Güncel

Kırşehir Müftülüğü'nde konferans verildi

Kırşehir Müftülüğü'nde konferans verildi

25 Mart 2019 07:28
-A

+A


            Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen "Çanakkale Ruhu" konulu konferans verdi.
Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü münasebetiyle Kırşehir Müftülüğü tarafından Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 15 Temmuz Konferans salonunda “Çanakkale Ruhu” konulu program yapıldı.Düzenlenen programa Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, İl Müftüsü Mehmet Yaman, Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ahmet Gökbel, Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Sulu, İl Müftü Yardımcısı Hasan Hüseyin Arslantürk, Hayırsever İşadamı Muzaffer Marşap, Daire müdürleri, İl Müftülük personeli, ilçe müftüleri, İlimizde görev yapan Din görevlileri, Kur’an kursu öğreticileri, Üniversite öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.     Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Ahi Evran Üniversitesi Camii imam-Hatibi Mahmut Saratlı Kur'an-ı Kerim okudu. Okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından İl Müftüsü Mehmet Yaman bir selamlama konuşması yaptı. Yaman konuşmasında; “Çanakkale Zaferi ülkemizin her tarafında çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bizlerde İl Müftülüğü olarak bu haftayı bu şekilde değerlendirdik. Düzenlediğimiz programa hepiniz hoş geldiniz. Cenab-ı Allah birliğimizi ve beraberliğimizi bozdurmasın.  Çanakkale zaferi azmin zaferdir. Şehadet mertebesine ulaşmanın, cennete kavuşmanın arzusudur.” dedi.
Daha sonra ”Çanakkale Ruhu” adlı konferansını vermek üzere Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen kürsüye gelerek konuşmasına başladı.
İşliyen konuşmasında; Çanakkale Savaşı’nda Türk askerinin, ölümden korkmadan nasıl kurşunların üzerine yürüdüğünü, “Cenâb-ı Allah Çanakkale ruhunu hiç zayıflatmasın inşallah, zayıflamadığını da görüyoruz hamdolsun.” dedi.
Birbirine yakın siperlerde kahraman Mehmetçik’in gözünü kırpmadan, öleceğini bilerek düşen arkadaşının yerine geçtiğini belirten İşliyen, “Düşman saflarında yer alan bir batılı ‘Bizim bunları mağlup etmemiz mümkün değil zaten. Bizim yaşamaya duyduğumuz özlem kadar, onlar ölüme özlem duyuyorlardı.’ diyor. Neden? Nedir bu? Yani üzerine gelen kurşun yağmurunun önüne kendisini atmaya iten rûh, hangi ruhtu? Cenâb-ı Allah Çanakkale ruhunu hiç zayıflatmasın inşallah, zayıflamadığını görüyoruz hamdolsun.”
İşliyen, 2015 yılında Diyarbakır’da müftülük yaptığını söyleyerek, o dönem Sur ilçesinde, Pkk’lı hainlerce kazılan çukurların kapatılması, kurulan barikatların kaldırılması ve tuzaklanan patlayıcıların imhası için başlatılan operasyona işaret etti.
Askerlerin “hakkınızı helal edin” mesajlarını okudu. Konuşmasına Sur örneği ile devam eden İşliyen, şunları dile getirdi:
“Sur’daki çatışmalar devam ederken, güvenlik güçlerimiz nöbet tuttukları terk edilmiş bir evin içindeki malzemeyi, varsa çayı, şekeri kullanırken bile, onun manevi mesuliyetini taşıyamayız endişesiyle, ceplerinden çıkardıkları bir miktar parayı, kullandıkları çaya, şekere bedel olarak oraya bir notla beraber koydular. Dediler ki ‘Biz burada uzun zaman geçirdik. Evinizdeki eşyanızı, malzemenizi, izniniz olmadan kullandık. Belki kullandığımızın karşılığı değil ama bu 100 lirayı içtiğimiz çaya, şekere bedel olarak koyduk. Lütfen hakkınızı helal edin.’ Ben bunu görünce öyle şükrediyorum ki.”
Çanakkale Savaşı’nın kazanılmasında milli birlik ve beraberliğin önemine değinen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, Çanakkale ruhunun vatan sevgisi ve iman gücü ile beslendiğini aktardı.
Çanakkale Savaşları’nın fikir babası olan Churchill, bütün üstünlüğüne rağmen İngilizlerin Mehmetçik karşısında niçin mağlup olduğu hususunda sorgulanırken, üzerine fazla gelindiği bir anda, çaresiz kalır ve şöyle der: “Anlamıyor musunuz, biz Çanakkale’de Türklerle değil, Allah ile savaştık! Tabii ki yenildik…” dedi.
Konferansın sonunda İl Müftüsü Mehmet Yaman ve Ahi Evran Üniversitesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen’e hediye takdim etti. Daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığının 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi anma etkinlikleri kapsamında İl Müftülüğü tarafından lise öğrencileri arasında, İstiklal Marşı şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” isimli şiirini ezbere okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödülleri verildi ve ardından program sona erdi.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku