vücut bulduğu şekliyle Azerbaycan’ın “doğal” bir hakkı olduğunu açıkladı.
Güneş: “Türkiye Daima Can Azerbaycan’ın Yanındadır”
Hukukun ve adaletin bir gereği olarak Ermenistan ve bağlı unsurlarının, hukuksuz şekilde işgal ettiği toprakların kurtarılmasının tüm Türk Dünyasının ve adaleti kendisine kılavuz edinmiş tüm devletlerin omuzlarında bulunan büyük bir sorumluluk olduğunun altını çizen Güneş, Türkiye’nin bu sorumluluğu canıyla ve kanıyla yerine getirmeye çalışan Can Azerbaycan’ındaima yanında olmaya devam edeceğini vurguladı.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku