Güncel

Kırşehir’in Tek Saz Atölyesi Meraklılarının Akınına Uğruyor

Kırşehir’in Tek Saz Atölyesi Meraklılarının Akınına Uğruyor

23 Şubat 2019 07:01
-A

+A


Saz yapım ustası Levent İnce yıllar sonra hayalini kurduğu Kırşehir’in tek saz atölyesini 3 ay önce açtı.Kırşehir’in tek saz atölyesi hem meraklıların hem bu işin icracısı olanların uğrak yeri haline gelmiş.Levent İnce’de bu durumdan rahatsız değil. Gelen herkese hem bu işi öğretiyor hem de işini icra etmeye çalışıyor.
Saz atölyesinin duyan herkes bozuk sazlarını tamir ettirmek için atölyeye akın etmiş.Mekanda saz bağlama sesi eksik olmuyor.İşte bu güzel ve sıcak ortam da Saz Yapım Ustası Levent İnce ile hoş bir sohbet gerçekleştirdik.
YAPTIĞIMIZ HER SAZI BİR ÖNCEKİNDEN DAHA İYİ YAPMAK İÇİN YAPIYORUZ
Bu işi 27 yıldır yapıyorum.İlk atölyemi İzmir’de açmıştım.Neşet Ertaş’a da o dönemde bir saz yaptım.Hemşehrisi olarak hem tanışmak ziyaret etmek hem de elimiz boş gitmeyelim diye hediye ettim.Bizim için saz yaptığımız kişinin ünlü , ünsüz , amatör ya da profesyonel olması önemli değil.Yaptığımız sazların her birini bir öncekinden daha iyi yapmak için çalışıyoruz.
Mızraplı , yaylı , telli grubunun hepsini yapıyoruz.Tabi bunların içinde yapmaktan keyif aldığım enstrüman ; bağlama , Çünkü bir kültürü temsil ediyor.Kıymetli bir enstrüman ve benim içinde çok önemli.
İNSANLAR , ”BU BAĞLAMA KIRŞEHİR’DE YAPILMIŞ” DESİN
İsterim ki Kırşehir’de bu işi daha fazla insan yapsın. Türkiye’nin her iline bağlama gönderen bir şehir haline gelsin bunu hake diyor. İnsanlar ”bu bağlama Kırşehir’de yapılmış” diyeceği şekilde bu işte marka haline gelsin.Burada bu işi en az 10-15 atölye hakkaniyetiyle , dürüstlüğü ile ustalığı ile yapsın istiyoruz ve Biz de onlara öncü olmak istiyoruz.Bu işi öğrenmek isteyen herkese elimizden geldiği kadar ne biliyorsak , öğretmeye , göstermeye çalışıyoruz.Ahiliği de yaşatmak çabalarımız var.Usta çırak ilişkisi Ahilik kültüründe nasıl olmuş onları da araştırıyoruz.Kırşehir de memleketimiz içimizde de var.
EN İYİ SAZI USTASI YAPAR
Saz en iyi şu ağaçtan olur diye bir şey yok.Saz yapılan her ağaçtan iyi saz yapılabilir.İyi sazı ustası yapar.Şöyle bir anlayış var ; En iyi saz duttan olur.Duttan iyi saz olur ama ardıçtan , akçaağaçtan daha iyi diyemeyiz.Saz yapılabilecek bütün ağaçlarla çalışıyoruz.İthal ağaçlar da var ama müşteri ısrar etmediği sürece yerli ağaçlarla enstrüman imal ediyoruz.Sadece teli dışarıdan alıyoruz geriye kalan bütün kısımları biz imal ediyoruz.Bunu yaparken de insanlara bağlamanın ne olduğu ile ilgili bilgi veriyoruz.İcracısının bağlama ile ilgili bilmesi gereken bütün özellikleri ; ölçüsünden , dengesine kadar hepsini anlatıyoruz.Çünkü çalan kişinin de bağlamanın nasıl bir alet olduğunu bilmesi gerekiyor.Bilirse kendini onda daha iyi yetiştirir.Biz istiyoruz ki bağlama çalan herkes bağlama ile ilgili bir problem olduğu zaman kendisi çözebilsin.
MÜZİK EĞLENCE İÇİN DEĞİL ORADAKİ DUYGUYU YAŞAMAK İÇİNDİR
Önceliğimiz bağlama yapmak onu satmak değil.Zaten sipariş üzerine çalışıyoruz.İyi saz kendisini satıyor zaten.Bir de çırağım var ; Güzel sanatlar lisesinde okuyor.Gündüz okula gidiyor , okuldan çıktığı zamanlarda geliyor.Yeteneği de var işini de seviyor.Daha fazla olması için de elimizden geleni yapıyorum.Bu işi daha fazla kişiye öğretmek istiyoruz.Müzik sadece eğlence için değildir.Müzikte bir yaşanmışlığı yaşıyoruz.Orada bir yaşanmışlık , duygu , mesaj var.Orada bir kültür var.Neşet Ertaş’ın Türkülerinde hiç boş birşey yok.Onu söylerken o anı o duyguyu yaşamak lazım.Hayatının her bir evresinde ; gecende , gündüzünde…O türküyü çaldın ve sazı astıktan sonra da hayatının geri kalanında da öyle devam etmek lazım.
BEN İLK KEZ GÖRÜYORUM DEDELERİMİZDENDE OLDUĞUNU DUYMADIK
Kırşehir’de sanatına Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlı olarak devam eden Uğur Yurdakul ise , ”Kırşehir bu kültürün merkezi ancak ben ilk kez Kırşehir’de bir saz atölyesi görüyorum, dedelerimizden de Kırşehir’de saz atölyesi olduğuna dair birşey duymadım.Bağlamamız da her hangi bir sıkıntı olduğu zaman ya Ankara’ya ya da Kırıkkale’ye giderdik.O yüzden burada böyle bir atölye olması çok önemli ve devam etmesi için de gereken desteği vermemiz gerekiyor.(KIRŞEHİRHABERTÜRK)
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku