Güncel

Kırşehir'de “Anadolu Arısı ıslah ve damızlık anaç üretim” projesi

Kırşehir'de “Anadolu Arısı ıslah ve damızlık anaç üretim” projesi

21 Ekim 2019 07:08
-A

+A

 
 Kırşehir de Arıcılığın geliştirilmesi amacıyla Arıcılar Birliği ile ortaklaşa sürdürülen “Anadolu Arısı ıslah ve damızlık anaç üretim” projesi çalışmaları devam ediyor.
Kırşehir belediye başkan yardımcısı Başar Altuntaş ;Kırşehir de Arıcılığın geliştirilmesi amacıyla Arıcılar Birliği ile ortaklaşa sürdürülen “Anadolu Arısı ıslah ve damızlık anaç üretim” projesi çalışmalarının yapıldığı sahayı ziyaret etti..
Altuntaş ,"Kaliteli, yüksek getirili üretim yapılabilmesi ve yerelde kalkınmayı sağlamak için üretimi her alanda desteklemeye belediye olarak devam ediyoruz." dedi.
 Son zamanlarda ülkemizde de artık Anadolu arısı üzerine ıslah çalışmaları yapılmaktadır.  Ülkemizde daha önce hiçbir şekilde farklı ana arı girmeyen bölgelerden de elde ettiğimiz ana arılar olmuş olup, bunlardan elde edilen ana arılar tarafınıza gönderilmektedir. 
Sert iklim koşullarına dayanıklılık, tutumluluk, yüksek kışlama ve yön bulma yeteneği, ana arı ve işçi arılarda uzun yaşam, yiyecek toplamada enerjik davranma gibi ayrı ayrı ırklarda görülebilecek özelliklere tek başına sahip olması ile yeni kombinasyonların elde edilmesinde rol oynayacak değerli bir ırk olarak öne çıkmaktadır. Anadolu ana arısının yavru ve bal üretim kabiliyetleri yüksektir
En büyük özellikleri Anadolu coğrafyası ve iklimine çok iyi uyum sağlamış olmalarıdır. Çalışkan, kış şartlarına ve hastalıklara dayanıklı olma gibi avantajları vardır. Anadolu arısının en üstün vasıflarından birisi de çok zor şartlarda bile bal toplayarak hayatını devam ettirebilmesidir. Genelde esmer ve küçük yapılı arılardır.
Anadolu arısı (Apis mellifera anatoliaca) Türkiye’deki en yaygın arı ırkıdır. Bu arı ırkı, kuzeydoğu ve güneydoğu bölgeleri hariç ülkenin orta kısımlarındaki yerli arı popülâsyonunu oluşturmaktadır. Bu arı ırkı doğu arılarının bir dalı olarak sınıflandırılmıştır. Son zamanlarda yapılan genetik çalışmalar, bu bal arısı ırkının Doğu Avrupa arılarının bir dalı olduğunu doğrulamıştır. Renk, verim, morfolojik, fizyolojik ve davranış özellikleri bakımından büyük varyasyon gösteren Anadolu arısı, çeşitli bölgelere adapte olmuş birçok ekotipe sahiptir. Anadolu arı ırkının her ekotipi endemik çevresel koşullara sahip yaşam alanında farklı özellikler ortaya koymaktadır. Adaptasyon yeteneği gelişmiş olup dünya üzerinde bulunan Bal arısı ırklarının taban genini oluşturduğu bir çok ıslahçı tarafından kabul edilmektedir. Anadolu arı ırkının en yaygın ekotipleri Muğla arısı ve Orta Anadolu arısıdır. Anadolu arıları kirli sarı renkte ve küçük vücut yapısına sahiptir. 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku