Güncel

KIRŞEHİR İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRÜ İBRAHİM AVŞAR; "VATANDAŞLARIMIZDAN İSTEĞİMİZ AFAD ACİL MOBİL UYGULAMASINI TELEFONLARINA İNDİRMESİ

KIRŞEHİR İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRÜ İBRAHİM AVŞAR; "VATANDAŞLARIMIZDAN İSTEĞİMİZ  AFAD ACİL MOBİL UYGULAMASINI TELEFONLARINA İNDİRMESİ

27 Kasım 2021 14:37
-A

+A

      Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürü İbrahim Avşar’dan Gazetelerimize ziyarette bulundu.
      İbrahim Avşar gazetelerimize gerçekleştirdiği ziyarette  Kırşehir İl Afad Müdürlüğü çalışmalar  hakkında bilgi verirken  Afet acil mobil uygulamasının hassasiyetine değinerek  şu bilgileri verdi.
İç İşleri Bakanlığımız tarafından afat acil mobil uygulama geliştirildi. Mobil uygulamamız 12 Kasım düzce depreminden yıl dönümünde  İç İşleri Bakanımız tarafından Düzce yapılan lasmanla tanıtım ile anlatıldı. Afad  Acil Uygulamamız şuana kadar vatandaşlarımız tarafından büyük bir sayıda indirildi.
Yalnız bizim hedefimiz vatandaşlarımız tarafından  bir milyona ulaştırılması. Vatandaşlarımızdan isteğimiz  Afad Acil Mobil uygulamasını telefonlarına indirmesi.
Afad acil mobil uygulaması nedir?
      Afad acil mobil uygulaması üzerinden eğitim videolar alabiliyoruz.Toplanma alanlarımızı görebiliyoruz.
İbrahim Avşar ;Afet veya herhangi  acil bir durumlar ile karşılaştığımızda oradaki kısa yol butonlarını kullanarak ,yakınıma ulaşamıyorum, enkaz altında kaldım, acil yardıma ihtiyacım var gibi bize en kısa zamanda ulaşıp ve yardımların  hızlı bir şekilde sunulmasını sağlıyor.Burada Kırşehir ilimizde ikametgah eden üniversite öğrencilerimizden lise öğrencilerimizden ve vatandaşlarımızdan  Afad Acil Mobil uygulamasını telefonlarına indirmelerini ve oradaki eğiti videolarını izlemlerini istiyoruz.Halkın bilinçlendirilmesi  adına  ne kadar Afad  Acil  Mobil uygulaması ne kadar indirilirse okadar faydalıdır.
Vatandaşlarımızın afet öncesinde, afet anında ve afet sonrasındaki ihtiyaçlarını tek uygulamada karşılamak amacıyla AFAD Acil mobil uygulaması geliştirildi. Tüm IOS ve Android kullanıcılarının yararlanabileceği uygulama, App Store ve Google Play uygulama mağazalarından indirilebiliyor.
        Afet durumlarında daha fazla can kurtarmak ve daha çok vatandaşımıza ulaşmak amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilen AFAD Acil mobil uygulaması,  yerli ve milli bir yazılım olarak öne çıkıyor. Kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olan AFAD Acil mobil uygulamasında,  tek tuşla acil çağrı, en yakın toplanma alanı ve afet eğitim videoları gibi özelliklere ulaşmak son derece kolay.
Uygulamanın kullanılabilmesi için AFAD Acil uygulamasının telefona indirilmesinin ardından, telefon numarasının girilmesi gerekiyor. Kısa mesaj ile gelen şifrenin girilmesi ve telefon numarasının doğrulanmasının ardından uygulama, TC kimlik numarasının girilmesi ve konum yetkisinin verilmesiyle aktif hale geliyor.
Tek Tuşla Acil Çağrı
       Bilindiği gibi, depremler başta olmak üzere afetlerde karşılaşılan en büyük sorunlarından biri iletişimin kesilmesidir. AFAD Acil mobil uygulamasının Tek Tuşla Acil Çağrı fonksiyonu, bu sorunu ortadan kaldırıyor. Acil çağrı görüşmesinin internet üzerinden yapılabilmesine, konum servisleri ile arayan kişinin bulunduğu noktanın tespit edilmesine olanak sağlayan uygulama sayesinde GSM hatlarında oluşabilecek yoğunluğun önüne geçilmesi hedefleniyor.
Afet bölgelerindeki AFAD Acil kullanıcıları, tek tuşla 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ulaşarak durumlarını bildirebiliyor, yardım taleplerini iletebiliyor. Ayrıca afet anında sesli görüşme imkânı olmayan vatandaşlarımız ise uygulama içindeki hazır mesajları kullanarak mesaj yoluyla da iletişim kurabiliyor.
En Yakın Toplanma Alanı
       Toplama alanları olası bir afet anında vatandaşlarımızın öncelikli olarak toplanacağı alanlardır. Afetin ilk saatlerinde vatandaşlarımızın, tehlike ve risklerden uzak güvenli bir şekilde bir araya gelebilecekleri toplanma alanları, AFAD Acil mobil uygulamasının ana ekranında bulunan harita üzerinde gösterilmektedir. Vatandaşlarımız uygulama üzerinden kendilerine en yakın toplanma alanını bularak, bu noktaya yol tarifi alarak ulaşabileceklerdir.
2021 Yılı Afet Eğitim Yılı İlan Edildi
       Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürü İbrahim Avşar ;2021 yılı  İç İşleri Bakanlığımız tarafından  Afet  Eğitim yılı olarak ilan edildi. Bu kapsamda da Türkiye genelinde altmış sekiz milyon vatandaşımıza eğitim vermeyi planlıyoruz. İlimizde eğitim sayımız ise yüz doksan sekiz bin ,biz bugün itibari ile yüz yetmiş bin kişiye ulaşmış durumdayız. İnşallah üniversitenin de açılması ile birlikte üniversitelerdeki eğitimlerimiz şuan hızlı bir şekilde  devam ediyor.En son Milli Eğitim Müdürlüğü eğitimlerimizi  eğitim müdürlüğündeki  eğitmenlerimiz ile birlikte  %90 seviyeye çıkardık ve yıl sonu 2021 yılını kapatmadan yüz doksan sekiz hedefine ulaşmak  bizim en büyük amacımız.
Yüz Yüze Eğitimlerimiz Devam Ediyor
     İbrahim Avşar ;Pandemi koşullarında  yüz yüze olan eğitimlerimizi onlayın olarak devam ettirdik ,şuanki hedefimize ulaşmamamızın nedeni  ise pandemi koşulları çünkü okullar uzun bir süre kapalı kaldı.Onlayn  eğitiminde istediğimiz eğitimleri yakalayamadığımızı hissettik ve eğitimlerimizi yüz yüze yapmaya karar verdik ve şuanda yüz yüze eğitimlerimize aralıksız devam ediyoruz.
      Herhangi bir sivil toplum kuruluşu ,esnaf biz yüz yüze veya onlayın eğitim almak istiyoruz dediğinde bizler eğitimlerimizi vermek için hazırız çünkü tüm toplumun  bir afet olayı ile karşılaşma durumu var  halkımızın bilinçli olması gerekiyor.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku