Güncel

Kırşehir’den Renkli Somon İhracatı

Kırşehir’den Renkli Somon İhracatı

19 Kasım 2019 07:59
-A

+A

 

Kırşehir'de Hirfanlı Baraj Gölü üzerinde bulunan balık çiftliklerinde yılda 2500 ton alabalık yetiştiriciliği yapılmaktadır. Alabalık  yetiştiriciliği için risk kabul edilen yaz dönemini, Hirfanlı Barajında  geçiren ve bu özelliği ile ülkemizin sayılı baraj  gölleri arasında  gösterilen Hirfanlı Baraj Gölü, alabalık yetiştiriciliğinde önemli bir merkez haline geldi.
     Hirfanlı Barajında yetiştirilerek ortalama 500 gr olan 400.000 adet alabalığın  nakli,  kasım ayından itibaren Sinop iline yapılmaktadır. Karadeniz Sinop ili açıklarında 2020 yılı Mayıs ve Haziran  aylarında 4500 gramlık Renkli Somon balıkları haline gelecektir. Bu balıklar kilogram fiyatı 7-8 dolardan Japonya, Rusya ve Kanada'ya ihraç edilecektir.
     Tesislerde incelemede bulunan Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Şahin konu hakkında yaptığı açıklamada: " Zengin bir protein kaynağı olan Alabalık üretiminin denize kıyısı olmayan ilimizde su ürünleri yetiştiriciliğinde önemli bir merkez haline gelmektedir. Burada yapılan üretimler sonunda hem ekonomik hem de istihdam açısından ilimize katkı sağlamaktadır. " dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku