Güncel

Kırşehir İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdür Vekili Cemaleddin Duran, 2019 yılı gelir, gider ve diğer kurumsal bilgileri içeren beyanname süresi başladı

Kırşehir İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdür Vekili Cemaleddin  Duran, 2019 yılı gelir, gider ve diğer kurumsal bilgileri içeren beyanname süresi başladı

17 Ocak 2020 07:30
-A

+A


Kırşehir İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdür Vekili Cemaleddin Duran,2019 Yılı Demek Beyan Formu ve Vergi Kimlik Numarası ile alakalı  basın açıklaması yaptı.
Kırşehir İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdür Vekili Cemaleddin Duran açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Bilindiği üzere, demek, şube ve federasyonların, 2019 yılı gelir, gider ve diğer kurumsal bilgileri içeren beyanname süresi başlamış olup, en geç Nisan ayı sonuna kadar bildirilmek zorundadır. Yönetim kurulu başkanlarının  kendilerine Müdürlüğümüzce verilen şifre ve parolayı kullanarak DERBİS üzerinden elektronik ortamda vereceklerdir. Bir önceki yılın gelir - gider hareketleri mukayese yapılarak mali bilgilerin doğruluğu önemli olmakla birlikte, faaliyetler, vergi kimlik numaralan, adres ve bağlı tesis, taşınmaz mal gibi diğer bilgilerde önem taşımaktadır. Beyannameyi gerçeğe aykırı bildirmek ve yasal süresinde bildirmemek hususunda, gerekli adli ve idari işlem uygulanmaktadır.
Her demek, şube ve federasyonların, potansiyel vergi kimlik numarası (VKM) alması da zorunluluktur. 2020 yılı itibari ile Merkez Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS)’ ne esnaf, sanatkarlar ile demek ve vakıflarında dahil edilmesi düzenlemesi getirilmiştir.
MERSİS numarası da VKN (Vergi Kimlik Numarası) üzerinden verildiğinden, demeklerin VKN bilgilerinin sistem üzerinde eşleşmediği; uzun adı, kısaltma gibi yazım hatalarından dolayı örtüşmediği görülmektedir.
Bu nedenle, demeğin tüzüğünde ve kuruluşunda belirtilen isimle, vergi dairesinden alınan belge ve kayıtlarda aynı ismin yazılması gerektiği önem arz etmektedir.
Ayrıca, kendilerine uyarı yazısı gelen demeklerin VKN bilgilerini doğru şekilde DERBÎS’ e işlemeli diğer yandan ilk defa VKN alacakların ise demek adının her kuruma aynı beyan edilerek işlem tesis edilmesi gerektiği veya demeklerin yöneticileri tarafından bu tür girişimlerden önce faaliyet belgesi alarak başvurmaları kendilerine kolaylık sağlayacağı hususunu arz ederim..
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku