Güncel

KIRŞEHİR İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ DURAN SEÇEN;” DAHA FAZLA ÜRÜN ELDE EDEBİLMEK YENİ BİTKİLERİN ARTIRILMASINDA ÇALIŞIYORUZ”

KIRŞEHİR İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ DURAN SEÇEN;” DAHA FAZLA ÜRÜN ELDE EDEBİLMEK YENİ BİTKİLERİN ARTIRILMASINDA ÇALIŞIYORUZ”

21 Ağustos 2021 16:23
-A

+A

     24 yılın tecrübesi ile ilimize atanan Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Duran Seçen yeni projeleri ile Kırşehir’de.
     İl Müdürü Duran Seçen hayvan ve Tarımda her alanda  ilimizde olma kaydı ile ilçe ve köylerinde çalışmalarını aralıksız  sürdürüyor.
     Duran Seçen Memleket Gazetesi Genel Koordinatörü Zeliha Karayel’e yaptığı açıklamada,ilimiz tarım ve hayvancılıkta farklı bir sektör sanayimizde var sanayimizde  tarıma dayalı olduğu  için tarım ve hayvancılık  çok önemli bir konu olduğunu bildirdi.
     Duran Seçen;”Ben 24 yıldır bu sektörün içinde olmak hem idareci hem mühendis olarak çalıştım ,aynı zamanda bir çiftçi çocuğu olmamız sebebi ile ilimizin sorunlarını biliyoruz.İlimizde tarım ve hayvancılık konusunda sorunlar nelerdir, neler yapabiliriz yıllardır bunun üzerinde çalışıyorum.İlimiz sulama alanı kısıtlı olan bir il,genelde kuru tarım yapılıyor.Sulu tarım alanlarımızda son dönemlerde kuraklık nedeni ile kaynaklarımızda su sıkıntısı yaşıyoruz. Genel olarak kuru alanlarımıza arpa, buğday,nohut ve mercimek gibi ekimi fazla olan ürünler var.Ancak bizim son yıllarda gördüğümüz kuru alanlarda özelikle kuru şartlara dayanıklı su tüketimi az olan özelliklede hayvancılığın yoğun olduğu bir il olması nedeni ile yeni bitkilerin yaygınlaşması gerekiyor. Hem toprağın ıslahı hem mevcut hayvan varlığımızın ihtiyacı olan kaliteli kaba yemi karşılamak için hem de birim alanı daha fazla ürün elde edebilmek yeni bitkilerin artırılmasında çalışıyoruz.
       Bu konu üzerine ileriye  dönük projelerimiz olacak inşallah. Şuan itibari ile ilimizde 253 bin büyük baş havan ve 280 bin küçük baş hayvan ile hayvancılık sektöründe  giderek gelişiyoruz. Burada karşımıza çıkan tek sorun kaliteli kaba yem sorunu. Bu konuda da mevcut yem üretimimiz hayvan varlığımız %10,%15’i karşılıyor. Kaba yem ihtiyacımızda eksikliğimiz var ve  dışarı bağlıyız .Bunun  için kaba yem ihtiyacımızı kendimiz üretmeliyiz ilimizde üretilmesi adına  hem bakanlığımız kaynaklı olsun ,KOP, AHİKA kaynaklı projelerimizi gerçekleştirip yem bitkilerini Kırşehir’de artırmaya çalışıyoruz ve projelerimiz devam edecektir.
Memleketimiz tarım ve hayvancılıkta kalkınması için ne gerekiyor ise  yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku