Güncel

KIRŞEHİR'DE HAYVANCILIK ALANINDA ÖNEMLİ FIRSATLAR MEVCUT

KIRŞEHİR'DE HAYVANCILIK ALANINDA ÖNEMLİ FIRSATLAR MEVCUT

11 Ekim 2018 07:20
-A

+A

 

Kırşehir Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuz ve yanındaki Kırşehirliler ile birlikte ESNAF ve Sanatkarlar Genel Müdürü Necmettin Erkan'ı ziyaret ettiler.
Ziayarette karşılıklı fikir alış verişinde bulunularak faydalı bir görüşme olduğunu söyleyen ESNAF ve Sanatkarlar Genel Müdürü Necmettin Erkan, "Bir Kırşehir'li olarak Ankarada'da Kırşehir'in sorunlarıyla yakından ilgileniyoruz. Beni yetiştirip büyüten Kırşehirimize, bulduğum her fırsatta bana tevdi edilen tüm görevlerde hemşerilerime ve şehrimize hizmet etmenin onur ve gururunu duyuyorum. Kırşehir kültürel mirası, zengin kaynakları, pırıl pırıl gençleri ile bölgedeki gelişime açık şehirlerinden bir tanesi.
 Gerek Milli Prodüktive Merkezi Genel Sekreterliğim süresince gerekse Esnaf Sanatkarlar Genel Müdürlüğüm süresince yapmış olduğumuz çalışmalar göstermiştir ki bölgemizde tarım ve hayvancılık da önemli fırsatlar mevcut. Bu fırsatları değerlendirdiğimiz sürece aynı zamanda istihdam açısından da gelişme sağlamamız mümkün olacaktır. Şimdiye kadar bulunduğum görevlerde sadece masa başında değil  her fırsatta hizmet  etmek için hazırım" dedi. Kırşehir Borsası Başkanı Neşet Yavuz ise çalışmalar hakkında bilgiler vererek şu açıklamalarda bulundu; "Bilindiği üzere yurt dışından ilimizi Romanya başta olmak üzere bir çok ülkeden hayvan girişi oldu. Kırşehir'e 6 bin civarında büyükbaş hayvan girişi yapıldı. Gerek üyelerimizin ve gerekse besicilerimizin mağduriyetinin giderilmesi açısından geçtiğimiz aylatrda Bakanımız Fakıbaba ile görüştük ve görüşmede kendisine bu sorunları ilettik. Ayrıca, İlimiz hayvancılığının ve tarımının sorunları ile ilgili dönemin Bakanı Fakıbaba’ya bir brifing verdik. Kırşehir'de 8 bin 874 adet hayvancılık işletmesi bulunduğunu ve bu işletmelerden 126'sının 500 baş üzeri hayvan mevcuduna sahip olduğunu ilettik. İlimiz besicilik sektöründe her geçen yıl Türkiye genelinde önemli bir noktaya gelmektedir.        
            Kırşehir'de sektörümüzün önemli sorunları bulunmaktadır. Etçi Besilik Materyal sayısında azalma olmaktadır. Hayvan Pazarlarında besilik hayvan talebinin arzdan fazladır. Besilik hayvan ithalatına izin verilen ülke sayısı yetersizdir. Fransa, Polonya ve İngiltere gibi ülkelerinde de hayvan ithalatına izin verilmelidir. Romanya’dan gelen ithal hayvanların yüzde 40’ı Kırşehir’e gelmektedir. Romanya'dan gelen hayvanlar hasta olarak gelmektedir. Üyelerimizden gelen yoğun şikâyetlerde besicilerimizin hayvanlarında yoğun solunum yolu ve akciğer hastalıklarına yakalandıkları buna bağlı olarak ölümler gerçekleştiği, çok fazla miktarda tedavi uygulandığı ve hayvanların tedaviye cevap vermediği, ölümü atlatan hayvanlarda da yüzde 50 verim kaybı yaşandığı gözlemlenmiştir. Çek Cumhuriyeti, Slovakya, İrlanda ve gibi ülkelerden ithal edilen hayvanların menşeinde solunum yolu hastalıklarına karşı aşılı oldukları için ülkemize gelince hastalanmamaktadırlar.  Fakat Romanya'dan gelen hayvanlar aşısız oldukları için ciddi solunum yolları hastalıkları yaşanmakta ve işletmelerimizde ölüm ve verim kaybına neden olmaktadır. Defalarca ikaz etmesine rağmen hiçbir sonuç alınamamış, aksine durum daha da kötüye gitmiştir. Et ve Süt Kurumu'na yatırılan paraların ardından ancak üç ay sonra hayvan gelmeye başlamaktadır. Bazılarının ise bir hafta içinde hayvanları gelmektedir. Bu konuda hakkaniyetli davranılması biz üreticileri memnun edecektir. Romanya’dan gelen ve çok sayıda ölen hayvanların parasının besicilerimize iade edilmesini istiyoruz. Bunun için Kırşehir Ticaret Borsası Canlı Hayvan Park Pazar Yeri kullanılabilir. Hayvancılık girdilerinin (kaba yem ve kesif yem) yüksek olması nedeni ile damızlık dişi hayvanların kesime sevk edilmelidir. Şap hastalığı ile mücadele için Bakanlık Taşra Teşkilatında bulunan teknik personel sayısının arttırılmalıdır. Kars, Ardahan, Van gibi sınırlarımıza yakın illerden Anadolu’ya yapılan hayvan sevklerinde kontrol yapılmalıdır. Şap hastalığına karşı Enstitülerin aşı yapım hızının arttırılması gerekmektedir. Çıkan hastalık tipine uygun aşının en kısa sürede Anadolu’ya yapılmalıdır" dedi. Ziyaretten memnunluk duyduğunu dile getiren Erkan Ticaret Borsası Başkanı Yavuz'a teşekkür etti.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku