Güncel

Kırşehir’de Tarım sektöründe yeni bir çağ başlattı

Kırşehir’de Tarım sektöründe yeni bir çağ başlattı

7 Eylül 2021 14:36
-A

+A

      Kırşehir Kocabeyi köy muhtarı Ramazan Şahin;  Tarım alanında hiç bir devlet desteği almadan ailesi ile birlikte organik ürettikleri sebze ve meyveleri, direk üretim alanından tüketiciye ulaştırarak taze ve uygun fiyatta satışa sunuyor. Yalnızca Kırşehir değil aynı zamanda çevre illere de organik sebze ve meyvelerini sunan Şahin, birçok aileye de ekmek kapısı açarak hem üretimde, hem de işsizliğin hat safhada olduğu bu dönemde istihdam sağlıyor.
      Aslen Ziraat Fakültesi mezunu olup hayvancılık ile işe başlayan Şahin, üç yıl önce asıl mesleğini faaliyete geçirmiş, tarlada yetiştirdiği organik sebze ve meyveleri direk tüketiciye ulaştırırken, sadece ilimiz de değil aynı zamanda çevre illerin de gözdesi oldu. Ürünlerini üç yıldır direkt tüketici ile buluşturan Şahin, uzun yıllar boyunca da ulaştırmaya devam edeceğini dile getirdi.
 Şahin gazetemize yaptığı açıklamada; üç yıl önce başladığı sebze yetiştiriciliğinin ilk senesinde büyük miktarda zarar ettiğini, pazarlamada sıkıntı yaşadığını ve bir an olsun karamsarlığa kapılmadan, pes etmeyerek yoluna devam ettiğini söyledi. Aynı zamanda hiçbir destek almadan ilerlediği tarım sektöründe direk tarladan tüketici ile buluşturduğu sebze ve meyvelerinin yoğun bir şekilde talep gördüğünü ve hiçbir katkı maddesinin de bulunmadığını, Tüketicilerin Kocabey köyüne gelip kendi elleri ile tarladan taze taze topladıkları salçalık domatesleri, kendi mekanlarında tüm imkanları sağlayarak; yakacak odun dahil olmak üzere fabrika tipi büyük kazan ve otomatik karıştırma sistemi ile birlikte kaynattıklarını söyledi. Şahin, tarlada yetiştirdiğimiz organik ürünleri pazarlama kısmında da birçok firma ile anlaşma sağladıklarını ancak nakliyat işleri masraflı olduğundan, pazar da ise yeterli ürün satışı olmamasından kaynaklı pazarlamaktan vazgeçtiğini, tüketicilerin direk tarladan kendi elleri ile seçtikleri domatesleri toplamanın daha, kendi imkanları ile kaynattıklarını ve bizzat teslim ettiklerini dile getirdi.
      Şahin, misafirlerimiz için salça kaynatmak zor olmuyor çünkü her türlü işlemi biz yapıyoruz. Seçilen domatesler burada yıkanıyor, kendimiz çekiyoruz ve kazanlara boşaltıp kaynatma işlemine geçiyoruz, kaynatma işlemi bitince teslim ediyoruz. Salçalıklar kaynarken misafirlerimiz temiz hava alıyor, tarlamızda diğer yetişen sebzelerden kendi elleri ile toplayıp ihtiyaçlarını karşılıyor, doğal ortam da gezme ve piknik yapma imkanı buluyor.
 “KÖYÜMÜZ SULAK BİR BÖLGE BU BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR AVANTAŞ”
      Şahin, Kocabeyi köyü sulak bir alan sebze yetiştirmekte zorluk çekmiyoruz. Kendimde Ziraat Fakültesi mezunu olduğum için yetiştiricilikte ki hassasiyetleri biliyor ve organik üretimde misafirlerimize sunuyoruz. Bizim bir salça kültürümüz var ve ev salçası bizlerde vazgeçilmezdir. Buraya gelen misafirlerimizin kimisi tuzlu seviyor, kimisi tuzsuz, kimisi ise Kapya biberli karışık salça seviyor. Burada tüm imkanları sunuyoruz. Aynı zamanda salçalar kaynatılırken kışlık hazırlık yapmak isteyen misafirlerimiz bu zaman dilimi içerisinde; kışlık patlıcan ve biber patlatması yapmak isteyenler tarlada kendi isteklerine göre toplayıp diğer hazırlıklarını da bir günde tamamlamış olarak ayrılıyor. Salçalık domates ve salçalık Kapya biberin dışında 14 çeşit biber, 4 çeşit domates ve 3 çeşit patlıcan ile birlikte 23 çeşit Organik ürünlerimiz mevcut dedi.
       Şahin, geçtiğimiz yıl daha uygun fiyat ile satış yaparken, bu sene maliyet ve girdi fiyatlarının artması sebebi ile fiyatlarımızda artış yaşansa da geçmiş yıldaki karımızı maalesef bu sene yakalayamadık. Bizler her zaman burada ağırladığımız misafirlerimizi daha konforlu bir şekilde ağırlamak için elimizden geleni yapıyoruz ve en iyi imkanları sunmaya çalışıyoruz. Ev salçası sevip organik olsun isteyen fakat ben salça kaynatamıyorum diyenler için bizler tüm imkanlarımız ile üç yıldır hizmet veriyoruz ve ömrümüz yettiğince hizmet vermeye de devam edeceğiz dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku