Güncel

Kırşehir'de 4 bin fidan toprakla buluşturuldu

Kırşehir'de 4 bin fidan  toprakla buluşturuldu

28 Kasım 2020 16:04
-A

+A

 

 
Kırşehir'de "Daha Yeşil Bir Kırşehir İçin, Geleceğimizi Hep Birlikte Yeşertelim’’ kampanyası kapsamında  4 bin  fidan  toprakla buluşturuldu  .
Kırşehir Belediyesi tarafından geçen yıl başlatılan ‘’Daha Yeşil Bir Kırşehir İçin, Geleceğimizi Hep Birlikte Yeşertelim’’ kampanyası kapsamında 28 kasım Cumartesi günü 4 bin fidan toprakla buluştu.
Belediye tarafından düzenlenen ağaç dikimi etkinliğine yoğun bir katılım oldu.
Kırşehir Ankara yolu 6.km güzergahında  28 Kasım 2020 Cumartesi günü Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu , CHP Milletvekili Metin İlhan, Boztepe Belediye Başkanı Hüseyin Takan ,Akpınar Belediye Başkanı Şükrü Turgut , Kırşehir İYİ Parti İl Başkanı Müfit Göçen, Gelecek parti İl Başkanı Gökhan Biçici, basın mensupları ve vatandaşların katılımı ile birlikte fidan dikimi gerçekleştirildi.
Kırşehir Ankara yolu 6.km ‘de 4 bin fidan dikimi gerçekleşti .
Gazetemize açıklamada bulunan yetkililer; Doğaya verilebilecek en güzel hediye ağaç dikmektir. Bir fidanı toprakla buluşturmak, büyüyüp yeşermesini sağlamak kendimiz ve çocuklarımızın geleceği için yapmamız gereken en önemli görevlerden biridir. Yaşamımızın devam etmesi için gerekli olan oksijenin büyük bir bölümünü ormanlar sağlar.
Memleket Gazetesi olarak ağaç dikiminin hayatımızdaki önemini okuyucularımız için araştırdık.Bir fidanı toprakla buluşturmak, büyüyüp yeşermesini sağlamak kendimiz ve çocuklarımızın geleceği için yapmamız gereken en önemli görevlerden biridir.
Yaşamımızın devam etmesi için gerekli olan oksijenin büyük bir bölümünü ormanlar sağlar. Yapılan araştırmalara göre yetişkin bir çam ağacı, 40 kişinin bir saatte havaya verdiği karbondioksiti 1 saatte oksijene dönüştürür. 1 hektar çam ormanı yılda 30 ton oksijen üretir.
Ormanlar sadece oksijen kaynağı değildir. Ormanlar erozyonu, kuraklığı önler, dalından, yaprağından, gövdesinden birçok ürün elde edilir, kökleriyle su tutarak sellerin oluşmasını engeller, gürültüyü azaltır, beden ve ruh sağlığımız üzerine olumlu etkileri vardır. Bütün bu faydaları düşündüğümüzde ormanları korumanın ve ağaç dikmenin önemini daha iyi anlayabiliriz.
Çevremizde ormanlık alanların oluşturulması için ağaç dikim çalışmaları giderek artıyor. Hemen en yakın bölgeye gidip bir fidan dikebilir, bu kutsal göreve çocuğunuzla birlikte eşlik edebilir ve tertemiz bir hava için katkıda bulunabilirsiniz. Sadece tek bir fidan bile dikerek yeni bir yaşamın başlangıcını sağlayabilirsiniz.
Çevresel faydalar:
1 – Ağaçlar, yaz aylarında güneş ışığını bloke ederek gölgelik alanlar oluştururlar ve havanın serinlemesini sağlarlar. Gölge alanların daha serin olmasının yanında ağaç yapraklarınnın suyu buharlaştırma işlemi de havadaki enerjiyi azaltarak serinlemesini sağlar.
2 – Her ağaç doğal bir klimadır. Günde 20 saat buharlaştırma işlemi yapan olgun bir ağaç, evlerde kullanılan 1 klimanın 10 katı kadar serinleme etkisi yaratır.
3 – Bina kenarlarında bulunan ağaçlar, yaz aylarında yapraklarıyla gölgelik alan yaratıp bina içerisinin daha serin olmasını sağlarken, kış aylarında yapraklarını döktüklerinden güneş ışığının eve ulaşıp binayı ısıtmasını sağlar.
4 – Rüzgârlı yerlerde bina kenarlarına dört mevsim yeşil kalan ağaçlar dikilerek rüzgarın etkisi %10-50 arasında hafifletilebilir.
5 – Ağaçlar gürültüyü ve parlak ışıkları emerek azaltır. Doğru konumlandırılmış bir ağaç gürültü etkisini %40’a kadar azaltabilir.
6 -Ağaçların dökülen yaprakları toprağı serin tutar, kurumuş yapraklar topraktaki mikro organizmalar için besin kaynağıdır.
7 – Ağaçlar kuşlar ve diğer hayvanlar için yaşam alanı oluşturur, yuva görevi görür.
8 – Ağaçlar havadaki karbondioksiti ve potansiyel zararlı sülfürdioksit ve karbonmonoksiti emer ve oksijen salımı yapar. Olgun bir ağaç 2 kişinin günlük ihtiyacı kadar oksijen üretir, yılda 6 kiloya yakın karbonu emer, sera gazı etkisini azaltır.
9 – Ağaçlar toprakta biriken fazla suyu emerek erozyon riskini azaltır

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku