Güncel

KIRŞEHİR BOZTEPE ÇAMALAK GÖLETİNDE SU TUTULDU

KIRŞEHİR BOZTEPE ÇAMALAK GÖLETİNDE SU TUTULDU

29 Ocak 2019 07:40
-A

+A

     Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Kırşehir iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
DSİ’nin insanların en hayati ihtiyacı olan içmesuyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insanımıza hizmet etme gibi bir misyonu bulunduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmaktadır. Önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecektir” diye konuştu.
  Bu kapsamda Kırşehirli çiftçilerinin yüzünü güldürecek ve ilçenin ekonomisine büyük katkı sağlayacak Kırşehir Boztepe Çamalak Gölet’inde su tutulduğunun müjdesini veren DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “ Su tutma işlemlerine başlanılan Kırşehir Boztepe Çamalak Gölet’inde depolanacak su ile 1.670 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır. ’dedi.Çamalak Gölet’inin temelden yüksekliği 17,5 metre ve 1,620 milyon m3 su biriktirme kapasitesine sahip olduğunu belirten Genel Müdür Aydın, ‘Bölgenin ekonomik potansiyelini hayvancılık ve tarım ürünlerine dayalı etkinlikler oluşturuyor. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte tarımsal üretimin arttırılması halinde, tarıma dayalı sanayinin de gelişerek bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayacağı öngörüyoruz. Bu nedenlerle tarımsal sulama imkânlarının arttırılması bölge için büyük önem arz etmektedir. Çamalak Gölet’inin Sulama şebekesinin de tamamlaması ile 2018 fiyatları ile yıllık 5 257 000 TL gelir artışı elde edilmesini hedefliyoruz” dedi.  DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN, ’son olarak bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, Kırşehir’e bundan sonrada yatırımlarını sürdüreceklerini belirtti.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku