Güncel

KIRŞEHİR'İN YİĞİT EVLADI ERGÜN SEYFELİ ŞİFA DAĞITIYOR

KIRŞEHİR'İN YİĞİT EVLADI ERGÜN SEYFELİ ŞİFA DAĞITIYOR

10 Aralık 2018 07:35
-A

+A

 

Kayseri Acıbadem Hastanesi Kardiyoloji Doktoru Prof. Dr. Ergün Seyfeli,  Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde  bir seminer verdi.  Seminere Acıbadem Hastanesi Kardiyoloji Doktoru Prof. Dr. Ergün Seyfeli, Nöroloji Uzmanı Doç.Dr.Nergiz Hüseyinoğlu, Boztepe Belediye Başkanı Ramazan Aydın Kırşehir Belediye Başkan Yardımcısı Emre Şahinci, basın Mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
            Prof.Dr. Ergün Seyfeli sunum öncesi yaptığı konuşmada değerli hemşehrilerim sizlerde bir arada olmaktan mutlu oldum. Onur duydum. Elimizden geldikçe sık sık Kırşehir'e gelip sizlerle olmaya çalışıyorum. Öncelikle bu seminerimize destek olan Başta Kırşehir Belediyesine ve Kırşehir'de uzun yıllardır yayın yapan Kırşehir Memleket Gazetesi sahibi Murat Sürmeli'ye desteklerinden dolayı teşekkür ettiğimi belirtmek isterim. Kalp hastalığı hem ülkemizde, hem de dünyada en önemli ölüm sebeplerinden bir tanesidir. Kalp hastalıklardan ölümler uzun yıllar gözüküyor dedi.  Daha sonra Slaytlar eşliğinde sunumunu gerçekleştiren Prof. Dr. Seyfeli, Kalp krizine sebebiyet veren unsurları, teşhisini ve tedavi yöntemlerini anlattı.
Bir kalbin yaklaşık 3 gram ağırlığında olduğunu ve  bu kalbin 7 bin litre kan pompaladığını dile getiren seyfeli sözlerine şöyle davem etti:  Türkiye de kalp ve damar hastalıklarından ölenlerin sayısının  kanser hastalarından  daha fazla olduğunu belirten Prof. Dr. Seyfeli, “3,1 milyon kalp hastası var her yıl 500 bin kişi artıyor yani şimdi Türkiye de ki kalp hastalarının sayısı 4 buçuk beş milyon” dedi
            Prof. Dr. Seyfeli, sözlerine şöyle devam etti.  “Kalbin yaklaşık ağırlığı 200-425 gramdır. Büyüklüğü herkesin sıkılmış yumruğu kadar. Günde ortalama 100 bin kez atıyor. Günde 7 bin litre kanı pompalıyor. Ortalama bir insan ömürde 250 bin ton kan pompalıyor” dedi.
Değiştirilemeyen risk faktörlerinin genetik, ırk ve etnisite, yaş olduğunu bildiren Prof. Dr. Seyfeli, “Yüksek kan basıncı, anormal kan yağları, sigara, fiziksel hareketsizlik, şişmanlık, sağlıksız beslenme, şeker hastalığı değiştirilebilir risk faktörleridir” diye konuştu.
Diğer değiştirebilir risk faktörlerini anlatmaya Seyfeli, şöyle devam etti:
“Düşük sosyoekonomik durum, depresyon, psikolojik stres, aşırı alkol alımı, belirli ilaçları kullanımı, lipoprotein(a), sigara, sıklığı erkekte yüzde 25, kadında yüzde 21, koroner kalp hastalığını 2 kat arttırıyor, 10 yıl daha erken kalp krizi geçiriyor. Ölüm riski 2 kat daha yüksek. Sigara+doğum kontrol hapı ile birlikte kullanıldığında risk 30 kat artıyor. Sigarayı bırakma ile risk yüzde 50 azalıyor (ilk 1-2 yılda) 5-15 yıl sonra içmemiş biri ile aynı riske sahip 15 yılda 50 bin TL kayıp var.
            Hipertansiyon sıklığı yüzde 25-30, 60 yaşın üstünde yüzde 60'larda, ideal  tansiyon  120/80 mmHg, 140/90 mmHg  üstü tansiyon yüksekliği 20/10 mm Hg yükselme 2 kat kalp hastalığı riskini arttırıyor.
Şeker hastalığı kalp krizi riskini  2-4 kat arttırıyor. Felç riskini  2-4 kat  arttırıyor.
Şeker hastalarının yüzde 60-70 kalp ve damar hastalıklarından hayatını kaybediyor.
Kolesterol yüksekliği total kolesteroldeki yüzde 10'luk artış kalp hastalığı riskini yüzde 20-30 arttırıyor. Kolesterol yüksekliği ne kadar erken yaşta başlarsa risk o kadar çok.
Total kolesterol 200 mg/dl altında, HDL: K: 50, E:40 mg/dl üstünde, trigliserid: 150 mg/dl altında, LDL:    100 mg/dl (KAH, DM varsa) 130 mg/dl (2 den fazla risk varsa), 160 mg/dl (0-1 risk faktörü varsa) 190 mg/dl altında sıkıntı olur. Kadınlarda bel çevresi 88 cm, erkeklerde bel çevresi 102 cm olmalıdır.”
Doç. Dr. Nergiz Hüseyinoğlu, ise seminerde alzheimer hastalığı ile ilgili bilgiler verdi. Dr. Hüseyinoğlu,
"Alzheimer hastalığı genellikle kırk ve ellili yaşlarda da ortaya çıkmaktadır. Alzheimer unutkanlık olarak bilinir ancak her unutkanlık Alzheimer hastalığı anlamına gelmez. Dünyada 20 milyondan fazla alzheimer hastası olduğu biliniyor. Bu hastaların yaklaşık 300 bini ülkemizdedir. Alzheimer nedir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir kısaca açıklayalım…
ALZHEIMER NEDİR?
Alzheimer hastalığı çoğunlukla psikiyatrik hastalıklarla karıştırılabilen, kişinin gittikçe ilerleyen bir şekilde bilişsel yeteneklerinin yıkımına neden olan bir beyin hastalığıdır. Kişi yavaş yavaş çevre ile iletişim kurma, karar verme yeteneğini kaybeder. Günlük yaşam aktivitelerini yerine getiremez. Anormal davranışlarda bulunur. Kişiliği değişmeye başlar, kaygı artar en sonunda kendisini dahi tanıyamaz duruma gelir.
ALZHEİMER OLMAMANIN PÜF NOKTALARI
Doç. Dr. Nergiz Hüseyinoğlu,60'lı yaşlardan sonra görülme sıklığı artan ve halk arasında “unutkanlık” olarak bilinen alzheimere yakalanmamanın yapılacak bazı uğraşlarla mümkün olabildiğini belirtti.
ALZHEIMER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Her unutkanlık bu hastalığın habercisi değildir. Öncelikle bunu bilmemiz gerekiyor. Unutkanlık ile beraber beceri kaybı görülüyor ve kişilik özellikleri değişim gösteriyorsa daha dikkatli olmak gerekiyor.
Alzheimer belirtileri şöyle seyreder:
 Beyindeki sinir hücreleri yok olmaya başlamıştır.
 Kısa süreli unutkanlıklar şeklinde ortaya çıkar.(Örneğin, hasta bir gün önce ne yaptığını, ne yediğini hatırlayamaz.)
 Kelimeleri bulurken zorlanır.
 Tarihleri ve bilinen yolları hatırlayamaz.
 Hesap yapamama, pratik düşünmede zorluk çekme başlar.
 Eşyaların yerlerini karıştırır(koyarken başka yere koymak)
 Hastalık ilerledikçe, kişinin günlük işleri aksamaya başlar. Sorduğu bir şeyi tekrar sorar, yakınlarını tanıyamaz hale gelir.
 Karakter özellikleri değişir, insanları suçlar.
 Psikolojisi bozulur. Psikolojisi bozulan hasta, içine kapanık bir hale gelir.
 Sorumluluk sahibi olmaktan kaçar.
 Konuşma, yürüme, tuvalete gitme gibi ihtiyaçlarını karşılayamaz ve yatağa mahkum olur.
ALZHEİMER TEDAVİSİ
Doç. Dr. Nergiz Hüseyinoğlu, Alzheimer hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Yani yapılan tedaviyle, hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz. Bu hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Yapılan tedaviyle, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve semptomları azaltılır. Amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır. Ayrıca, psikolojik problemlerle başa çıkabilmek için de çeşitli ilaçlar (antidepresan gibi) kullanılır. Fakat bu ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır. Alzheimer konusundaki çalışma ve gelişmelerde durum karamsar değildir. 1990’ların sonundan itibaren hastalığın tedavisinde kullanılan 4 önemli ilaç piyasaya çıkmıştır. Bu ilaçlar erken dönemde kullanıma başlanırsa etkili olmaktadır. Ülkemizde yaklaşık 500 bin civarında Alzheimer hastası belirtilen ilaçları kullanarak tedavilerini sürdürmektedirler. Alzheimer hastalarında sosyal yaşamı hareketlendirmek, çeşitli hobiler edinilmesi büyük yararlar sağlayacaktır.
Konuşma ve slayt gösterisinin ardından soru cevap şeklinde devam etti. Belediye Başkan Yardıkmcısı Emre Şashinci'nin Doktoru Prof. Dr. Ergün Seyfeli, Nöroloji Uzmanı Doç.Dr.Nergiz Hüseyinoğlu'na çiçek takdimiyle sona erdi

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku