Güncel

Kırşehir Gümrük İl Müdürü Serkan Kaplan , CANLI HAYVAN İTHALATLARINDA GÜMRÜK İŞLEMLERİNE İLİŞKİN BİLGİ VERDİ

Kırşehir Gümrük İl Müdürü Serkan Kaplan , CANLI HAYVAN İTHALATLARINDA GÜMRÜK İŞLEMLERİNE İLİŞKİN BİLGİ VERDİ

21 Eylül 2020 17:13
-A

+A

Canlı Hayvan İthalatı Gümrükleme işlemleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Kırşehir Gümrük İl Müdürü Serkan Kaplan açıklamasında şu bilgileri verdi;
"Canlı hayvanlar, ülkeye girişinde veteriner kontrollerinin düzenlenmesine dair Yönetmeliğe uygun olarak veteriner sınır kontrol noktalarında veteriner kontrollerine tabidirler. Veteriner ve kimlik kontrolleri uygun bulunan canlı hayvanlar, ithalatın yapılacağı gümrük idaresine direk sevk edilmektedir.
İthalatın yapılacağı gümrük idaresinde (Kırşehir Gümrük Müdürlüğü) canlı hayvanların ithalat işlemleri, mevzuat açısından herhangi bir problem olmadığı sürece 2011/28 sayılı Genelgeye istinaden taşıt üstü kontrole tabi tutularak yerine getirilir. Taşıt üstündeki canlı hayvanlar direk Varış işletmelerine ( Tarım İl Müdürlüğü tarafından karantina ağırı izni verilen yerler ) gönderilerek, veteriner kontrolüne ve gerekirse karantinaya alınma işlemlerine tabi tutulur.
İthalatın yapılacağı gümrük idaresinde (Kırşehir Gümrük Müdürlüğü) canlı hayvanlar karantina ağırında yani son varış yeri haricinde indirme ve tekrar yükleme ve benzeri işlemlere tabi tutulmadan ithalat işlemi yapılacağından diğer gümrüklerde yapılan işlemlere nazaran daha hızlı ve kolay sonlanabilecek ve ithalatçıya maliyeti daha az olacaktır.
Ayrıca Canlı Hayvan İthalatçısı kişi ve firmalar çoğunlukla Kırşehir ve yakın yerlerde ikamet ettiklerinden gümrük işlemlerine ilişkin olarak yapılan işlemler hakkında Müdürlüğe müracaat ederek detaylı bilgi alabilirler, işlem süreçlerini yakından takip edebilirler.
Bu durum yaşanabilecek olası olumsuzluklarında ortadan kalkmasını sağlayacaktır." dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku