Güncel

Kırşehirli Dernekler Federasyonu Kadın Kollarından Çanakkale’ye çıkarma

Kırşehirli Dernekler Federasyonu Kadın Kollarından Çanakkale’ye çıkarma

30 Ekim 2018 07:09
-A

+A

 

Çankaya Belediyesi öncülüğünde düzenlenen Çanakkale gezisini değerlendiren Kırşehirli Dernekler Federasyonu Kadın Kolları Başkanı Nermin Hendek, “Burası o kadar duygu dolu bir şehir ki her toprağı tarih kokuyor. Metrekareye 1 şehit ve 6.000 merminin düştüğü bu topraklar geçmişten günümüze gelen vatan sevdasını bizlere yansıtıyor” dedi.
Çankaya Belediyesi tarafından düzenlenen Kültür Gezilerinin bu seferki durağı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları dolayısıyla Çanakkale oldu. Çankaya Belediyesi öncülüğünde düzenlenen gezide Kırşehirli Dernekler Federasyonu Kadın Kolları üyeleri ve eşleri Çanakkale’nin ulvi ve tarihi atmosferini yerinde yaşayarak duygu dolu anlar yaşadı.
 Geziye katılan davetlilerin Çanakkale Şehitliği’ne ayak basmaları ile duygusal anlar yaşanmaya başladı. Bütün imkansızlıklara rağmen direnen ve ülkesinin bağımsızlığı için İngilizine, Fransızına, Almanına ve de Avusturyalısına toplarıyla, silahlarıyla en önemlisi de göğsünü siper eden Mehmetçiğin ayak bastığı toprakları ziyaret eden Kırşehirli hanımlar gözyaşlarını tutamadılar. Hep birlikte bu ulvi yerlerin düşmana verilmemesi için verilen mücadeleye rehber eşliğinde tanıklık ettiler.
Çanakkale şehitlerini ziyaret ve şanlı tarihimize yakından tanıklık etmek için düzenlenen Çanakkale gezi sinde, İngiliz askerlerinin “Onlar insan, biz mermi harcadık” sözleri  Türk askerinin Çanakkale’yi nasıl geçilmez kıldığını gösterdi. Çanakkale ruhunu yerinde hissetme fırsatı yakalayan Kırşehirli kadınlar bu vatanın çok zor şartlarda kazanıldığı ve bizlere emanet edildiği, anıt, müze, şehitlik ve savaş alanlarının gezilmesiyle bir kez daha vurgulanmış; yaşanmış ibretlik olaylar yaşandığı yerlerinde profesyonel gezi rehberi aracılığıyla anlatılarak şehit ve gazilerimiz yeniden minnetle anıldı.
Çanakkale gezisi kapsamında, Kırşehirli Dernekler Federasyonu üyeleri Kilitlibahir Kalesi, Mecidiye Tabyaları, Havuzlar ile Şahindere ve Soğanlıdere şehitliklerini gezerek o zamanlarda ki imkanların en kadar kısıtlı olduğunu ve şehitlerimizin zorlu şartlar altında vatan için nasıl savaştıklarını bir kez daha gördüler. Seyit Onbaşı’nın 215 kiloluk mermiyi tek başına kaldırarak İngiliz denizaltısını batırdığı ve savaşın seyrini değiştirdiği bataryayı da ziyaret eden vatandaşlar, tur rehberlerinin anlatımı eşliğinde Seddül Bahir, Ezineli Yahya Çavuş Şehitliği, abide, meçhul asker anıtı, 57. Alay Şehitliği, Conkbayırı gibi tarihi alanları gezerek bundan tam 103 yıl önce yazılan kahramanlık destanının sıcaklığını hala koruyan hatıralarını görme imkanı buldu. Gezi esnasında şehitler için dualar eden üyeler, zaman zaman gözyaşlarına mani olamadı. Kırşehir Dernekler Federasyonu Kadın Kolları düzenlenen gezi ile ilgili bir konuşma yaptılar. Yaptıkları konuşmada, “Kırşehirli Dernekler Federasyonu Kadın Kolları Başkanımız Nermin Hendek olmak üzere böylesine güzel ve anlamlı bir günde düzenlenen kültür gezileri kapsamında bize yer veren Çankaya Belediyesi Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e ve bizlerin bu tarihi ve kültürel mirasımızla tanışmamıza vesile olan tüm Çankaya Belediyesi personeline ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandılar.
Düzenlenen Çanakkale Gezisi ile ilgili konuşma yapan Kırşehirli Dernekler Federasyonu Kadın Kolları Başkanı Nermin Hendek, “Öncelikle Çankaya Belediyesi’nin düzenlediği kültür gezileri kapsamında bizlere Çanakkale’yi gezme fırsatı yaşatan Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e ve bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan siz Kırşehirli Dernekler Federasyonu üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Burası o kadar duygu dolu bir şehir ki her toprağı tarih kokuyor. Metrekareye 1 şehit ve 6.000 merminin düştüğü bu topraklar geçmişten günümüze gelen vatan sevdasını bizlere yansıtıyor” dedi.
Buram buram tarih kokan bu şehir bize imkanlar olmadan vatanın bize nasıl emanet edildiğini, bizde ki vatan ve bayrak aşkını bize bırakan kahraman şehitlerimiz orda sadece büyük devletlerle savaşmadı orda yoksullukla, açlıkla, soğukla bu milleti kurtarmak için canını bile gözünü kırpmadan feda edebilen ettiler diyen Başkan Nermin Hendek, “Biz şuan rahat rahat geziyor ve yaşıyorsak bunun tek sebebi 103 yıl önce vermiş olduğumuz şehitlerimizdir. Onlar sadece Çanakkale’yi Geçilmez kılmadılar. Onlar Türkiye’yi geçilmez kıldılar. Türklere kimsenin gücünün yetmeyeceğini ellerindeki imkanlar kısıtlı olsa bile imanları ile savaşabildiklerini bütün dünyaya gösterdiler. Buradan “Kahraman” şehitlerimizi ve onların silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku