Güncel

KIRŞEHİR'DEN VAN'A AHİLİK

KIRŞEHİR'DEN VAN'A AHİLİK

5 Kasım 2018 07:29
-A

+A

 

Akademisyen Tarihçi yazar Kazım Ceylan Van'da Ahiliği anlattı. Van müftülüğü ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin davetlisi olarak Van'a giden Akademisyen Ceylan Van ilinde Ahiliği anlattı. Van TSO Odası Konferans Salonu, Van AbdülhakimArvani Eğitim Merkezi'nde ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde olmak üzere üç ayrı yerde konferans vererek Ahiliği anlattı.  Ahiliğin esnaf teşkilatlanmasından ibaret olmadığını anlatan Ceylan, " Kırşehir'in birbirinden değerli marka büyükleri var. Ahi Evran, Yunus Emre, Hacı Bektaş, Aşık Paşa, Ahmed Gülşehri, Süleyman Türkmani, Cacabey gibi değerlerimizi en başta bilmemiz ve hissetmemiz lazım ki değerli olalım ve değer bulalım. Türklerin İslam Medeniyeti içinde kurduğu en büyük sistem ve teşkilat Ahiliktir. Çünkü Ahilik ile dünyayı dışlamayan bir tasavvuf hareketi doğmuştur. Osmanlının manevi kurucusu Şeyh Edebali Kırşehirlidir, Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Bey de Kırşehir'in damadıdır. Bir de şu var, yükseliş döneminde Fatih’e kadar bütün Osmanlı padişahları şed kuşanmış. Fatih’in veziri Çandarlı sonrasına kadar bütün vezirler Ahi idi. Bu şunu gösteriyor: Osmanlının kurucu ruhunda Ahilik vardır. Ahilik başka manasıyla kalite demektir, güven demektir. Bugün toplum olarak en büyük ihtiyacımız güven ve kalitedir. Demek ki reçete Ahiliktedir.
            Ahilik müslüman Türk'ün dünyaya sunduğu bir medeniyet projesinin adıdır. Devlet felsefesinin adı hayat tarzıdır" dedi. Kazım Ceylan, "Ahilik, Ahi Evran tarafından Hacı Bektaş-ı Veli'nin tavsiyesiyle kurulan esnaf dayanışma teşkilâtıdır. Aslen Horasan kökenli olup Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu’da yaşayan Müslüman Türkmen halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. Kendi kural ve kurulları vardır. Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir. Ahi Evran'a Ahi Baba da denir. Bu medeniyet projesi Selçuklular döneminden itibaren Anadolu'da, Balkanlar'da, Türk dünyasında ve diğer kültür coğrafyamızda siyasi, sosyal, kültürel, dini, askeri, ekonomik alanlarda etkili olmuş Türk İslam Medeniyeti'nin oluşmasında temel teşkil etmiştir. Bu sebeple biz AEÜ Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak ahilik kültürünü her alanda anlatıyoruz"  dedi.
                Ahiliğin milli ve manevi köklerle buluştuğunu katıldığı programda anlatan Akademisyen Kazım Ceylan, "Manevi ve milli köklerimizin olduğu ülkeleri Ahilikle buluşturmak istedik. Arzu ediyoruz ki, ahilik bütün Türk dünyasının ortak paydası olsun. Yeniden medeniyet inşa etmek isteyen kültür coğrafyamızın mihenk taşı olsun. Bu düşünce ile ahiliği dost ve kardeş ülkelerde tanıtmak için projeler geliştirdik" ifadelerini kullandı.
            Ahiliğin Anadolu coğrafyasına gelen Türkmenlere iş ve aş verdiğini anlatan Akademisyen Ceylan, “Ahilik, Anadolu’ya gelen Türkmenlere aş ve iş vermiş; hem de onların üretici bir insan olmasını sağlamıştır. Ahilik Teşkilatlı, yerli Ermeni ve Rumların yapmış oldukları meslekleri çırak, kalfa, usta sistemi içerisinde Müslüman Türk’ün de öğrenmesini sağlamıştır. Böylece ekonomide milli üretimi gerçekleştirerek, helâl kazanç ve ahlâk temelli, dayanışmaya dayanan “milli ekonomi modeli” oluşturmuşlardır. Merkezine insanı alan, komşularını kendisinden önce düşünen, yardımlaşmayı, dayanışmayı, kardeşliği, yiğitliği, cömertliği prensip edinen ahiler insanlığa yeni bir model sunmuşlardır. Kırşehir merkez olmak üzere, Tanrı dağlarından Tuna’ya kadar, Balkanlara kadar teşkilatlanarak Türklerin bu coğrafyalarda medeniyet kurmasını sağlamışlardır” diye konuştu.
           Osmanlı Devleti'nin cihan devleti olmasında da Ahilik anlayışının etkin olduğunu ifade eden Akademisyen Ceylan, Osmanlı Devleti'nin kapitalist bir toplum olmamasında da Ahilik teşkilatlanmasının öneminin büyük olduğunu belirtti.
Akademisyen Kazım Ceylan'ın Van TSO Odası Konferans Salonu, Van AbdülhakimArvani Eğitim Merkezi'nde ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde verdiği ahilik konferansına yoğun bir ilgi vardı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku