Güncel

KIRŞEHİR İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KENDİ ANTİSEPTİĞİ’Nİ ÜRETTİ

KIRŞEHİR İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KENDİ ANTİSEPTİĞİ’Nİ ÜRETTİ

21 Mart 2020 15:39
-A

+A

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü önemli bir çalışmayı hayata geçirerek bağlı sağlık tesislerinde kullanılmak üzere DSÖ tarafından önerilen Antiseptik Solüsyonu üretti.
Bilindiği üzere Çin'de ortaya çıkan, ardından Avrupa ve tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (COVID-19) vakasından sonra dezenfekte ilaçları temini oldukça zorlaştı.
T.C. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulundaki öğretim üyelerinden oluşan komisyonun aldığı tavsiye kararının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca uygun görülmesi üzerine, İl Sağlık Müdürlüğünde görevli eczacı ve kimyager personel tarafından Bakanlığın Majistral El Dezenfektanı Hazırlama Kılavuzu'ndaki formülle el antiseptiği üretimi başladı.
Üretilen Antiseptik Solüsyonlar Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlık sağlık tesislerinde kullanılmaya başlandı.
Antiseptik ve dezenfektanlar, hastaneler ve sağlık merkezlerinde topikal olarak ciltte, sert yüzeylerde ve tıbbi ekipmanlarda yaygın olarak kullanılan antimikrobial maddelerdir.
Antiseptik ve dezenfektanlar mikroorganizmalara olduğu kadar, insan hücrelerine de toksiktirler. Bu nedenle ortamın ve aletlerin temizliğinde kullanılırlar. Bazen de sistemik olarak değil, yüzeysel olarak canlılara uygulanabilirler.
Mikroorganizmalar, tüm canlılar gibi uygun ortam bulduklarında beslenerek çoğalırlar ve yaşamlarını toprak, hava, su gibi cansız ortamlar ile bazı hayvan ve insan vücudu gibi konak canlılar üzerinde sürdürürler. Bu nedenle içtiğimiz suyun, tükettiğimiz yiyeceklerin ve içeceklerin hastalık yapıcı mikroorganizmalardan uzak olması gerekmektedir.  Bu tür sağlık koruma çalışmalarında üç farklı kavram vardır. Bunlar  sterilisazyon, dezenfeksiyon ve antisepsidir.
Sterilizasyon: Maddenin üzerinde veya içinde bulunan tüm mikroorganizmalardan arındırılması işlemidir. Bu işlem sonrasında hastalık yapan ve yapmayan tüm mikroorganizmalar ölmektedir. Sadece cansız nesnelere uygulanabilir.
Dezenfeksiyon: İnsanlarda hastalık yapma özelliği olan mikropları uzaklaştırma işlemidir. Dezenfeksiyon işleminde kullanılan ve genellikle kimyasal içerikli maddelere Dezenfektan denir.
Antisepsi:  Canlı dokuların üzerindeki veya içindeki mikroorganizmaları, genellikle kimyasal maddeler kullanılarak ortadan kaldırmaya yönelik uygulamalardır. Antisepsi amacı ile kullanılan kimyasal maddelere antiseptik adı verilir. Dezenfektanlarla antiseptikler arasındaki en önemli fark, antiseptiklerin yalnızca canlı dokuya uygulanabilir olmalıdır.
İdeal bir antiseptik, mikroorganizmalara etki gösterirken;
Deriyi, vücut dokularını ve hücrelerini tahrip etmemeli,
Mikroorganizmaların üremesini engellemelidir.
İdeal bir dezenfektan;
Geniş bir antimikrobial spektruma sahip,
Organik maddelerden ve kullanılan diğer kimyasallardan etkilenmemesi
Kullanıcıya zarar vermemeli, kokusuz, ekonomik olmalı
Yüzeye uyum göstermeli, aşındırma ve bozulmaya neden olmamalı
Uygulanan yüzeylerde kalıcı etkiye sahip olmalı, temizleyici özelliğe sahip olmalı
Suda kolay çözünebilir olmalı
Konsantre ve seyreltilmiş kullanımı dayanıklı olmalıdır.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku