Güncel

Kırşehir Özel Eğitim Meslek Okulunda Eğitim Gören Engelli Öğrenciler Meslek Öğrenerek ,GELECEKLERİNE YÖN VERİYORLAR

Kırşehir Özel Eğitim Meslek Okulunda Eğitim Gören Engelli Öğrenciler Meslek Öğrenerek ,GELECEKLERİNE YÖN VERİYORLAR

5 Aralık 2018 07:57
-A

+A


 
Kırşehir Özel Eğitim Meslek Okulu'nda engelli öğrenciler meslek öğrenerek geleceklerine yön veriyorlar. Okulun engelli öğrencilerin erişebilirliklerini artıracak, onlara özgürlük alanları kazandıracak fiziksel özelliklerde tasarlandığını belirten Okul Müdürü İhsan Yavuz "Bu okulda amacımız engelli çocuklarımızın meslek lisesi diploması alarak istihdama katılmalarını sağlamak. Zaman içinde amaçlarımıza ulaşarak çocuklarımızın farklı meslek alanlarında istihdam edildiklerini görmek istiyoruz. İmkanları dikkate alınarak temel yaşam becerilerini geliştirmek topluma uyumlarını sağlamak, iş ve mesleğe yönelik bilgi ve beceriler kazandırmaktır. İşe yerleştirilmeleri uygun olan öğrencilerin ilgi, yetenek ve seviyelerine uygun iş yerlerine yönlendirilmesini sağlamak.
"Engelli olmak sorun değildir, engelliye engel olmak sorundur. Özel çocuklarımızı eğitip iş sahibi yaparak onu tüketici olmaktan kurtarmalı, üretici yaparak mutlu ve yararlı duruma getirmeliyiz. Bunu nasıl yapacağız demeyin en azından deneyelim. Bu öğrencilerimize bu şansı veren bu bölümleri açan yetkililere ve okul öğretmenlerimize çok teşekkür ediyoruz. Özel çocuklara yönelik böyle okulların bölümlerin açılmasını temenni ediyoruz ancak bu şekilde bu çocuklarımızı topluma kazandırabiliriz.
Özel bireylerimiz Allah’ın bize emanetleridirler.Bu emanetleri sevmeli,korumalı en iyi şekilde eğitim vererek, hayata ve topluma kazandırmalıyız.Okulumuzda 35 hafif mentalretardasyonu olan özel öğrenci eğitim görmektedir.Okul olarak mevcut imkanlarımız ve personelimizle en iyi eğitimi vermeye çalışıyoruz.Okulumuzun temel amaçları bu özel çocuklarımızı hayata hazırlamak, sosyalleşmelerini sağlamak,kendi kendine yeten,toplumla barışık bireyler olarak yetiştirmektir. Diğer önemli amacımız da verilen eğitimlerle,yetenekleri doğrultusunda bir mesleki beceri kazandırmaktır.
Bu amaçla okulumuzda üç tane alan mevcuttur.Bu alanlar;Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Alanı,Mobilya ve Mobilya Süsleme Alanı,El Sanatları ve Dokuma Alanıdır. Okulumuzda son dört yıl içinde mezun olmuş öğrencilerimizin 11 tanesinin devlet ve özel sektörde işe yerleştiğini gurur ve sevinçle ifade etmek isterim.
Ülkemiz de son on beş yılda engellilere yönelik güzel çalışmalar, projeler, çevre düzenlemeleri yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.En önemlisi de bu bireylerin istihdamına yönelik;
Devlet teşvikleri,- iki yıla bir ve sonuçları 4 yıl geçerli Sınavlar,
Kura yöntemi ile yılda iki defa olmak üzere her yıl istihdam yapılmaktadır.
Ayrıca bu bireylere ve ailelerine ömür boyu sağlık,sosyal güvenlik ve maaş desteği verilerek böylece maddi durumları zayıf olan ailelerin geleceğe biraz daha umutla bakmaları sağlanmıştır.Bu imkanlar günden güne daha da iyi olmaktadır.
Bizlere çalışmalarımızda desteğini esirgemeyen Valiliğimize, Kırşehir Belediyemize ki özellikle vurgulamak isterim okulumuz açıldığından beri birçok alanda destek sunmuşlar 10 yıldır öğrencilerimizin yemeğini ücretsiz karşılamaktadırlar, yine her konuda destek veren bizleri teşvik eden İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve velilerimize teşekkür ediyorum.
Son olarak”Engeller zihinde haşlar ama eğitim her engeli aşar” diyor

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku