Güncel

KIRŞEHİR AKPINAR PEKMEZCİ BARAJI TAMAMLANARAK SU TUTULMAYA BAŞLANDI

KIRŞEHİR AKPINAR PEKMEZCİ BARAJI TAMAMLANARAK SU TUTULMAYA BAŞLANDI

17 Şubat 2021 11:31
-A

+A

DSİ’DEN KIRŞEHİR’E MÜJDE

                                                          

DSİ Kırşehir iline yaptığı yatırımlarla illerin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
Kırşehir ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamakta.
DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.
Kırşehir Akpınar Pekmezci Barajı’nda çalışmaların tamamlanarak su tutulmaya başlanıldığını müjdeleyen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ‘Çalışmaları tamamlanan ve su tutmaya başladığımız Kırşehir Akpınar Pekmezci Barajı’nın bütün bileşenlerinin tamamlanması ile Baraj ’da depolanacak su ile 3 bin 870 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını söyledi.
Yıldız, ’Temelden yüksekliği 36.5 metre ve su depolama kapasitesi 1.45 milyonm3olan Kırşehir Akpınar Pekmezci Barajı’nın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2021 birim fiyatları ile dekar başına 1.338TL Gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 1 milyon 912 bin TL katkı sağlanması hedeflendiğini açıklayarak, emeği geçenlere teşekkür etti.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku