Güncel

KIRŞEHİR'E HOŞ GELDİN ATAM

KIRŞEHİR'E HOŞ GELDİN ATAM

24 Aralık 2018 07:11
-A

+A


 Kırşehir, Samsun’dan başlattığı milli mücadelede Sivas-Erzurum-Kayseri-Hacıbektaş ve Mucur, Kırşehir, Kaman güzergahıyla Ankara’ya geçen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü 99 yıl önce olduğu gibi bugün de bağrına basacak.        
            Birinci Dünya Savaşı sonrasında yurdumuzun yer yer işgal edilmesi ve İstanbul yönetiminin acze düşmesiyle Samsun’da yaktığı kurtuluş meşalesini Erzurum ve Sivas Kongreleriyle sürdüren, halka şevk ve moral veren Ulu Önder Atatürk’ün Ankara’ya giderken Kayseri-Hacıbektaş güzergâhından 22 Aralık 1919’da Mucur’a, 24 Aralık’ta Kırşehir’e, 25 Aralık’ta da Kaman’a gelişinin 99. yıldönümü kutlanıyor. Büyük Önder Atatürk’ün halkla beraber bir ölüm kalım savaşına girdiği o günlerde Heyet-i Temsiliye Reisi olarak Ankara’ya giderken Kayseri-Hacıbektaş güzergâhından 24 Aralık 1919’da Kırşehir’e gelişinin 98. yıldönümü kutlama programı 24 Aralık Pazartesi günü saat 10.30’da Cacabey Meydanı Atatürk Anıtı’na Valilik ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayacak.
         Kale’den üç pare top atışının ardından da saat 11.00’de Gazi Parkı’nda program düzenlenecek. Vali İbrahim Akın, Devletimizin Kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün ilimize gelişlerinin 99. yıldönümü törenlerine tüm Kırşehir halkının davetli olduğunu bildirerek, katılım sağlanmasını istedi. 99 yıl önce Kırşehir’e gelişinde çamur içinde, yağmur ve soğuk altında kendisini bekleyen yoksul halk ve çocukların kendisinden esirgemedikleri sevgilerine karşılık halka birkaç kelime etmek üzere Yenice Mahallesi’nde boş arsada bir kaya parçasının üzerine çıkarak, “Bu makûs talihi yeneceğiz. Çocukları daha fazla üşütmeyin” dediği yer olan Gazi Parkı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak törende Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ile Vali İbrahim Akın’ın konuşmalarını öğrencilerin şiirler okuması izleyecek. Kutlamalarda Büyük Önder Atatürk’ün Kırşehirli Gençler Derneği Anı Defteri’ne yazdığı metin ile gençlerin Atatürk’e cevabı okunacak. 20 Aralık Perşembe günü Kındam Kavşağı’ndan başlayıp Gazi Parkı’nda son bulan “Atatürk’ü Anma Kros Yarışması”nda dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilimize gelişlerinin 99. yıldönümünde ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi Aşık Said Salonu’nda saat 12.00’de “Atatürk’ün Kırşehir’e Gelişi” konulu konferansı başlayacak. Aşıkpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Recai Yağmur tarafından verilecek.
         Büyük Önder Atatürk’ün 22 Aralık 1919’da Mucur’a gelişinin 99. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde bugün saat 10.30’da Mucur Hükümet Konağı önüne çelenk sunulacak. Aynı gün Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen program saat 11.00’de başlayacak. Programda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından protokol konuşmaları yapılacak. Sinevizyon gösterisi ve şiirlerin okunmasının ardından Atatürk’ün sevdiği türkülerin seslendirileceği program, Atatürk’ü Anma Kros Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile sona erecek. Atatürk’ün Kaman’a gelişi de 25 Aralık günü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek törenle kutlanacak. Tören saat 10.30’da şanlı Türk bayrağımızın Cumhuriyet Meydanı’na getirilmesi ile başlayacak. Çelenk sunma törenini Kaman Halk Kütüphanesi Müdürlüğü’nde saat 11.00’de başlayacak program izleyecek. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından protokol konuşmalarıyla sürecek. Program, şiirlerin okunması ve türkü dinletisi sonrasında ödül töreni ile tamamlanacak.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku