Güncel

Kırşehir'in projeleri Sempozyum Bildiri Kitabında yerini aldı

Kırşehir'in projeleri Sempozyum Bildiri Kitabında yerini aldı

3 Ocak 2020 07:53
-A

+A


VII. Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu Bildiri Kitabı Yayınlandı. Yayımlanan kitapta Kırşehir'in projeleri de yer aldı.
Kırıkkale Üniversitesi'nin UNİKOP dönem başkanlığında ve ev sahipliğinde 17-19 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenen Sempozyumun bildiriler kitabı yayınlandı.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’tan oluşan KOP Bölgesindeki 13 üniversitenin birlikteliğiyle kurulan KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİKOP) işbirliğiyle 2013 yılından bu yana geleneksel olarak yapılan Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumlarının yedincisi Kırıkkale’de yapılmıştı.
Bu yıl Kırıkkale Üniversitesi'nin UNİKOP dönem başkanlığında ve ev sahipliğinde 17-19 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenen Sempozyumun bildiriler kitabı yayınlandı.
Yayımlanan kitapta Kırşehir projeleri de yer aldı. Kırıkkale Üniversitesi'nin UNİKOP dönem başkanlığında ve ev sahipliğinde 17-19 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenen Sempozyumun bildiriler kitabında Kırşehir desteklenen projeleri hakkında şu bilgiler kaydedildi:
"Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Konya Ovası Projeleri Bölge Kalkınma İdaresi (KOP BKİ) KOP Bölgesinde yer alan 8 ilin bölgesel kalkınmasını sağlamaya yönelik projeleri desteklemektedir. Bunlardan biri olan KOP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (KOP TEYAP), KOP Eylem Planı kapsamında, 2015-2019 döneminde kamu kurumları ve STK’larla işbirliği içerisinde yürütülecek tarımsal eğitim ve yayım projesidir. 2018 yılı çağrı programında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi liderliğinde ve Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile “İstridye Mantarı Üretiyoruz, Yarınlarımıza Umutla ve Sağlıkla Bakıyoruz” projesi desteklenmeye uygun bulunmuştur. Bu projenin amaçları şunlardır; (i) istiridye mantarı yetiştirme ortamında kullanılabilecek
materyaller, yetiştirme ortamının dezenfeksiyonu, yetiştirme ortamı hazırlığı ve istiridye mantarı yetiştiriciliği ile ilgili teorik ve uygulamalı (demonstrasyon çalışmaları ile) eğitimler verilmesi (ii) Üretim girdileri düşük, yetiştiriciliği nispeten kolay ve tarımsal sürdürülebilirlik açısından önem taşıyan istiridye mantarı yetiştiriciliğinin bölgede tanıtılması ve yaygınlaştırılmasıdır. Projenin başarmayı amaçladığı özel
hedef ise; bölgede mantar üretiminin yaygınlaşması ile özellikle kırsal alanda yaşayan kadınlara ve gençlere yeni bir iş alanının yaratılmasıdır. Proje kapsamında, il genelinde 3 ilçede (Merkez, Kaman, Mucur) teorik ve uygulamalı eğitim verilmiş olup, bu proje ile Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin bölgesel kalkınma açısından
oluşturduğu tarımsal kalkınmanın teşviki amacına hizmet etmektedir. Bu çalışma ile KOP BKİ tarafından desteklenen projemizin tanıtılması ve bölge için oluşturması beklenen etkilerin tartışılması öngörülmüştür."
PROJE TEORİK EĞİTİMİ
Eğitimlerin duyurulması ve organizasyonu Kırşehir Tarım İl Müdürlüğü tarafından
gerçekleştirilmiştir. Eğitimler Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri tarafından verilmiştir. Bu düzenlenen teorik eğitimler sayesinde, üreticilerin konu hakkında bilinç düzeyi artırılmış ve istiridye mantarı üretimi teşvik edilmiştir.
Eğitim tarihleri, 2019 yılı Mart ve Nisan aylarında, tüm köylere duyurulmuş ve Mucur,
Kaman ve Merkez ilçelerde düzenlenmiştir. Eğitimler ile Mucur ilçesinde 34, Kaman ilçesinde 20 ve Merkez’de 80 kişi teorik eğitimlere katılmıştır. Her ilçede 3 gün toplam 24 saatlik teorik ders verilmiştir.
PROJE UYGULAMA EĞİTİMİ VE KOMPOST HAZIRLIĞI
İki gün olarak planlanmış uygulama eğitiminin birinci günü teorik eğitimi takiben yetiştirme ortamı hazırlığını içeren 1 gün 8 saatlik uygulamalı ve demonstratif eğitim olarak gerçekleştirilmiştir.
Kırşehir TOB İl Müdürlüğü’nün koordinasyonuyla tüm ilçelerde ilçelere bağlı köy
muhtarları ile bilgilendirme toplantısı yapılmış ve köy muhtarının duyuruyu köylerde yapmaları sağlanmıştır. Eğitime katılmak isteyen ilgililerin hangi köyden ve kaç kişi oldukları ilçe müdürlüklerinde listelenmiştir. Proje kapsamında üreticilere kendi şartlarında uygulayabilecekleri klordioksit ile dezenfeksiyon yöntemi öğretilmiş ve katılımcıların yetiştirme ortamı hazırlığına katılmaları sağlanarak, üreticiler kompost dezenfeksiyonu sırasında dikkat edilecek noktaları bizzat görmüşlerdir.
Her ilçede mantar üretim odası ve üretim imkanı olan 5 üreticiye 200’er kilogramlık misel ekilmiş kompost verilerek üretim odalarına yerleştirilmiştir. Her ilçede kurulan örnek tesislerin tüm yöre halkının ziyaret ederek görmesi sağlanmıştır.
DEMONSTRASYON ALANLARINDA MANTAR ÜRETİMİ
İlçelerde kompost sağlanan üreticilerin tesislerinde istiridye mantarı üretimi yapılmıştır. Bu üreticilerin üretim alanlarına birer günlük teknik gezi düzenlenerek odaların iklimlendirilmesi, alınması gereken önlemler ve yapılacak işlemler ile ilgili üreticiler bilgilendirilmiş, yardıma ihtiyaç duyan üreticilere bunun haricinde de ziyaretler yapılmıştır. Eğitim sonunda ulaşılan bilgi düzeyinin yanı sıra şu an bu alandaki bilgi kirliliğinin de önüne geçilmiştir. Eğitime katılan çiftçiler istiridye mantarı yetiştiriciliği ile ilgili tüm temel noktaları teorik olarak öğrendikleri gibi, kurulan kompost üretim tesisi ve demonstrasyon üretim odasında üretime katılarak, teorik olarak aldıkları bu bilgileri pratikte uygulama imkanını elde etmişlerdir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku